باتری های دکمه‌ای: کوچک و درخشان، اما خطرناک برای کودکان!

شناسه خبر: 125184 سرویس: فناوری ، کسب و کار پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶, ۱۱ : ۱۴ : ۰۰
باتری های دکمه‌ای: کوچک و درخشان، اما خطرناک برای کودکان!
باتری‌های دکمه‌ای با ظاهری جذاب و محتویاتی خطرناک، می‌توانند تهدیدی برای سلامتی کودکان ما باشند
۵۵آنلاین :
 

میان لوازم تزیینی جشن‌ها، اسباب بازی‌های جدید و لوازم خانگی خطری وجود دارد که اغلب نادیده گرفته شده است. باتری‌های دکمه‌ای یا صفحه‌ای که در ظاهر، کوچک و درخشان هستند به اشیای گوناگونی نیرو می‌بخشند که اغلب در دسترس کودکان و نوزادان قرار دارند. این باتری‌ها برای بچه‌های کنجکاو، جذاب به نظر می‌رسند؛ اما اگر بلعیده شوند، شادی تعطیلات را در یک لحظه به وحشت بدل خواهند کرد!

دکتر تیموتی بارون، مدیر طب اورژانس در بیمارستان fort Belvoir community در ویرجینای شمالی ، می‌گوید هر سال حداقل سه مورد از کودکانی را می‌بیند که باتری دکمه‌ای بلعیده‌اند؛ مواردی که اغلب‌شان نزدیک تعطیلات رخ داده‌اند. قورت دادن باتری‌های دکمه‌ای که از لیتیوم، قلیا یا اکسید نقره ساخته شده‌اند می‌تواند منجر به پیامد‌های خطرناک و تهدید‌کننده حیات شود.

باتری دکمه‌ای

بارون اضافه کرد:

 هم‌زمان با کوچک‌تر شدن اسباب بازی‌ها، مهم است که خانواده‌‌ها خطرات این باتری‌ها را در نظر داشته باشند.

او ادامه داد:

زمانی که باتری بیرون می‌آید، ابعادش در حد شیرینی‌های skittles یا کوچک‌تر است. بچه هیچ کاری بهتر از این ندارد که با خود بگوید، وای این چیست؟ درخشان است ... آهنی است ... و آن را در دهان خود گذاشته و می‌بلعد!

این باتری‌ها را می‌توان در تعدادی از لوازم خانگی با استفاده روزمره و اسباب بازی‌های کوچک مانند گیم‌ها، ماشین حساب‌ها، تزیینات تعطیلات، کارت‌های تبریک، کنترل‌های از راه دور و جا سوئیچی ها دید. به‌گفته‌ی بارون، بیشتر وقت‌ها در هر قطعه‌ای، دو یا سه عدد از این باتری‌ها قرار دارد که عمر زیادی ندارند و به آسانی مصرف می‌شوند. او در ادامه گفت :

از آن‌جایی که مری توان تحمل مقدار زیادی اسید را ندارد، وضعیت ممکن است به‌سرعت جدی شود. اگر باتری حتی برای زمانی اندک در مری قرار گیرد، شروع به فاسد شدن می‌کند و منجر به تورم لوله‌ی مری می‌شود. تورم مانع پیش‌روی باتری به سمت معده می‌شود و سبب فرو رفتن باتری هم‌چون یک قلاب در آن ناحیه می‌گردد. زمانی که باتری در آن ناحیه فرو می‌رود، به فاسد شدن و سوزاندن ادامه می‌دهد و احتمالا باعث ایجاد یک حفره در مری خواهد شد.

 

اثر باتری دکمه‌ای روی سوسیس پس از 2 ساعت !

بارون در ادامه توضیح داد:

به‌سرعت می‌توان به این مورد رسیدگی کرد؛ اما این مورد یک تهدید مهم برای حیات است، چرا که اگر شما دارای هرگونه فساد تدریجی در طول مری باشید، بافتهای درون و اطراف قلب، شش‌ها و عروق بزرگ شما دچار التهاب خواهند شد که یک تهدید جدی است. اگر حفره‌ای در مری ظاهر شود ممکن است کودک مجبور به تحمل جراحی، تیوب‌های تغذیه کننده یا دیگر فرآیند‌های تصحیح‌کننده شود.

بارون می‌گوید:

بچه‌های ما سالم‌ترین انسان‌های روی زمین هستند. اگر باتری‌ها بتوانند به آنها آسیب بزنند، این مسئله مایه‌ی نگرانی جدی خواهد بود. تورم ناشی از باتری‌های دکمه‌ای می‌تواند دردناک باشد و باعث شود که کودک از سر درد، دست از خوردن و آشامیدن بردارد. اگر باتری‌ها بلعیده شوند و بدون گیر افتادن، به معده برسند؛ بچه‌ها معمولا می‌تواند بدون ایجاد عارضه‌ یا پیامدی در دراز مدت، آنها را دفع کنند چرا که معده توانایی تحمل مقدار زیاد اسید را دارد.

مدیر اورژانس بیمارستان fort Belvoir community ادامه داد:

زمانی که باتری در حال گذر کردن از معده است ما هم‌چنان آنها را تحت نظر داریم و از والدین می‌خواهیم که ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت مدفوع بچه را زیر نظر بگیرند و بعدا به شکل زمان‌بندی شده آنها را برای بررسی با پرتوی ایکس و اطمینان از گذشتن باتری از لوله گوارش باز گردانند.

بارون والدین را تشویق می‌کند در صورتی که بچه‌ای باتری دکمه‌ای بلعید، هر چه سریع‌تر از نزدیک‌ترین مرکز اورژانسی، کمک‌های اولیه درخواست کنند. خط توصیه‌ی پرستاری سیستم سلامت نظامی نیز به صورت بیست و چهار ساعته در هفت روز هفته برای اطلاع رسانی در زمینه نیازهای مراقبت فوری در دسترس است.

 زیر نظر گرفتن فعلانه کودکان؛ در حالی که در حال بازی با اسباب بازی‌های جدید خود و لوازم خانه هستند، دور نگاه داشتن باتری از دسترس کودکان و اطمینان حاصل کردن از این مهم که باتری‌ها به سرعت و به درستی از وسایل جدا شوند به شدت توصیه می‌شود. بارون در خاتمه می‌گوید:

آن‌چه که وسیله‌ای روزمره به نظر می‌رسد، می‌تواند به شکل شگفت‌انگیزی خطرناک باشد.


منبع : زوميت
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ایران تشنه است...

باید بدانید که خشکسالی،تنها یک سال خشک نیست و تعریفی فراتر از این حرف ها دارد.جالب آنکه خشکسالی اصلا واژه درستی برای تعریف این وضعیت به شمار نمی رود و عبارت علمی و دقیق آن «دوره کم‌آبی» است.

ایران پیرتر و پیرتر می شود.

دولت با دادن تسهیلات به خانواده ها، ساختن مدارس، پیش بینی کار و مسکن به استقبال جمعیت جدید برود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: دفاع دکتر ظریف از ایران را ببینید

کسانی که او را به جاسوسی و خیانت متهم کردند، در فرودگاه با لنگه کفش به استقبالش رفتند، در توئیتر فحش نثارش کردند خوب این ویدئو را ببینند. خیانت گاهی سست کردن زانوی وفاداران راستین این کشور است که نتیجه اش می شود رضایت و لبخند دشمن. جای خادم و خائن در این کشور بارها عوض شده ... و باز هم می شود.

ویدیو: صحنه ای دردناک از دویدن مردم برای خرید گوشت یخ زده در یکی از هایپر استارهای شیرا

صحنه ای دردناک از دویدن مردم برای خرید گوشت یخ زده در یکی از هایپر استارهای شیراز ▪️مسئولان! اگه خواب نیستید؛ ببینید مردم برای تامین کالای اساسی شون اینطور می دوند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر