برج قلعۀ محمد خان دشتی در خورموج و چالش حریم آثار باستانی

شناسه خبر: 150144 سرویس: توسعه ، فرهنگ و میراث فرهنگی ، اجتماعی ، گوناگون جمعه ۱۸ آبان ۱۳۹۷, ۳۶ : ۱۴ : ۰۰
!شوربختانه حال و روز تنها برج مانده هم خوب نیست!و ساخت و سازهای پیرامون آن به شدت می‌تواند به برج آسیب بزند در واقع تنها برج برجا مانده دژ محمد خان دشتی بین ساختمانهای چند طبقۀ شهری گم شده و شاید اگر در فهرست آثار ملی ثبت نشده بود همین امروز و به راحتی ویرانش می‌کردند
۵۵آنلاین :

 

حمیدرضا سروری

دژ خورموج یا قلعۀ محمد‌خان دشتی یکی از اثرهای باستانی استان بوشهر است. این دژ در ابتدا دارای چهار حصار،چهار برج،اندرونی،عمارت مرکزی،قراولخانه و اصطبل بوده است. قلعه محمد‌خان دشتی از نمونه‌های معماری دورۀ قاجار است. گذر زمان و دست اندازیهای نابخردانۀ انسانی باعث شده که امروزه تنها یک برج و بخشهای ویران شدۀ دیگری از دژ برجا مانده باشد!تنها برج مانده در سال1379خورشیدی و به شمارۀ 3032 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. بزرگترین ضربه به دژ در سال1357خورشیدی روی داده است. در آن هنگام شهرداری خورموج بخش بزرگی از دژ را برای ایجاد ساختمان تازۀ شهرداری نابود کرد! به طور کلی در سیاهۀ کارهای انجام شده از سوی شهرداریها در شهرهای گوناگون ایران از این دست دسته‌گل به آب دادنها به فراوانی دیده می‌شود!شوربختانه حال و روز تنها برج مانده هم خوب نیست!و ساخت و سازهای پیرامون آن به شدت می‌تواند به برج آسیب بزند در واقع تنها برج برجا مانده دژ محمد خان دشتی بین ساختمانهای چند طبقۀ شهری گم شده و شاید اگر در فهرست آثار ملی ثبت نشده بود همین امروز و به راحتی ویرانش می‌کردند!هرچند ثبت در فهرست آثار ملی هم به تنهایی نمی‌تواند بنایی را از گزند آسیب و ویرانی پاسداری کند! بناهای ثبت شدۀ زیادی را سراغ داریم که نابود شدند!تعدادی از سنگهای تاریخی هم در وضعیتی ناخوشایند،کنار برج روی همدیگر رها شده‌اند!به نظر می‌رسد درسالهای آینده هم با مشکل رعایت نکردم حریم آثار باستانی و بی‌توجهی نسبت به نگهداری از آثار باستانی روبرو باشیم.

 


منبع : 55 آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

افزایش ارزش پول ملی، از بحران تا درمان

کاهش ارزش پول (Devaluation)، در سیاست پولی مدرن، عبارتست از کاهش ارزش واحد پول یک کشور، نسبت به قیمت طلا یا سایر پول‌های خارجی. این اتفاق باعث افزایش میزان صادرات و دشواری واردات کالا می‌شود، زیرا کشورهای دیگر کالاهای این کشور را ارزان می‌یابند. این پدیده، بر تجارت، صنعت و بازار اوراق بهادار کشور تاثیر منفی دارد و باعث کاهش قدرت خرید می‌گردد.

دعوای بی جهت و بودجه جهت دار

اولویت مردم و رسانه ها امروز باید بودجه سال آینده باشد که هم دلار را گران خواهد هم عده ای باز دستشان در جیب مردم است .

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: سایه مرگبار "مالچ پاشی" بر طبیعت خوزستان

در حالی که متخصصان و کارشناسان بارها کانون ریزگردها را قسمت های خشک شده تالاب های جنوب کشور، به ویژه هورالعظیم و راه مهار آن را پاشیدن ریگ دانسته اند، دست دولت و پیمانکاران "مالچ پاش" بر پوشاندن شنزارها و ماسه زارهای خوزستان با گرد مرگ اصرار دارند.

ویدیو: صید ماهی سمان و هامور به روش خیه یا خطره در ساحل عسلویه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر