ایران در صدر توریسم ترکیه

شناسه خبر: 122140 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی يكشنبه ۱۷ دي ۱۳۹۶, ۴۳ : ۰۱ : ۰۰
ایران در صدر توریسم ترکیه
مطابق آمار ماه نوامبر سال ۲۰۱۷، گردشگران ایرانی ترکیه بالاتر از کشورهای روسیه و آلمان قرار گرفتند و بیشترین بازدید را درمیان تمام مبادی ورودی به این کشور از جاذبه‌های آن داشتند؛ این درحالی است که نوامبر به دلیل سردی هوا، فصل غیراوج سفر در ترکیه محسوب می‌شود. با وجود این، ایران در ماه نوامبر با فرستادن بیش از ۱۹۶ هزار گردشگر به ترکیه رتبه نخست را در مبادی گردشگری ترکیه دارد اما در مجموع آمار ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی پس از کشورهای روسیه و آلمان در مقام سوم است. به این ترتیب شمار ایرانیان بازدیدکننده از ترکیه در فاصله ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۱۷ از مرز ۳/ ۲ میلیون نفر فراتر رفته است.
۵۵آنلاین :

ترکیه که در سال ۲۰۱۶ با انبوهی از مشکلات سیاسی و امنیتی مواجه شده بود، در سال ۲۰۱۷ توانست بر اینمشکلات فائق آید و در مدت ۱۱ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد حدودا ۲۸ درصدی و نسبت به نوامبر گذشته رشد ۲۲ درصدی داشته است. این درحالی است که پیش از این پیش‌بینی می‌شد تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی ۲میلیون ایرانی از همسایه شمال غربی خود دیدن کنند. در هر حال، آمار موجود حاکی از رشد ۴/ ۴۸درصدی ایرانیان بازدیدکننده از ترکیه در ۱۱ ماه سال ۲۰۱۷ نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۶ و رشد ۰۹/ ۶۶ درصدی ورود ایرانیان به ترکیه در ماه نوامبر ۲۰۱۷ نسبت به ماه مشابه سال ۲۰۱۶ است.

نوامبر شیرین؟

نگاهی به آمار ارائه‌شده از سوی وزارت گردشگری ترکیه حاکی از این است که در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ حدود یک میلیون و ۶۵۳ هزار نفر از ترکیه بازدید کرده‌اند که نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش ۳۰۰ هزار نفری معادل رشد ۲۲ درصدی را ثبت کرده است. با احتساب ماه نوامبر، گردشگری ترکیه در ۱۱ ماه سال ۲۰۱۷ موفق به جلب ۳۰ میلیون و ۷۰۶ هزار گردشگر خارجی شده است که نسبت به سال گذشته افزایش ۶۸/ ۲۷درصدی معادل ۶ میلیون و ۶۵۶ هزار نفری پیدا کرده است. به رغم این رشد قابل توجه،گردشگری ترکیه هنوز با آمار سال ۲۰۱۵ که شمار گردشگران خارجی آن به ۳۴میلیون و ۷۸۰ هزار نفر می‌رسید، اختلاف نسبتا زیادی دارد.

ایرانِ صدرنشین

بررسی آمار مربوط به گردشگری ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد شمار ایرانیان بازدیدکننده از ترکیه به ۱۹۶ هزار نفر و ۳۹۳ نفر رسید و صدرنشین مبادی گردشگری این کشور شد. پس از ایران نیز گرجستان با بازدید ۱۷۹ هزار نفر از ترکیه در رده دوم قرار گرفت و بلغارستان نیز رده سوم را با اعزام ۱۴۸ هزار نفر به این کشور به خود اختصاص داد. پس از این سه کشور، آلمان با ۱۱۶ هزار نفر جایگاه چهارم را در اختیار داشت و روسیه نیز با ۸۲ هزار گردشگر بازدیدکننده از ترکیه برعکس ماه‌های پیشین، در رده پنجم قرار گرفت. بررسی دقیق‌تر این آمار حاکی از آن است که در یازدهمین ماه میلادی از سال ۲۰۱۷، ایرانیان ۸۸/ ۱۱ درصد از کل گردشگران ترکیه را به خود اختصاص می‌دادند؛ در حالی که این نسبت برای چهار کشور گرجستان، بلغارستان، آلمان و روسیه به ترتیب ۸۶/ ۱۰، ۹۶/ ۸، ۰۱/ ۷ و ۹۵/ ۴ درصد بود.

این ارقام در حالی مشاهده می‌شود که ایران در همین ماه در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۱۸ هزار گردشگر به این کشور فرستاده بود و گردشگران از گرجستان ۱۷۴ هزار نفر، از بلغارستان ۱۲۳هزار نفر، از آلمان ۱۳۱ هزار نفر و از روسیه ۵۵ هزار نفر در ماه مشابه سال گذشته به ترکیه سفر داشتند. این آمار حاکی از رشد قابل توجه گردشگران ایرانی ترکیه در ماه نوامبر سال جاری نسبت به ماه مشابه سال پیش است و افزایش روس‌ها ناشی از پایان تحریم‌های سفر به این کشور از سوی روسیه در سال ۲۰۱۶ بوده است که به دلیل تنش‌های سیاسی بین دو کشور از جانب‌ روس‌ها اتخاذ شده بود. آلمان نیز با کاهش گردشگر همراه بوده که تنش‌های سیاسی ترکیه با این کشور در ماه‌های اخیر در این زمینه بی‌تاثیر نبوده و افزایش گردشگران گرجستانی و بلغارستانی نیز چندان چشمگیر نبوده است.

ایران در رتبه سوم آمارهای ۱۱ ماهه

بررسی آمار ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۷ میلادی نیز گویای آن است که در فاصله ماه‌های ژانویه تا نوامبر، روسیه با فرستادن ۶۴۷/ ۴ میلیون گردشگر به ترکیه در صدر مبادی گردشگری این کشور قرار داشته و حدود ۱۳/ ۱۵ درصد از کل گردشگران ورودی به آن کشور روس بوده‌اند. شمار گردشگران روس در مدت مشابه سال ۲۰۱۶ حدود ۸۲۲ هزار نفر و در همین مدت در سال ۲۰۱۵ حدود ۶۲۳/ ۳ میلیون نفر بود. پس از روسیه، آلمان در رده دوم برترین مبادی ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی قرار می‌گیرد. در ۱۱ ماه سال ۲۰۱۷ حدود ۴۵۲/ ۳ میلیون آلمانی راهی ترکیه شدند که ۲۴/ ۱۱ درصد از کل گردشگران ورودی این کشور را تشکیل می‌دهد. در همین مدت در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۵، شمار آلمانی‌های بازدیدکننده از ترکیه به ترتیب ۷۶۲/ ۳ و ۴۰۳/ ۵ میلیون نفر بود.

ایران پس از این دو کشور در ۱۱ ماه سال ۲۰۱۷ در جایگاه سوم قرار دارد و شمار گردشگران آن از ترکیه تا این مدت تقریبا به ۳۱۵/ ۲ میلیون نفر رسیده است که معادل ۵۴/ ۷درصد از کل گردشگران ورودی به ترکیه است. در سال‌ ۲۰۱۶ این تعداد برای ایران ۵۶/ ۱میلیون نفر و در سال ۲۰۱۵ معادل ۵۹۱/ ۱میلیون نفر بود. آمار فوق حاکی از رشد قابل توجه گردشگران ایرانی در سال جاری است. در رتبه‌های سوم و چهارم آمار ۱۱ ماهه نیز به ترتیب گرجستان و بلغارستان جای دارند که در سال ۲۰۱۷ معادل ۲۵۱/ ۲ و ۶۹/ ۱ میلیون نفر به ترکیه اعزام کرده‌ و به ترتیب ۳۳/ ۷ و ۵/ ۵ درصد از کل گردشگران ورودی به ترکیه را تشکیل داده‌اند. در سال ۲۰۱۶، گرجستان حدود ۰۴۲/ ۲میلیون نفر و در سال ۲۰۱۵ حدود ۷۶۱/ ۱ میلیون نفر به این کشور اعزام کرده بود. در سال ۲۰۱۵، بلغارستان تقریبا ۶۸۳/ ۱ میلیون نفر و در سال ۲۰۱۶ حدودا ۵۵۹/ ۱ میلیون گردشگر به ترکیه فرستاده بودند.

درآمدهای توریستی ترکیه

مطابق آماری که تا ۹ ماه نخست ۲۰۱۷ ترکیه منتشر شده، عواید حاصل از توریسم ورودی در این همسایه ایران به بیش از ۵/ ۱۵ میلیارد دلار رسیده است. در این مدت حدود ۲/ ۲۵ میلیون گردشگر خارجی از این کشور بازدید کرده بودند و به طور متوسط هر گردشگر خارجی ۶۱۵ دلار در این کشور هزینه کرده بود. با این حال به نقل از فعالان گردشگری ترکیه، ایرانیان بسیار بیشتر از متوسط هزینه‌کرد در ترکیه در این کشور خرج می‌کنند. افزون بر درآمدی که از سوی گردشگران خارجی در این کشور به دست می‌آید، مراکز آماری ترکیه سفرهای خارجی شهروندان این کشور را که در خارج از آن سکونت دارند نیز به‌صورت جداگانه محاسبه کرده‌اند.

مطابق با این آمار، حدود ۵۵/ ۴ میلیارد دلار از این طریق برای گردشگری ترکیه عواید حاصل شده و با توجه به اینکه در مدت ۹ ماه نخست سال ۲۰۱۷ حدود ۱۵/ ۵ میلیون نفر از شهروندان ترکیه که در خارج از این کشور سکونت دارند، به آن سفر و میانگین مخارجی که در آن هزینه کرده بودند به ۸۸۳ دلار به ازای هر نفر می‌رسید. در مجموع این ارقام حاکی از این است که ترکیه در مدت ۹ ماه ژانویه تا سپتامبر، عوایدی معادل ۱۷/ ۲۰ میلیارد دلار از گردشگران ورودی خود کسب کرده و ۳۷/ ۳۰ میلیون نفر وارد این کشور شده بودند. میانگین درآمدی که به ازای هر گردشگر به طور کلی به دست آمده، برابر با ۶۶۴دلار است. این رقم کمترین میزان هزینه‌کرد به ازای هر گردشگر در سال‌های اخیر محسوب می‌شود.

کل هزینه‌کرد به ازای کل گردشگران ورودی به این کشور در سال ۲۰۱۶ به ۱۱/ ۲۲ میلیارد دلار می‌رسید و متوسط هزینه‌کرد هر گردشگر در سال ۲۰۱۶ برابر با ۷۰۵ دلار بود و در سال ۲۰۱۵ به ۷۵۶ دلار می‌رسید. این اعداد و ارقام به نحوی بیانگر این هستند که ترکیه به مقصدی ارزان‌تر برای گردشگران تبدیل شده است که بخشی از آن می‌تواند نتیجه استراتژی‌های شرکت‌ها و فعالان گردشگری این کشور برای خروج از بحران گردشگری سال ۲۰۱۶ باشد که در پی آن پس از تهدیدات امنیتی و بی‌ثباتی‌های سیاسی توریسم ترکیه با افت قابل‌توجهی روبه‌رو شده بود. این تمهیدات در سال‌جاری توانسته است با موفقیت عمل کند و گردشگری این کشور را بار دیگر روی ریل رشد قرار دهد.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
نتیجه‌ای یافت نشد.

دیدگاه 55

بیشتر

جادوی ثروتمندان فروتن

پوپولیسم آشفته‌‌بازار سیاسی خطرناکی است که کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه را به تساوی درمی‌نوردد. در اروپا، آمریکا، هند و بسیاری کشورهای دیگر صندوق‌های رای به گروه‌های راست افراطی لبخند می‌زنند.

اثر ویرانگر حقوق نجومی

دستمزدهای بالای دولتی با اعتراض صندوق بین‌المللی پول همراه شد. در این گزارش تحلیلی دو دسته از کشورها در منطقه خاورمیانه مورد بررسی قرار گرفته‌اند که با شکاف مثبت و منفی دستمزدها در دو بخش دولتی و خصوصی روبه‌رو هستند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: رونمای از جدیدترین مدل شورولت سیلورادو

کمپانی بزرگ جنرال موتورز در حالی از جدیدترین مدل شورولت سیلورادو رونمایی کرد که تنها چند روز دیگر نمایشگاه بزرگ اتومبیل امریکا افتتاح می شود. جنرال موتورز در تلاش است تا در بازار عرضه پیکاپ های با کیفیت ؛ با افزایش امکانات و کاهش وزن خودرو گامی موثر در تامین رضایت مشتریانش بردارد.

ویدئو:نقاشی کردن دریچه های فاضلاب در ژاپن

شرکت کارفرمای فاضلاب ژاپن در اقدامی جالب و به منظور تغییر تصویر ذهنی مردم از دریچه های زمینی فاضلاب اقدام به نقاشی طرح های مختلفی روی این دریچه ها نموده است و البته از طرح محبوب Hello Kitty هم غافل نمانده است!

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان