برای بهبود لکنت زبان کودک خود چه کنیم؟

شناسه خبر: 195200 سرویس: توسعه ، گوناگون ، سبک زندگی سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸, ۵۲ : ۱۹ : ۰۰
برای بهبود لکنت زبان کودک خود چه کنیم؟
لکنت زبان از متداول‌ترین اختلالات تکلمی و نوعی اختلال در روان بودن گفتار است؛ رعایت نکاتی که در این مطلب به آن اشاره شده، می‌تواند باعث بهبود روند درمان این اختلال شود.
۵۵آنلاین :

22 اکتبر هر سال به "روز جهانی آگاهی از لکنت زبان" اختصاص دارد؛ این اختلال با تکرار صوت‌ها و هجاها و دیگر اختلال‌های سیالی گفتار همراه است که معمولا از سنین ۳ تا ۷ سالگی شروع می شود و بیشترین فراوانی آن در حدود ۵ سالگی است.

لکنت زبان اختلال تکلمی چندعاملی است یعنی عوامل ژنتیکی، مادرزادی و زیستی بر روی آن تاثیر دارند؛ برخی مطالعات نشان داده‌اند که برخی افراد دارای لکنت زبان حداقل یک خویشاوند مبتلا به لکنت داشته‌اند؛ گفتار درمانی از راه‌های درمان این اختلال است؛ با این‌ حال رعایت نکاتی می‌تواند به بهبود روند درمان کودکان کمک کند.

چه عواملی لکنت زبان در کودکان را تشدید می‌کند؟

در برخی موقعیت‌ها، رفتار والدین، اعضای خانواده و یا بستگان می‌تواند باعث بروز اشکال در گفتار کودک شود؛ رفتارهایی مثل کامل کردن جمله، قطع کردن و وقفه ایجاد کردن در صحبت کودک، فشار بر کودک برای سریع‌تر صحبت کردن، صحبت کردن با سرعت زیاد و بطور کلی، پایبند بودن به یک سبک زندگی سریع و پرتنش، گفتار کودک شما را با مشکل مواجه می‌کند.

نکاتی برای کمک کردن به کودکان دارای لکنت زبان

گام اول: پذیرش

فرزندتان را بپذیرید؛ سعی کنید راه‌هایی پیدا کنید تا به کودکتان نشان دهید او را دوست دارید و محبت‌تان را به او ابراز کنید؛ به او نشان دهید برایش ارزش قائلید و از در کنار او بودن لذت می‌برید.

درک متقابل

به احساساتش پاسخ دهید و اگر در رفتار و صحبت‌هایش غم و ناراحتی مشاهده کردید، با او هم‌صحبت شوید تا درک شدن توسط شما را احساس کند.

صبور باشید

صبورانه یک شنونده باشید؛ به چگونگی صحبت کردن فرزندتان واکنشی نشان ندهید و به او اجازه دهید تا نظرها و صحبت‌هایشان را کامل کند و دقت کنید که گفته‌هایش را زودتر از خودش کامل نکنید!

تا حد امکان گفتارتان آرامتر، آهسته‌تر و شمرده‌تر از همیشه باشد

هنگام صحبت کردن کودک، عجله و استرس نداشته باشید.

محیط آرامی فراهم کنید و فضای خانواده را از استرس دور کنید.

سؤالات کمتری بپرسید و در صورت سؤال و جواب وقت کافی در اختیارش بگذارید.

پس از تمام شدن صحبت‌های کودک و قبل از اینکه عکس‌العملی داشته باشید، یک یا چند ثانیه مکث کنید و سعی کنید بدون عجله و آرام به او پاسخ دهید.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

بار اضافی جدید فرهنگی

اخیرا در فضای مجازی و در فضای رسانه، همایش ها و برنامه هایی در راستای چگونگی مدیریت خانواده چند همسری و به نوعی ستایش این امر منتشر شده است. این برنامه ها به نوعی القا کننده این امر است که چند همسری یک تکنیک و یک عملی است که باید ترویج پیدا کند و مردان و زنان با این مسئله کنار بیایند. این مبحث جنجال و سر و صدای زیادی در رسانه های داخلی و حتی خارجی ایجاد کرده است. میخواهیم با نگاهی دیگر و از زوایای دیگری به مبحث چند همسری و رسانه ای شدن آن بپردازیم.

زندان ها خلوت ميشوند؟

در جريان محاكمات،يكى از متداول ترين مجازات هاى در نظر گرفته شده،فرستادن مجرمان به زندان است كه بر حسب نوع و شدت جرم مرتكب شده زمان حضور در زندان متفاوت ميشود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: دو قطار مسافربری در هند شاخ به شاخ شدند

ویدئو؛ مدیرعامل ویز و کاربران ایرانی

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر