بازار داغ نرم‌افزارهای بدون مجوز

شناسه خبر: 135943 سرویس: فناوری ، گوناگون شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷, ۲۴ : ۱۱ : ۰۰
بازار داغ نرم‌افزارهای بدون مجوز
امروزه اغلب نرم‌افزارهایی که مردم روی کامپیوترهای شخصی‌شان دانلود می‌کنند، چه برای کاربردهای تجاری و چه خانگی، با قیمت نسبتا گرانی در بازار عرضه می‌شوند. به همین دلیل هم هست که معمولا خرید این نرم‌افزارهای گران برای بسیاری از کاربران امکان‌پذیر نیست و آنها را به سمت دانلود نرم‌افزارهای رایگان یا پیدا کردن راه‌های دور زدن هزینه‌ها سوق می‌دهد.
۵۵آنلاین :

 امروزه اغلب نرم‌افزارهایی که مردم روی کامپیوترهای شخصی‌شان دانلود می‌کنند، چه برای کاربردهای تجاری و چه خانگی، با قیمت نسبتا گرانی در بازار عرضه می‌شوند. به همین دلیل هم هست که معمولا خرید این نرم‌افزارهای گران برای بسیاری از کاربران امکان‌پذیر نیست و آنها را به سمت دانلود نرم‌افزارهای رایگان یا پیدا کردن راه‌های دور زدن هزینه‌ها سوق می‌دهد.

از طرفی واقعیت این است که کاربران به راحتی می‌توانند نسخه‌های رایگان چنین نرم‌افزارهایی را پیدا کرده و پرداخت‌های اجباری را دور بزنند. با این اوصاف چندان هم عجیب نیست که بیش از یک سوم تمام نرم‌افزارهای دانلود و نصب شده روی کامپیوترهای شخصی سراسر دنیا بدون مجوز یا به‌طور غیر قانونی نسخه‌برداری شده، باشند. در واقع نسخه‌‌های بدون مجوز و کپی شده از نرم‌افزارهای اصل این روزها همه جا به راحتی در دسترس هستند و اغلب کاربران ترجیح می‌دهند به جای صرف هزینه‌های اضافی، از این نسخه‌های بدون مجوز استفاده کنند. آنها معتقدند که با این کار می‌توانند بدون صرف هیچ هزینه‌ای و به‌صورت کاملا رایگان از تمام امکانات و قابلیت‌های نرم‌افزارهای گران‌قیمت اصلی بهره‌مند شوند.

اگر بخواهیم به شکلی دقیق‌تر این موضوع را بررسی کنیم باید سراغ تحقیقات آماری انجام شده از سوی موسسات Statista و Business Insider برویم. این تحقیقات که به تازگی منتشر شده‌اند، نشان می‌دهند که ۳۷ درصد از کل نرم‌افزارهای دانلود و نصب شده روی کامپیوترهای شخصی سراسر دنیا، بدون مجوز و کپی هستند. به این ترتیب این میزان در بازار ارزشی بیش از ۴۶ میلیارد دلار دارد که مبلغ قابل‌توجهی به‌نظر می‌رسد. هرچند بررسی‌های آماری موسسه Statista در این مورد کمی امیدوار کننده است. بررسی‌های این موسسه نشان می‌دهد که سهم نرم‌افزارهای بدون مجوز از بازار نرم‌افزارهای کامپیوتری هر سال رو به کاهش است و این موضوع می‌تواند بارقه امیدی باشد. با این حال اما نباید فراموش کرد که ارزش دلاری نرم‌افزارهای بدون مجوز همچنان بالاست.

علاوه بر ضرر میلیارد دلاری که بازار داغ نرم‌افزارهای قفل شکسته و بدون مجوز به شرکت‌های نرم‌افزاری بزرگ دنیا تحمیل می‌کند، استفاده از این نرم‌افزارها می‌تواند راه خوبی برای نفوذ بدافزارها به ساختار شرکت‌ها و البته خود کاربران باشد؛ اتفاقی که مشکلاتجدی را به دنبال خود می‌آورد که حل آنها مستلزم صرف هزینه‌های هنگفتی خواهد بود. کارشناسان Business Insider معتقدند که این موضوع بسیار جدی است، اما متاسفانه آن‌طور که باید از سوی کاربران مورد توجه قرار نمی‌گیرد. آنها اعلام کرده‌اند که یک حمله بدافزاری می‌تواند برای یک شرکت به‌طور متوسط ۴/ ۲ میلیون دلار ضرر مالی به همراه آورده و حل کردن آن هم اغلب بیش از ۵۰ روز به طول می‌انجامد. هرچه باشد کاربرانی که از این نرم‌افزارهای بدون مجوز و قفل شکسته استفاده می‌کنند معمولا امکان دریافت بسته‌های به‌روزرسانی آنها را نداشته و همچنین نمی‌توانند از خدمات حمایتی و پشتیبانی شرکت‌های تولیدکننده هم بهره‌مند شوند. با این اوصاف کارشناسان و تحلیلگران امیدوارند که با افزایش سطح آگاهی کاربران در سراسر دنیا، تمایل به استفاده از نرم‌افزارهای بدون مجوز و کپی شده کاهش معناداری پیدا کند.

26 (1)


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

حال محله هرندی، خوب خراب است.

اعتیاد در بین افراد ساکن در دروازه غار بیداد می کند و کشیدن دیوار بر دور پارک هرندی دوایی بر دردهای مردم آن منطقه نشده است.

تفاوتِ اروپا با آمریکا در مورد ایران

قدرتِ فراوان باعثِ بی تفاوتی نسبت به دیگران می شود. ریشۀ اهمیت دادن به دیگران در نیاز و وابستگی است. این یک واقعیت اجتناب ناپذیر زندگی انسان هاست. تربیت ها و آموزش های فراوانی باید صورت پذیرد و ساختارهای بی شماری بِنا شود تا قدرتِ فراوان و اخلاق نسبی ممزوج گردند. به سختی بشر بتواند قدرت، انصاف، اخلاق و راست گویی را در یک شبکه جمع کند. متاسفانه، وقتی قدرت افزایش می یابد، دیگران اهمّیت خود را از دست می دهند. درروابط بین الملل، اهمّیت دادن عمدتا اقتصادی است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اینگونه است که خرج دولت از فایده اش بیشتر میشود

ویدیو: خالق یکی از بهترین نجات دروازه های تاریخ جام جهانی درگذشت

خالق یکی از بهترین نجات دروازه های تاریخ جام جهانی درگذشت. گوردن بنکس دروازه بان تیم ملی انگلیس و فاتح جام جهانی ۱۹۶۶ در ۸۱ سالگی درگذشت. او در جام جهانی ۱۹۷۰ با مهار این ضربه سر از #پله جاودانه شد. از این نجات دروازه به عنوان یکی از بهترین سیوهای تاریخ جام های جهانی یاد می شود.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر