ایندیپندنت از خشونت افسارگسیخته‎ی پلیس فرانسه می‌گوید

شناسه خبر: 181857 سرویس: جهان ، سیاست ، اجتماعی ، گوناگون يكشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸, ۰۲ : ۰۴ : ۰۰
ایندیپندنت از خشونت افسارگسیخته‎ی پلیس فرانسه می‌گوید
نشریه ایندیپندنت در گزارشی به موضوع خشونت پلیس فرانسه علیه معترضان و نیز الجزایری‌های شهروند این کشور پرداخته و آن را از کنترل خارج شده توصیف می‎کند.
۵۵آنلاین :

نشریه ایندیپندنت در گزارشی به موضوع خشونت پلیس فرانسه در حوادث و رویداد‌های مختلف اعم از اعتراضی یا هیجانی پرداخته و نوشت خشونت‌های پلیس این کشور از کنترل خارج شده است.
گزارش با اشاره به موضوع خشونت پلیس علیه هواداران تیم ملی فوتبال الجزایر در پی قهرمانی در مسابقات جام ملت‌های آفریقا، به استعمال گسترده گاز اشک آور علیه جمعیتی که در میانشان کودکان نشسته در کالسکه نیز حضور داشتند، آغاز می‌شود.
در این گزارش آمده است: صحنه‌های منتشر شده از خشونت پلیس حتی در «پاریس» شهری که به صورت سنتی با آشفتگی و تظاهرات مواجه است، به شدت تکان دهنده هستند. قربانیان هفته‌های اخیر طیف وسیعی از افراد از روزنامه نگار تا دانش آموز، از حامیان محیط زیست تا پناهجویان را شامل می‌شود.
گذشته از زمینه اعتراضات، همه آن‌ها اهداف مشروعی برای نیرو‌های مسلحی هستند که برای مقابله با هرگونه تهدید دریافتی با بالاترین میزان خشونت آموزش دیده‎اند. هزاران افسران ویژه ضد شورش به تابستان به عنوان زمانی برای تحولات ناخوشایند خیابانی می‌نگرند و اعمال هرچه خشونت بار اقتدارشان را به هیچ وجه نادرست نمی‌بینند.
در ادامه گزارش آمده است هولناک‌ترین صحنه‌های خشونت پلیس فرانسه در هفته گذشته رخ داد؛ زمانی که نیرو‌های امنیتی فرانسه از سلاح‌های شیمیایی علیه شهروندان خود برای برقراری نظم در خیابان «شانزه لیزه» استفاده کردند.
فیلم‌های منتشر شده از این درگیری‌ها نشان می‌دهد که چگونه جوانان در معروف‌ترین خیابان این کشور از ابر‌های ناشی از گاز اشک آور که استعمالشان در مناطق جنگی ممنوع است، فرار می‌کنند. به زعم ایندیپندنت، پلیس فرانسه، چون براساس قوانین بین المللی قادر به استفاده از این تسلیحات علیه دشمنان واقعی نیست، از آن برای هدف قراردادن چشم، دهان و ریه شهروندان عادی استفاده می‌کند.
ایندیپندنت با اشاره با تنش‌های پسا استعماری میان فرانسوی‌ها و جوامع الجزایری فرانسه در شهر‌هایی مانند پاریس و مارسی نوشت این تنش‌ها به هیچ وجه ناپدید نشده‎اند و شکی نیست که پیروزی‌های ورزشی مانند پیروزی تیم ملی فرانسه یا تیم باشگاهی پاری سن ژرمن نیز در این شرایط می‌توانند اتفاقات ناگواری را رقم بزنند.
به رغم پذیرفتن همه این پس زمینه‌های تنش زا، نمی‌توان برای استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه مردم توجیهی استدلال کرد. با تشدید این برخوردها، اقدامات خرابکارانه نیز تشدید می‌شود. فرانسه در مواجهه با اعتراضات ضد دولتی جلیقه زرد‌ها نیز دست به اقدام مشابهی زد که نتیجه اش میلیون‌ها یورو خسارت به پایتخت بود.
این در حالی است که تنها رسانه‌های انگلیسی زبان استفاده پلیس فرانسه از گاز‌های شیمیایی علیه شهروندانش را گزارش دادند و رسانه‌های فرانسوی به تکرار دروغ‌های خود پرداختند. در این شرایط رقبای سیاسی «امانوئل مکرون» به ماهیگیری از آب گل آلود پرداخته و این تحولات را مهر تاییدی بر احساسات نژادپرستانه خود توصیف می‌کنند.

ایندیپندنت در پایان با اشاره به ویدئویی که نشان می‌دهد یک افسر پلیس عینک آفتابی و محافظ یک معترض را برای آسیب دیدن بیشتر چشم‌هایش از گاز اشک آور از وی می‌گیرد، نوشت براساس یک گزارش پلیس، بیش از پنج لیتر گاز در کمتر از سی دقیقه در جریان مقابله با الجزایری‌ها استفاده شده و فرمانده نیرو‌ها از جمله کسانی بود که در اثر استنشاق گاز دچار خفگی شده بود. همه این‌ها به سوءاستفاده از قدرت و در نهایت تسلیم در برابر دولت مکرون منجر می‌شود.


منبع : میزان
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نقش تاریخ‌ساز بدن در زیست‌شناسی اجتماعی امروز

اگر از نظر تبارشناسی به تاریخ مفهوم بدن در دوران پیشامدرن در طب بقراطی نگاه کنیم، بدن تابع طبایع، انعطاف‌پذیر در مقابل تأثیرات محیط طبیعی و حتی نیروهای نامحسوس سماواتی در نظر گرفته می‌شد.

ماجرای تردد معلمان خصوصی با آمبولانس در پایتخت

یک استاد دانشگاه به آسیب‌ها و حواشی کلاس‌های آمادگی کنکور اشاره کرد و گفت: شاید شنیده باشید که عده‌ای از معلمین خصوصی با آمبولانس رفت و آمد می‌کنند. این معلم‌های کنکور به آمبولانس خصوصی پول می‌دهند که آنها را از خط ویژه از کلاس اول به کلاس بعدی برسانند که البته این پول در مقابل شهریه‌های هنگفتی که می‌گیرند چیزی نیست. اما آیا دانش آموزان معمولی توان استفاده از چنین معلمانی را دارند؟

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است

ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است او عاشق مسی و رونالدو است و سعی کرده فنون هر دو را ترکیب کرده و در مهارت خود تلفیق کند.

ویدیو: ایجاد جاده اختصاصی برای ماهی های سالمون

ایجاد جاده اختصاصی برای ماهی های سالمون برای عبور از موانع و سد، تا بتوانند در بالادست به راحتی تخم ریزی کنند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر