برجام افسانه بی عرضگی اوباماست

شناسه خبر: 86871 سرویس: سیاست دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵, ۵۳ : ۱۰ : ۰۰
برجام افسانه بی عرضگی اوباماست
این هیلاری کلینتون بود که در مناظره ای سال 2008 در انتخابات درون حزبی با کلماتی تحقیر آمیز سیاست اوباما را خطاب قرار داد: سادگی.
۵۵آنلاین :

نیویورک پست نوشت: این هیلاری کلینتون بود که در مناظره ای سال 2008 در انتخابات درون حزبی با کلماتیتحقیر آمیز سیاست اوباما را خطاب قرار داد: سادگی.

داستان توافق هسته ای ایران در سال 2015 که به ایران بیش از آن چیزی که انتظارش را داشت درست در زمانی کهاقتصادش در حال آسیب دیدن بود اعطا کرد، افسانه ضعف، خود فریبی، ساده لوحی و اولویت های درهم و برهم تیم اوباما بوده است.

حتی سوسالیست های فرانسه نیز این توافق که تحریم ها را در ازای بازگشت ایران به برنامه هسته ای اش بعد از ده سال لغو کرده یکتوافق احمقانه خوانده اند. بازرس سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز گفته توافق اوباما به طرز شگفت انگیزی بد است.

متاسفانه همه اشتباهاتی که اوباما و جان کری مرتکب شدند مثل روز روشن است؛ در گزارش وال استریت ژورنال تحت عنوان «جنگ هایایران: جاسوس بازی، باند بانکی و توافق های پنهانی که شکل خاورمیانه را تغییر میدهد» به خوبی این اشتباهات را نشان داده است.

کری یک وراج کلاسیک است. او مثل دکتر پانگلوس(نام شخصیت کتاب «ساده دل» یا «کاندید» نوشته ولتر فیلسوف فرانسوی که در آنجوانی به نام کاندید در قصر بارون آلمانی به نام دکتر پانگلوس زندگی میکند. پانگلوس همواره به کاندید می‌آموزد که ما در محیطی سرشاراز خوشبختی و خوبی زندگی می‌کنیم) است که هیچ چیز جز خوبی را حتی در جنگ سالاران خارجی و کشتار جمعی نمیبیند.

این ادعا را با توجه به شام چهار ساعته درخشان جان کری در سال 2009 با بشار اسد و همسرانشان زده مطرح کرده ام. بعد از این دیدارجان کری که در آن زمان سناتور ماساچوست بود سالهای طولانی را صرف القای این ایده که بشار اسد یک اصلاح طلب است کرد.

کسی که در آن شام حضور داشت گفته که شخصیت پردازی کری از اسد به نظر به شدت اغراق شده میرسد، اما سناتور سعی میکند بیتوجه به این مساله آن را ترویج کند.

کری در آن زمان وزیر خارجه نبود اما اقدامات او یک عمل سیاست خارجی با هماهنگی اوباما بوده است و شاید این مورد تشویق کلینتون کهبه مراتب کمتر ساده لوح است نیز بوده باشد.

در سال 2011 کری همچنان سناتور بود و به طور محرمانه توافق هسته ای با ایران را آغاز کرد. او این کار را از طریق کانال های غیر رسمی ازعمان دنبال میکرد.

کری به جای آن که از موضع قدرت مذاکرات را آغاز کند ترجیح داد از این روش استفاده کند. این در حالی بود که آمریکا در همان زمان بر خلافخواسته های اوباما تحریم هایی علیه ایران نظیر تحریم فرو ش نفت را وضع کرده بود که می توانست به قطع فروش نفت این کشور بیانجامد.

دقیقا در همان زمان کری به ایران گفته بود که میتواند به غنی سازی اورانیوم ادامه دهد. این مانند تشویق یک بچه به خوردن سبزیجات بادادن یک کیک شکلاتی به او بود.

حرکت جان کری به طور هارمونیک با تحرکات اوباما همراه و تکرار شد. کسی که از هفته اولی تصدی ریاست جمهوری به طور مخفیانه بهایران نامه می نوشت و تاکید می کرد که آمریکا دیگر به تغییر حکومت معتقد نیست. 

جان کری در سال 2013 در زمان مذاکرات هسته ای ژنو وزیر امور خارجه بود و پنج کشور دیگر حاضر در این مذاکرات وقتی شاهد امتیاز دادنهای کری به ایران یکی بعد از دیگری بودند یخ زدند. موشک های بالستیک؟ توافق تسلیحاتی؟ مسائلی که ایالت متحده با جدیت با آنمخالف بود؛ حال از آن پشتیبانی میکند. حتی قبل از اینکه توافق هسته ای به سرانجام برسد، ایالات متحده تحریم هایش را لغو کرد و ماهی700 میلیون دلار به اقتصاد ایران تزریق شد.

ظیف و تیمش با ترفند ساده پلیس خوب-پلیس بد ما را بازی دادند: از یک سو در پشت صحنه تهدید های روبه افزایش تهران که میگفت هرگزبه برنامه های هسته ای اش پشت نمیکند را شاهد بودیم و از یک طرف مذاکره کننده با کلاس و جنتلمنی که در آمریکا هم درس خواندهبود و دائما می گفت دستانش بسته است.

بعد از ده سال ایران قادر خواهد بود برنامه غنی سازی اش را قوی تر از قبل دنبال کند و با نیروگاه های هسته ای جدیدش قادر خواهد بود بهسرعت به بمب دست پیدا کند. در این وضعیت سایر کشورهای خاورمیانه نیز خواهان الگو برداری از ایران برای رفع نابرابری قدرت در اینمنطقه خواهند بود. روسیه در این میان از توافق هسته ای بیشترین منفعت را برده است چرا که توانست سیستم های دفاع موشکی اش رابرای جلوگیری از حملات احتمالی آینده اسرائیل و آمریکا به ایران بفروشد.

با چنین رویکردی توافق هسته ای ایران این کشور را از برنامه هسته ای اش برای چند سالی عقب راند که این امر چندان مهم به نظر نمیرسد چرا که ایران همچنان یک کشور با توان ساخت سلاح هسته ای باقی مانده . جان کری و اوباما به مردم آمریکا گفته اند که ایران باید ازهمه این موارد عقب نشینی کند یا با جنگ مواجه خواهد شد. این واقع بینانه نیست: هیستریک است. اوباما و کری غاری را حفر کرده اند کهباید آینده مان را در آن شکار کنیم.


منبع : انتخاب
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

شاخصِ واقعی پیشرفت چیست؟

(GDP) اندازه ­گیری نخواهد کرد. به­ جای آن، شاخص واقعی پیشرفت (GPI) یا Genuine Progress Index را مبنا قرار خواهد داد. این تصمیم دولت زلاندنو با توجه به تحولات بین­ المللی اتخاذ شده است. طی سه دهه­ ی اخیر ورود چین، هند و برزیل به فرایندهای تولید و خدمات، اقتصاد کشورهای غربی را دچار بحران­ های جدی کرده است.

در شرایط تحریمی چه وضعیتی در انتظار اقتصاد ایران است؟

یکی از سؤالات مهم در شرایط جاری کشور، چشم انداز وضعیت اقتصادی کشور با فرض تداوم تحریم هاست. طی سال های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ به دلیل شوک ناشی از تحریم ها و عدم تعادل های کلان اقتصادی، اقتصاد ایران از مسیر ثبات نسبی خارج شد و اگرچه تورم ارقام تجربه شده ای را به ثبت اسانید با این حال رشد اقتصادی منفی تجربه شده و پیاپی در سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ بی سابقه بود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ درگیری تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در بغداد

ویدئو؛ چکمه ناپلئون در حراجی پاریس ۱۱۷ هزار یورو فروخته شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر