با استعفای موگابه، ملکه انگلیس باز هم رکورد زد

شناسه خبر: 118401 پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶, ۴۳ : ۰۸ : ۰۰
با استعفای موگابه، ملکه انگلیس باز هم رکورد زد
استعفای رابرت موگابه ۹۳ ساله از ریاست جمهوری زیمبابوه موجب شد تا ملکه ۹۱ ساله انگلیس پیرترین رئیس کشور جهان شود. پس از الیزابت دوم، رئیس‌جمهوری تونس و حاکم کویت در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.
۵۵آنلاین :

رابرت موگابه که سه‌شنبه همزمان با بالا گرفتن فشارها از طرف ارتش زیمبابوه از ریاست جمهوری کناره‌گیری کرد، به ۳۷ سال سلطه بر این کشور جنوب آفریقا پایان داد. در حالی که استعفای او یک "لحظه تاریخی" برای این کشور آفریقایی است، همچنین موجب شد تا الیزابت دوم، ملکه انگلیس به کهنسال‌ترین رئیس کشور جهان تبدیل شود.

در ادامه نگاهی می‌اندازیم بر پیرترین رهبران جهان؛

۱. ملکه الیزابت ۹۱ ساله همچنین رکورد طولانی‌ترین دوره سلطنت در تاریخ انگلیس را سپتامبر ۲۰۱۵ از آن خود کرد که پیشتر متعلق به ملکه ویکتوریا، جد بزرگ او بود.  

۲. الباجی قائد السبسی ۹۰ ساله، رئیس‌جمهوری تونس در جایگاه بعدی است. او دومین رئیس جمهور پیر جهان است که ۲۰۱۴ در این سمت انتخاب شد، نه آنکه آن را به ارث برده باشد. السبسی در دوران ریاست جمهوری زین‌العابدین بن علی طولانی‌ترین دوره ریاست بر پارلمان را از آن خود کرد و پس از بهار عربی در اولین انتخابات آزاد روی کار آمد.

۳. شیخ صباح الأحمد الجابر الصباح، امیر ۸۸ ساله کویت در جایگاه سوم است. او ژانویه ۲۰۰۶ پس از مرگ برادر ناتنی‌اش و اینکه جانشین او یعنی شیخ سعد احتمالا به دلیل ابتلا به بیماری آلزایمر نتوانست سوگند یاد کند، پنجمین امیر کویت شد.  

۴. رائول کاسترو، ۸۶ ساله رئیس‌جمهوری کوبا از سال ۲۰۰۶ کفیل ریاست جمهوری بود و قدرت را از برادر انقلابی‌اش فیدل به ارث برد. او به صورت کامل در سال ۲۰۰۸ این سمت را در دست گرفت و مجددا در ۲۰۱۳ هم انتخاب شد. با این وجود، او گفته است که این آخرین دوره تصدی اوست و ۲۰۱۸ کناره‌گیری می‌کند. در دوره رهبری رائول، کوبا شاهد تلاش‌هایی برای عادی‌سازی روابط با آمریکا و احیای روابط دیپلماتیک در ۲۰۱۵ شد.

۵. پل بیا،‌ رئیس‌جمهوری ۸۴ ساله کامرون از جوانی وارد عرصه سیاسی شد و از ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۵ دبیر ریاست جمهوری بود و ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۲ نخست‌وزیر کامرون شد. او در سال ۱۹۸۲ پس از استعفای ناگهانی احمدو آهیجو جای او را گرفت و از آن زمان در قدرت است.  

۶. میشل عون، رئیس‌جمهوری ۸۴ ساله لبنان از رهبران سابق ارتش است که از ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۰ پیش از آنکه از سوی نیروهای سوری از قدرت رانده شود، نخست‌وزیر موقت بود. او اکتبر گذشته به عنوان رئیس‌جمهوری لبنان سوگند یاد کرد و به ۲۹ ماه بن‌بست سیاسی خاتمه داد.

۷. آکیهیتو، امپراتور ۸۳ ساله ژاپن در ۱۹۸۹ پس از مرگ پدرش به قدرت رسید. سال گذشته میلادی لایحه‌ای در پارلمان ژاپن به تصویب رسید که به او اجازه می‌دهد به نفع ولیعهدش از قدرت کنار برود. او ابراز نگرانی کرد که به علت بالا بودن سن و ناتوانی از اجرای وظایفش باز بماند. چنانچه او داوطلبانه از قدرت کنار برود، اولین امپراتوری می‌شود که در دو قرن گذشته دست به چنین اقدامی می‌زند.  

۸.ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه ۸۱ ساله عربستان ژانویه ۲۰۱۵ پس از مرگ برادر ناتنی‌اش ملک عبدالله به قدرت رسید. اخیرا هم شایعاتی مبنی بر احتمال کناره‌گیری او و روی کار آمدن ولیعهدش محمد بن سلمان منتشر شده است.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
۱۳۹۶/۰۹/۰۲ ۰۶:۳۱
اکثرا فسیل هستند
10 10 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

باز کردن گره‌های زندگی با دست

در این مطلب فهرستی از این راهکارها که ساده اما موثر و کاربردی می‌باشند را ارائه می‌دهیم تا با انجام آنها بتوانید تغییراتی را در زندگی‌تان ایجاد کنید.

اتحادیه اروپا 12 هزار جوان 18 ساله را رایگان راهی سفر می‌کند

مقامات اروپایی از امکان سفر رایگان ۱۲ هزار جوان اروپایی در منطقه شنگن خبر دادند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: جنایت بزرگ ترامپ

ترامپ:عربستان از ما ده ها میلیارد دلار اسلحه می خرد و ما حاضر نیستیم به خاطر قتل انسانها، از سر روابطمان با عربستان و قراردادهای پر سود نظامی با آنها بگذریم.

ویدیو: شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟

شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟ واگذاری ۱۷۰۰ ملک و آپارتمان نجومی در دوره قالیباف

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر