نتیجه‌ای یافت نشد.

بالا رفتن آمار اعتیاد سفید در جامعه

شناسه خبر: 173360 سرویس: NGO ، توسعه ، گوناگون چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸, ۰۴ : ۲۱ : ۰۰
بالا رفتن آمار اعتیاد سفید در جامعه
مصرف متادون خود نیز می‌تواند عاملی برای اعتیاد باشد، چراکه امروزه بخشی از معتادان به اعتیاد سفید مبتلا هستند که این خود می‌تواند تبعات منفی بسیاری را به دنبال داشته باشد.
۵۵آنلاین :

متاسفانه امروزه وضعیت مراکز ترک اعتیاد چندان مطلوب نیست که این خود جای بسی تأمل دارد، چراکه این شرایط می‌تواند در عدم تمایل معتادان به ترک بسیار موثر باشد.گفتنی است امروزه تعداد مراکز ترک اعتیاد فاقد مجوز در سطح شهرها بسیار زیاد است که این خود می‌تواند در عملکرد نامناسب آنها بسیار تاثیرگذار باشد.

بدیهی است جذب معتادان فراتر از ظرفیت موجود برخی از مراکز ترک اعتیاد نیز می‌تواند یکی دیگر از معایب پیش روی این مراکز باشد چرا که با این کار نه تنها به معتادان خدمات مناسبی ارائه داده می‌شود بلکه خود می‌تواند مشکلاتی برای این افراد ایجاد کند.

**معتادانی که اعتیاد خود را باور ندارند
آنچه مسلم است امروزه برخی از معتادان اعتیاد خود را باور ندارند، به گونه‌ای که در جامعه نیز قابل شناسایی نمی باشند که این خود می تواند مشکلات عدیده‌ای را برای آنها و جامعه رقم بزند، چراکه بسیاری از مردم بر این باور هستند که افراد معتاد تنها شامل افراد ژولیده و کارتن خواب می‌باشد، اما باید در این مجال یادآور شد که متاسفانه در حال حاضر آمار افراد معتاد بسیار افزایش یافته است، به گونه ‌ای که بخش قابل توجهی از این افراد به راحتی کار و یا زندگی خود را نیز ادامه می‌دهند.

جالب است بدانیم که بر اساس مطالعات صورت گرفته این دسته از معتادان به دلیل اینکه مواد مخدر همیشه و به راحتی در دسترس دارند هیچ گاه نه با نئشگی مواجه می‌شوند و نه مانند سایر معتادان ظاهری نامناسب دارند.متاسفانه این دسته از افراد تمایلی به ترک ندارند و در برخی از اوقات نیز حتی اعتیاد خود را باور ندارند و به صورت مداوم به مصرف مواد مخدر ادامه می دهند و حتی در پاره‌ای از موارد میزان مصرف خود را نیز افزایش می‌دهند که این خود می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

**مصرف تفننی مواد مخدر
پر واضح است که برخی از افراد به صورت تفریحی به مصرف مواد مخدر روی می‌آورند هرچند باید در این مجال یادآور شد که مصرف مواد مخدر به هر شکلی خود می‌تواند آثار سوء آن را برجای بگذارد و بدین معنا نیست که استفاده تفننی و تفریحی از مواد مخدر اعتیادآور نیست و هیچ تبعات منفی را نیز به دنبال نخواهد داشت.

**در دسترس بودن متادون
باید در نظر داشت که امروزه متاسفانه به راحتی و حتی با سفارش تلفنی می‌توان اقدام به تهیه شربت و یا قرص متادون کرد که این خود عاملی برای افزایش آمار معتادان شده است، چراکه در دسترس بودن خود می‌تواند در اعتیاد بسیار موثر باشد. پر واضح است که مصرف متادون خود نیز می‌تواند عاملی برای اعتیاد باشد، چراکه امروزه بخشی از معتادان به اعتیاد سفید مبتلا هستند که این خود می‌تواند تبعات منفی بسیاری را به دنبال داشته باشد. باید یادآور شد که با ورود قرص ها وشربت متادون بسیاری از معتادان به امید ترک اعتیاد خود به صورت آزاد و خودسرانه آن را از بازار آزاد تهیه می‌کنند تا شاید از این وادی بتوانند میزان مصرف خود را کاهش دهند و یا اینکه آن را ترک کنند اما این در حالی است که متاسفانه مصرف متادون خود عاملی برای اعتیاد می‌باشد به گونه‌ای برخی از افرادی که سابقه مصرف مواد مخدر نیز ندارند تنها به متادون معتاد هستند که البته این افراد بیشتر شامل دانشجویان و افرادی که مستعد ابتلا به بیماری‌های روحی و روانی هستند، می‌باشد.

شایان ذکر است برخی از کارشناسان بر این باور هستند که رواج استفاده از متادون می‌تواند عاملی برای قطع ارتباط میان مصرف کننده و توزیع کننده باشد، اما باید یادآور شد که این کار شاید در ظاهر به مدیریت مصرف کمک کند اما خود نمی‌تواند عاملی برای ترک اعتیاد باشد.از طرف دیگر باید خاطرنشان کرد که یکی دیگر از دلایل عدم موفقیت مصرف متادون را می‌توان مصرف خودسرانه آن دانست، چرا که برخی از صاحبنظران معتقدند که تنها در صورتی استفاده از قرص و یا شربت متادون موثر می باشد که در کنار آن از خدمات مشاوره نیز استفاده شود، چراکه گام اصلی برای ترک اعتیاد استفاده از خدمات مشاوره است در غیر این صورت ترک اعتیاد میسر نخواهد شد.

**ترک تریاک آسان تر است
بنا به اظهارنظر کارشناسان مراکز ترک اعتیاد، مصرف موادمخدری همچون تریاک درمان پذیرتر از سایر مواد مخدر می باشد، هرچند نزدیک به 80 درصد افرادی که مصرف کننده موادمخدر هستند به دلیل استفاده های نادرست از روش های درمانی، دوباره به مصرف مواد برمی گردند که این خود می تواند نشان از بی تاثیری مراحل ترک اعتیاد داشته باشد. با نگاهی گذرا بر وضعیت معتادان می‌توان به این مهم دست یافت که امروزه میزان اعتیاد به تریاک به مراتب بیشتر از سایر مواد مخدر می باشد، چراکه بسیاری از افراد آن را مُسکن و غیر قابل اعتیادآور می‌دانند، هرچند این مهم پایه علمی ندارد و تنها فرد را به دام اعتیاد گرفتار می کند.

**اعتیاد بیماری است که ریشه‌کن نمی‌شود؟
بسیاری از متخصصان اعتیاد بر این باور هستند که نمی‌توان اعتیاد را به طور کامل ریشه کن کرد، چراکه مصرف مواد مخدر باعث ایجاد تغییر در ساختار و عملکرد مغز می‌شود که این خود می تواند در عدم ترک اعتیاد بسیار موثر باشد.از طرف دیگر باید متذکر شد که عدم حمایت مستمر و درمان مناسب معتادان نیز می‌تواند در افزایش تمایل افراد برای مصرف دوباره مواد مخدر نقش تاثیرگذاری داشته باشد با این اوصاف می‌توان این ادعا را داشت که اعتیاد بیماری مزمنی است که احتمال دارد تا پایان عمر با فرد باقی بماند.

**شرایط نامناسب کمپ های ترک اعتیاد زنان
متاسفانه امروزه به رغم افزایش آمار زنان معتاد کمپ‌های مناسبی برای ترک اعتیاد وجود ندارد که این خود می تواند در بالا رفتن آمار زنان معتاد تاثیرگذار باشد.مراکز ترک اعتیاد زنان از نظر بهداشتی، درمانی و یا نحوه عملکرد با استانداردهای موجود فاصله چشمگیری دارد که این خود می‌تواند در عدم تمایل زنان به ترک اعتیاد موثر باشد.از طرف دیگر باید خاطرنشان کرد که کمبود مراکز ترک اعتیاد مخصوص زنان نیز می تواند در کاهش تمایل زنان معتاد برای ترک نیز موثر باشد، از این رو انتظار می‌رود که با سامان‌دهی هر‌چه بیشتر مراکز ترک اعتیاد به خصوص کمپ هایی که مخصوص زنان است تا حد زیادی مانع افزایش آسیب های اجتماعی ناشی از اعتیاد شد.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

علم‌ورزان در برابر عالمان

علم دارای دو هدف است: فهم جهان و کنترل آن. اِسنو به درستی درمی‌یابد پیشرفت علمی نیازمند سرمایه است و از این رو نوعی مسئله مرغ و تخم‌مرغ پیش‌روی کشورهای توسعه‌نیافته است

عادت به «خوردن » در مکان های عمومی

هر قوم و ملتی برای خود سبک و رفتاری دارد که معمولا با شیوه دیگران که در آن سوی مرزها هستند تفاوت های ظریفی دارد. محققان دانشگاهی، بسیار خوب می توانند با مشاهده این کنش ها به شناخت آن جامعه دست پیدا کنند. آنها با بررسی این رفتار، که در مکان های عمومی  از مردم سر می زند به نکته های ظریفی می رسند. هرکدام از آن حرکات، به مثابه مشترکات یک ملت هستند و می تواند سبک زندگی آن سرزمین را تعریف کند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر