بازی‌های بومی و محلی؛ فراموش شده در غبار مدرنیته

شناسه خبر: 131640 سرویس: فرهنگ و هنر سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷, ۵۲ : ۱۵ : ۰۰
بازی‌های بومی و محلی؛ فراموش شده در غبار مدرنیته
احیای بازی های بومی و محلی در شرایط کنونی یک نیاز به شمار می رود زیرا شمار زیادی از ورزش هایی که هم اکنون در کشور ما در حال برگزاری است ورزش های غیر وطنی و وارداتی محسوب شده که ریشه در فرهنگ کشورهای دیگر دارند.
۵۵آنلاین :

آنچه بازی های بومی و محلی را از مسابقات غیر ایرانی و وارداتی متمایز کرده قابلیت اجرای آن برای تمام نسل و اقشار جامعه است. این بازی ها که همخوانی فراوانی با فرهنگ و آداب و رسوم حاکم بر جامعه دارند را می توان با کمترین هزینه ممکن و در فضاهای باز انجام داد. همچنین بازی های بومی و محلی برخلاف بازی های غیر ایرانی هر کدام نمادی از زندگی جمعی در جامعه به شمار می روند. 

 

اما چرا بازی ها بومی و محلی باید احیا شوند؟ چرا با وجود پیشرفت تکنولوژی و رشته های نوین ورزشی، زنده کردن بازی بومی و محلی یک اصل اجتناب ناپذیر است؟ در پاسخ به این پرسش ها باید گفت سبک جدید زندگی و غلبه تفکر فردگرایی و منافع فردی بر نمودهای زندگی اجتماعی موجب ایجاد مشکلات فراوانی در زمینه های مختلف شده است. این مشکلات در سطح خرد جامعه به گسترش بیماری های روانی مانند افسردگی و در سطح کلان نیز موجب از هم پاشیدگی انسجام اجتماعی خواهند شد.
حال با بررسی فلسفه و چگونگی شکل گیری بازی های بومی و محلی به این نتیجه خواهیم رسید که این بازی ها تنها یک مسابقه برای کسب نتیجه برد و باخت نیست بلکه نمودهایی از همیاری و همکاری هستند که اقوام مختلف ایرانی برای سده های متوالی آن را حفظ کرده اند. 
همچنین در اهمیت بازی های بومی و محلی باید گفت این بازی ها بر خلاف مسابقه های سنتی برخی از کشورها، بیشتر کارکرد آموزنده دارند. مقایسه بازی های سنتی کشور ایران با بازی سنتی کشوری مانند اسپانیا، حکایت از آن دارد که بازی های بومی و محلی کشور در حالی برگزار می شود که کمترین آسیب متوجه انسان یا برخی حیوانات نخواهد شد.
این در حالی است که «گاوبازی» یکی از بازی های بومی کشور اسپانیا، نماد خشونت علیه حیوانات شناخته می شود. در این نمایش، یک گاو وحشی در دام مردان پیاده یا سوار بر اسب افتاده و توسط آن‌ها به بازی گرفته شده و در نهایت کشته می‌شود. اما با وجود آسیب های فیزیکی که این بازی برای انسان یا حیوان حاضر در صحنه مسابقه دارد مسوولان اسپانیا با تبلیغات فراوان توانسته سالانه ده ها هزار گردشگر را برای تماشای این مسابقه به کشور خود بکشانند. 
همچنین برخی از کارشناسان مدعی اند که در شرایط کنونی امکان احیای این بازی ها وجود ندارد. در پاسخ به ادعایی این افراد باید گفت ایران به عنوان کشوری در حال توسعه در شرایط کنونی در حال گذر از سنت به مدرنیته است که تلفیقی بودن فرهنگ این دو سبک از زندگی، ویژگی بارز این دوران به شمار می رود. 
به عبارتی در این دوران، هم نمودهایی از زندگی جمع گرایی و باورهای پیش از غلبه مدرنیته بر سنت وجود دارد و هم می توان نمودهای زندگی فردی و مدرن را مشاهده کرد. لذا این دوران که تلفیقی از سبک های مختلف زندگی است می تواند یک فرصت به شمار رود. استفاده از این فرصت می تواند قوانین و شکل بازی های بومی و محلی را از مدفون شدن در زیر غبار مدرنیته نجات دهد. 
لازمه احیا و برگزاری بازی های بومی و محلی توجه ویژه به فلسفه این بازی ها و برنامه ریزی مدون برای برگزاری آن است. چنانچه رسانه های کشور در این زمینه بتوانند در فصل های مختلف سال به معرفی بازی های بومی و محلی بپردازند، بدون شک برنامه برگزاری این بازی ها در کوتاه مدت رواج پیدا خواهد کرد و در آینده هر منطقه را با بازی خاص محلی آن خواهند شناخت.
در پایان و براساس آنچه گفته شد هر چند در شرایط کنونی چشم پوشی از بازی های غیر ایرانی دیگر امکان پذیر نیست اما برای تزریق هیجان به جامعه و فراهم کردن حضور تمام اقشار و نسل ها در ورزشگاه، باید تقویت ورزش هایی در دستور کار قرار گیرد که زاییده فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی باشند. 


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

سید محمد غرضی : آیا دولت عادل است ؟

در طول تاریخ ایران هر پادشاهی که سکه اش تقلبی نبود و ارزش طلای موجود در آن کم و زیاد نبود از طرف مردم و علمای مذهبی عادل شناخته میشد

فقر چه اندازه عادت غذایی مردم را تغییر می‌دهد؟

در دنیای امروز میزان آگاهی نسبت به اهمیت مراقبت‌های بهداشتی و تغذیه در جوامع روز به روز در حال افزایش است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: حرکتی مفید و متفاوت در یک مراسم ترحیم

پس از درگذشت «رمضان شهریاری» که از فعالان پیش كسوت صنف نوشت افزار بازار تهران بود، آشنایان و همکارانش تصمیم گرفتند تا اقدامی خیرخواهانه انجام دهند. آنها به جای هزینه کردن برای سفارش تاج های گل که تنها چند ساعت دوام دارد، تعداد ۲۰۰ عدد کیف مدرسه پر از نوشت افزار از مداد و خودکار گرفته تا دفتر خط دار که مورد نیاز دانش آموزان نیازمند یک روستا بود را تامین کردند و برایشان فرستادند.

ویدیو: ویدئوی پیک نیکی که فروغ فرخزاد، سهراب سپهری، داریوش شایگان، احمد شاملو و داریوش

ویدئوی پیک نیکی که فروغ فرخزاد، سهراب سپهری، داریوش شایگان، احمد شاملو و داریوش مهرجویی حضور داشتند. فیلم را ابراهیم گلستان گرفته است.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر