نتیجه‌ای یافت نشد.

باکو بر تسریع اجرای طرح های مشترک با تهران تاکید کرد

شناسه خبر: 165428 سرویس: سیاست ، گوناگون جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷, ۰۷ : ۲۲ : ۰۰
باکو بر تسریع اجرای طرح های مشترک با تهران تاکید کرد
شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجانگفت : با تمام توان برای سرعت بخشیدن به اجرای طرح های مشترک اقتصادی با ایران تلاش خواهیم کرد.
۵۵آنلاین :

مصطفی اف روز جمعه در پایان سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان در گفت و گو با خبرنگاران افزود: روابط دو کشور در حوزه های نفت و گاز ، حمل و نقل و ترانزیت ، برق ، تجارت ، سرمایه گذاری و گردشگری توسعه خواهد یافت.
رییس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی جمهوری آذربایجان و ایران
با اشاره به توافقات اجلاس در زمینه ساخت کارخانه تولید قطعات خودرو در کوی صنعتی نفتچالا و کارخانه تولید اتوبوس در کوی صنعتی حاجی قابول گفت: ساخت کارخانه مشترک داروسازی در حومه باکو نیز بسرعت ادامه خواهد یافت.
مصطفی اف به تلاش های مشترک راهبردی در قالب تکمیل دالان بین المللی حمل و نقل شمال – جنوب اشاره و خاطر نشان کرد : این مهم در یادداشت تفاهم نهایی اجلاس کمیسیون مشترک انعکاس یافته و بر اساس آن جمهوری آذربایجان و ایران به همکاری در زمینه ساخت بخش رشت – آستارا این دالان بین المللی ادامه خواهند داد.
وی تسهیل در رفت و آمد شهروندان آذربایجانی از طریق خاک ایران به جمهوری خود مختار نخجوان ،معافیت کامیون های کشورش از پرداخت حق ترانزیتی و تردد بخشی از کامیون های ایرانی به مقصد اروپا از طریق خاک نخجوان را از جمله توافقات حاصله در این اجلاس عنوان کرد.
مصطفی اف یادآورشد :در دیدار های قبلی در باره فعالیت شبانه روزی گذرگاه های مرزی دو کشور توافق شده بود و در این اجلاس نیز تصمیم گرفتیم فعالیت نهادهای قرعی از جمله خدمات بیمه در این گذرگاه ها 24ساعته شود.
وی افزود: در بخش برق در خصوص ادامه کار مشترک برای ساخت و بهره برداری سد و نیروگاه های 'خداآفرین ' و 'قیز قلعه سی ' روی رودخانه ارس به توافق رسیدیم و این مساله مهمی است.
وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان گفت : دو کشور در خصوص کابل های فیبر نوری توافق شده است و طرح مهم فن آوری اطلاع رسانی میان تهران و باکو اجرا خواهد شد.
سیزدهمین اجلاس دو روزه کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان 23 و 24 اسفند ماه جاری در باکو برگزار و فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان در راس یک هیات اقتصادی کشورمان برای حضور در این اجللاس وارد باکو شد.
در این اجلاس راهکارهای گسترش همکاری های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در حوزه های سرمایه گذاری، تجاری، مالی و بانکی، گمرک و مسایل مرزی، ارتباطات، انرژی و محیط زیست، کشاورزی، امنیت غذایی و بهداشت، علمی و آموزشی و فرهنگ و گردشگری در قالب هشت کمیته تخصصی بررسی شد.
در پایان سیزدهیم اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان سه سند همکاری از جمله یادداشت تفاهم نهایی این اجلاس ، ساخت کارخانه اتوبوس سازی در کوی صنعتی ' حاجی قابول ' ، ساخت کارخانه تولید قطعات خودرو در کوی صنعتی شهر نفتچالا با سرمایه گذاری مشترک به امضا رسید
دیدار با الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان، نخست وزیر، وزیر اقتصاد، وزیر کشاورزی، رییس بانک ملی، رییس راه آهن، رییس گمرک، حضور در همایش مشترک تجاری و سرمایه گذاری و بازدید از کوی صنعتی پیراللهی حومه باکو از جمله برنامه سفر دو روزه وزیر امور اقتصاد و دارایی کشورمان به جمهوری آذربایجان بود.
دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان در اسفند ماه سال گذشته در تهران برگزار شده بود.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

عذر «بیخودی‌المُلک‌»های وطنی را بخواهید

یکی از گله‌مندی‌های عمومی، بیش از آنکه تعداد و تعدد کارمندهای جزء باشد وجود «بیخودی‌الملک»های وطنی است که مشخص نیست دقیقاً در این کشور چه می‌کنند اما حقوق‌های درشت می‌گیرند...

تبعات سیاسی و اجتماعی رکود تورمی در ایران چیست؟

اقتصاد ایران در شرایط کنونی در وضعیتی به سر می‌برد که زمینه بروز و ظهور جریان‌های پوپولیستی را بیش از گذشته مهیا کرده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: آموزش پلیس آلمان به راننده های گوشی به دست

توی یک بزرگراه در آلمان تصادف وحشتناکی شده و یه عده از راننده ها می خوان از صحنه تصادف عکس و فیلم بگیرن (چیزی که توی ایران عادیه!) پلیس بهشون می گه خیلی دوست دارید اجساد رو ببینید؟ و پیاده شون می کنه و اصرار می کنه راننده را ببرد بالای سر اجساد، ادامش رو خودتون ببینید. در آخر هم جریمه سنگینی براشون می نویسه...

ویدیو: دستگیری مسافری که قصد داشت لحظه قبل فرود شیشه هواپیما را بشکند

تصاویری از دستگیری فردی که لحظاتی قبل از فرود بوئینگ ۷۳۷ در شهر کون مینگ چین قصد شکستن شیشه هواپیما داشت

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر