این عمارت جان می‌دهد برای اجرای نمایش‌های سنتی

شناسه خبر: 185486 سرویس: فرهنگ و هنر ، گوناگون چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸, ۱۴ : ۲۲ : ۰۰
این عمارت جان می‌دهد برای اجرای نمایش‌های سنتی
جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی در نوزدهمین دوره خود که در حال برگزاری است، توجه ویژه‌ای به محله‌ها و خانه‌های قدیمی که روزی روزگاری شاهد اجرای چنین آثاری بوده‌اند، نشان داده است. از جمله افتتاحیه این رویداد هنری در خانه طباطبایی‌های کاشان برگزار شد و عمارت کاظمی در تهران هم میزبان این جشنواره است.
۵۵آنلاین :

در، «قهوه‌خانه نمایش‌های ایرانی» در عمارت کاظمی برپا شده است و این مکان هر شب میزبان علاقه‌مندان به نمایش‌های آیینی و سنتی خواهد بود.

عمارت کاظمی، یک بنای قدیمی در منطقه اودلاجان تهران است که از آن به عنوان جواهری در منطقه ۱۲ پایتخت یاد می‌شود. این بنا متعلق به سیدکاظم، وزیر دواب ناصری بوده که در سال ۱۳۰۸ از دنیا رفته است. او در زمان محمدشاه وارد خدمات دولتی شده بود. 

از سیدکاظم علاوه بر سرای کاظمی، مدرسه و مسجد کاظمی هم در خیابان ری به جا مانده و موقعیت محلی این سرا در محله چاله میدان قدیم در همسایگی غربی امامزاده یحیی است.

این بنا دارای ویژگی‌های خانه‌های سنتی ایران است که در شب‌های برگزاری جشنواره شاهد اجرای آثار مختلفی است.

نقالی‌های «خسرو و شیرین»، «سردار عوض»، «رودابه»، «رستم و سیمرغ»، «خواستگاری بانو گشسب» به همراه سیاه‌بازی «خواستگاری مبارک» و پرده‌خوانی «یوسف و زلیخا» از جمله آثاری هستند که این عمارت در نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی تا ۲۵ مرداد شاهد اجرای آن‌هاست. 


منبع : خبرآنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

کشتن سگ ها، راه غلط مقابله

در تمامی کشورهای دنیا مشکل حضور حیوانات غیر خانگی در مناطق مسکونی وجود دارد و هر کشور روش های خاصی را در جلوگیری از این امر دارند.

تعلل دولت در مقابله با يک فساد

مدت‌هاست مسئله تعارض منافع به‌عنوان زمینه اصلي بروز انواع مفاسد مورد توجه واقع شده است؛

اخبار ویدئویی

بیشتر
اشتباه مرد، منجر به مرگ همسرش شد.

اشتباه مرگبار مرد منجر به کشته شدن همسرش شد

اشتباه مرد، منجر به مرگ همسرش شد.

ویدیو: ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است

ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است او عاشق مسی و رونالدو است و سعی کرده فنون هر دو را ترکیب کرده و در مهارت خود تلفیق کند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر