بازدیدکنندگان از «لوور تهران» بیرون رانده شدند

شناسه خبر: 134251 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون يكشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷, ۵۱ : ۰۹ : ۰۰
بازدیدکنندگان از «لوور تهران» بیرون رانده شدند
به‌رغم وعده مسوولان سازمان میراث فرهنگی و اداره‌کل موزه‌ها مبنی بر تمدید زمان بازدید از موزه‌ها تا ساعت ۲۲ در روز جهانی موزه‌ها، گزارش‌ها حاکی از آن است که این مسأله رعایت نشده و با وجود مراجعه گسترده بازدیدکنندگان، مسوولان «لوور کوچک در تهران» بازدیدکنندگان را همزمان با اذان مغرب از این موزه بیرون کردند.
۵۵آنلاین :

به گزارش «دنیای اقتصاد»، جمعه گذشته روز جهانی موزه‌ها بود و بنا بر اعلام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مدیر اداره‌کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی این سازمان قرار بود در این روز علاوه‌بر رایگان بودن بازدید از موزه‌های تحت پوشش این سازمان، ساعت کاری این موزه‌ها نیز تا ساعت ۲۲ تمدید شود. همچنین مدیر اداره‌کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی سازمان میراث فرهنگی در گفت‌وگو با رسانه‌ها، اظهار کرده بود که به‌رغم آنکه در چنین مناسبت‌هایی، عملکرد نمایشگاه‌های موزه‌ای در جهانشرایط متفاوتی در مقایسه با بازدید از موزه‌ها دارد، اما با وجود این بازدید از نمایشگاه «موزه لوور در تهران» نیز که در محل موزهملی ایران واقع است، مشابه دیگر موزه‌های کشور خواهد بود؛ به این معنا که در روز جهانی موزه‌ها بازدید از این مجموعه نیز رایگان خواهد بود و تا ساعت ۲۲ ادامه خواهد داشت.

اما روز جمعه مراجعه‌کنندگان به موزه ملی ایران و نمایشگاه موزه لوور در تهران که در حال بازدید از این مجموعه بودند، ناگهان و پیش از اذان مغرب با اخطارهای مکرر مسوولان این نمایشگاه روبه‌رو شدند که بازدیدکنندگان را ملزم به ترک مجموعه می‌کردند. این درحالی است که این دسته از بازدیدکنندگان اظهار می‌کنند هنگام ورود به مجموعه به آنها اعلام شده بود که می‌توانند تا ساعت ۲۱ از مجموعه لوور بازدید کنند؛ اما کارکنان حاضر در سالن نمایشگاه اقدام به بیرون کردن بازدیدکنندگان قبل از این ساعت کردند. مدیر اداره‌کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی در پاسخ به استعلام «دنیای اقتصاد» در این خصوص اظهار می‌کند: «عملکرد نمایشگاه‌هایی که در حاشیه موزه‌ها فعالیت می‌کنند با عملکرد موزه‌ها متفاوت است. در خصوص نمایشگاه لوور نیز از آنجا که این مجموعه، مجموعه‌ای بین‌المللی است، کارشناسان حاضر در آن می‌توانند برای رعایت مصالح امنیتی و حفاظتی اشیا، هر زمان که تشخیص دادند سالن نمایشگاه را تخلیه کنند.»

محمدرضا کارگر می‌افزاید: «بنا نبود ساعت کاری این نمایشگاه هماهنگ با سایر موزه‌ها تغییر پیدا کند، اما سایر موزه‌های تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی تا ساعت ۲۲ به پذیرش مراجعان ادامه دادند.» این مقام مسوول در حالی ادعا می‌کند که در ساعت کاری نمایشگاه لوور به مناسبت روز جهانی موزه‌ها تغییری به وجود نیامده که این مجموعه در روزهای عادی تا ساعت ۱۷ بازدیدکنندگان را پذیرش می‌کند و اینکه روز جمعه تا حوالی ساعت ۲۰ فعال بوده و ناگهان مسوولان سالن اقدام به خروج بازدیدکنندگان کرده‌اند تنها بر ابهام در اظهارات وی می‌افزاید. به نظر می‌رسد برنامه‌های فوق برنامه در سایت‌های میراث فرهنگی، نظیر آنچه در روز جهانی موزه وجود داشت، نیاز بیشتری به مدیریت منظم و یکپارچه دارد.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

تجربه ناکام «تغییر ساعت»

طرح تغییر ساعت رسمی «روشنایی ذخیره روز» که برای نخستین بار در خلال جنگ جهانی اول آغاز شد و در ادامه با توجیه صرفه اقتصادی و مصرفی در بسیار از کشورها مورد استفاده قرار گرفت، در حال تبدیل شدن به طرحی منفور در میان کارشناسان و مردم است؛ چراکه تحقیقات نشان داده است این طرح می‌تواند پیامد‌های منفی قابل‌ملاحظه‌ای در میزان سلامتی افراد، افزایش مصرف انرژی و بروز حوادث جاده‌ای داشته باشد. کاهش خلاقیت افراد در طول روز از اثرات دیگر آن به‌شمار می‌رود.

اگر در خرمشهر 5 تا آر پی جی داشتم سقوط نمیکرد

روایت سیدمحمد غرضی، استاندار وقت خوزستان از روزهای ابتدای جنگ:

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر

ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر، سال 1349 كه بعدها نوحه "ممد نبودى" بر روى این ملودى ساخته شد. تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد

ویدیو: لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی

لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی فوت مرحوم کرم حیدری در گلفرج (جلفا) روز عاشورا ۲۹ شهریور ۱۳۹۷

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر