ایران در سال ۹۷ چگونه بود؟

شناسه خبر: 166063 سرویس: توسعه ، سیاست ، اقتصادی ، گوناگون پنجشنبه ۱ فروردين ۱۳۹۸, ۰۱ : ۱۵ : ۰۰
ایران در سال ۹۷ چگونه بود؟
شایسته است نگاهی داشته باشیم به اتفاقات سال گذشته. سالی که پیش بینی های مختلفی درباره آن میشد اما حالا باید ببینیم کدام پیش بینی ها و وقایع در این سال در ایران اتفاق افتاده است .
۵۵آنلاین :

 

 

 

معین حافظی زاده 

پژوهشگر علوم سیاسی 

 

 

در پایان هر پروسه ای که در طول زمان اتفاق میافتد، به لحاظ ذهنی انسان دست به سنجش میزند و فاکتور های مختلف را در طول زمان سپری شده میسنجد و بررسی میکند. حال با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال ۱۳۹۷ خورشیدی، شایسته است نگاهی داشته باشیم به اتفاقات سال گذشته. سالی که پیش بینی های مختلفی درباره آن میشد اما حالا باید ببینیم کدام پیش بینی ها و وقایع در این سال در ایران اتفاق افتاده است . 

در پارامتر های مختلفی میتوان به سال گذشته ایران نگاه کرد. در یک نگاه کلی، در پایان سال میتوان اقتصاد، سیاست، فرهنگ، اوضاع اجتماعی، وضعیت فرهنگی، میزان درآمدها، موفقیت سیاست خارجی، تجارت و ‌... را سنجید. قصد داریم نگاهی کلی به سال گذشته داشته باشیم. 

سال ۱۳۹۷ سال بحران اقتصادی ایران شناخته میشود. بحرانی که از ابتدای سال به مرور زمان چون لکه ای بزرگ بسیار پررنگ و پر رنگ تر شد و اکنون در آستانه سال نو به اوج خود رسیده است. بحران اقتصادی ایران در این سال به نهایت خود در چندین سال اخیر رسیده است و عوامل مختلفی در آن دخالت داشته اند. 

 

سبد تخم مرغ های برجام شکسته شد. 

 

با روی کار آمدن ریاست جمهوری جدید آمریکا، دونالد ترامپ گمانه زنی ها در خصوص خروج آمریکا از برجام به عنوان یکی از مهره های اصلی برنامه جامع اقدام مشترک، مطرح و نگران کننده بود. سرانجام در ۱۸ ام اردیبهشت سال ۱۳۹۷ این اقدام از طرف آمریکا به وقوع پیوست. در واقع بزرگترین دولت گروه ۵+۱ از برجام خارج شد. 

حال روحانی که از سال ۹۲ و روی کار آمدنش در دولت در تلاش برای حل مشکلات تجارت خارجی و برداشتن تحریم ها علیه ایران بود، با این اقدام از سوی آمریکا، به نظر میرسد با شکست مواجه شد. پس از این اقدام آمریکا ایرانی ها امید به طرف اروپایی برجام برای گسترش روابط تجاری و سیاسی بودند که آمریکا طرف های اروپایی را نیز در صورت همکاری با ایران تهدید کرد و اروپایی ها نیز نتوانستند سیاست خارجی ایران را از بحران خارج نمایند. در واقع تمام تخم مرغ های دولت تدبیر و امید که در سبد سیاست خارجی و روابط با ۵+۱ بود، شکست و عملا این سیاست شکست خورده حساب شد. 

در پی این خروج از برجام، پیامد های مختلفی گریبان ایران را درگیر خود کرد از جمله 

کاهش صادرات نفت 

تهدید آمریکا برای کشورهایی که با ایران روادید تجاری داشتند 

کاهش شدید ارزش ریال در جهان 

کاهش تجارت خارجی 

مشکلات بانکی در نقل و انتقالات پولی و ....

در واقع آغاز بحران اقتصادی ایران در سال ۹۷ با خروج آمریکا از برجام و سیاست های اشتباه خارجی و وابسته سازی تمام عوامل داخلی اقتصادی به سیاست خارجی، ایران وارد بحران شدید اقتصادی شد. 

 

کاهش شدید نرخ ریال و افزایش بی سابقه نرخ ارز 

 

از ابتدای تابستان ۹۷، بازار ارز ایران رو به گرمی گذاشت و با گرم شدن هوا بازار ارز در ایران داغ شد. دلار از قیمت حدود ۳ الی ۴ هزار تومان به مرز ۱۰ هزار تومان رسید و در پاییز این رقم از ۲۰ هزار تومان عبور کرد و یک رکورد و رکود بی سابقه در بازار ارز ایران ایجاد شد. پول ایران به یکی از بی ارزشترین پول های بازار اقتصادی جهان تبدیل شد که بحران های ناشی از آن همچنان دامن گیر اقتصاد وابسته به خارج ایران است. در واقع کاهش ارزش پول ملی با توجه به اینکه در بانک جهانی و مبادلات بین المللی، معیار دلار است عملا ایران قدرت خرید خودرا در بازار جهانی از دست داد.  

 

کالای ایرانی، ارزان اما مشکل الوصول

 

کاهش ارزش ریال، در تجارت کالاهای ایرانی بسیار موثر میتواند باشد بدین معنا که ارزش کالای ایرانی با توجه به قیمت ارز و قیمت تمام شده اش در داخل ایران، نسبت به قیمت جهانی بسیار پایین تر است. پس میتواند در بازار جهانی با توجه به قیمت تمام شده اش طرفدار زیادی داشته باشد. اما مشکلاتی سد راه این وصول کالا شده است. نکته اول اینکه اجناس تولید ایرانی در بازار جهانی به دلیل کیفیت پایین تر نسبت به مشابه های آن طرفدار چندانی ندارد‌. از سوی دیگر مشکلات بانکی ایران و تحریم های بانکی مانع وصول ارزش کالای مبادله شده را به وجود می آورد که به همین دلیل عمده امکان تجارت خارجی کاهش پیدا میکند. از سمت دیگر تهدید آمریکا برای کشورهایی که با ایران ارتباط مالی و تجاری داشته باشند، نیز در این امر بسیار تاثیر گذار شده است. 

 

کاهش صادرات نفتی ایران 

 

با توجه به دلایل ذکر شده در بالا از جمله مشکلات بانکی و تهدیدات آمریکا مبنی بر ممنوعیت ارتباط با ایران صادرات نفت ایران در سال گذشته کاهش یافته است. اتحادیه اروپا پیش از خروج آمریکا از برجام تا حدودی خریدار نفت ایران بود و روابط میان ایران و کنسرسیوم های اروپایی افزایش یافته بود اما حال با خروج آمریکا اتحادیه اروپا نیز تمایل آن چنانی برای خرید نفت ایران نشان نمیدهد. همچنین تولید بیشتر کشور های حاشیه خلیج فارس نیز در کسادی بازار بی

 

ن المللی نفت ایران بی تاثیر نبوده است. 

 

 

قوانین جدید گمرکی، مشکل ساز تامین کالا 

 

 

با توجه به گران و کمیاب شدن ارز در ایران، دولت در راستای سیاست های تامین ارز، قوانین گمرکی را به عنوان مانع برای خروج ارز از کشور در نظر گرفتند به طوری که ورود و خروج کالا و حتی افراد از مرزهای ایران با توجه به قوانین جدید صرفه اقتصادی ندارد. این قانون با صرف نظر از منافع بسیار ناچیز آن، مانع بزرگی در بازار داخلی ایران و تامین کالا برای مردم داشته است. به طوریکه این ممنوعیت واردات شامل ۷۰ کالا شده است و این ۷۰ کالا را میتوان جزو نیازهای اساسی مردم نیز حساب کرد. علاوه بر این مسائل بازار کلی این کالاها نیز در نزدیکی عید با کمیابی و مشکلات فراوان مواجه شده است و چرخه اقتصادی این کالاها به کندی حرکت میکند 

 

تکلیف نا معلوم ارزهای ۴۲۰۰ تومانی

 

پس از اوضاع آشفته بازار ارز، دولت اعلام کرد که حدود ۹ میلیارد دلار ارز دولتی به نرخ ۴۲۰۰ تومان برای ایجاد تعادل به بازار تزریق خواهد کرد. این ارز برای تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم در نظر گرفته شده بود. پس از گذشت زمان از عرضه این دلار به این قیمت لیست کالاهایی که به آنها ارز  دولتی تخصیص یافته است توسط بانک مرکزی اعلام شد. این لیست چیزی حدود ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون از این ۹ میلیارد در نظر گرفته شده را پوشش میداد اما در نگاه اول در این لیست، کالای اساسی آنچنانی به چشم نمیخورد و جای آنرا کالاهایی مانند چرخ گوشت، تلویزیون، آبمیوه گیری، جو، گندم، ( کالاهایی که مشابه خارجی با کیفیت دارند) دیده میشود. با صرف نظر از اینکه چگونه و در چه پروسی واردکنندگان این کالاها توانسته اند از این ارز برای واردات خود استفاده کنند هنوز تکلیف ۷ میلیارد دلار آن مشخص نیست و دولت اعلام کرده است که این ارز اکنون تمام شده است. 

 

 

پیش بینی رشد اقتصادی منفی درست درآمد 

 

در روزهای پایانی سال ۹۶، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که در سال ۹۷ رشد اقتصادی کاهش خواهد یافت و این شاخص به منفی خواهد رسید. 

اکنون شاخص رشد اقتصادی چیزی در حدود منفی نیم درصد تا منفی دو و هشت دهم درصد است که بیشتر علت آن همین مسائلی است که در بالا اشاره شد. 

 

تامین کالاهای اساسی  در آستانه عید نوروز

 

صف بندی برای تامین کالا ها از زمان کوپنی بودن کالا ها تا اکنون به طرق مختلف متاسفانه در ایران وجود داشته است. از چند ماه گذشته مشکل تامین انواع گوشت در ایران بوده است و اکنون به سطح جامعه رسیده است . طرح جامع خرید اینترنتی گوشت، صف بستن در مقابل فروشگاه های عرضه کننده گوشت منجمد به دلیل قیمت های سرسام آور بازار آزاد گوشت به همین علت است و روزمرگی مردم را با تلف کردن اوقات در صف های طولانی تلف کرده است. با اینکه دولت ادعا دارد که مشکلی در تامین کالاهای اساسی وجود ندارد اما علاوه بر مشکل تامین قیمت سرسام آور آن برای مردم به دغدغه اصلی تبدیل شده است.

به هر حال سال ۱۳۹۷ رو به پایان است. صرف نظر از سایر مشکل های موجود در سطح جامعه که در سر فصل اقتصاد، سیاست، اجتماع، فرهنگی و ... قرار دارد سال ۹۷ یکی از سخت ترین سالهای اقتصادی ایران بود. به راحتی میتوان این سال را سیاسی ترین سال اقتصادی لیران نامید بدین معنا که تمام مشکلات اقتصادی با سیاست ورزی و تدابیر دولتی قابل حل بوده و است. در این سال میتوان حدود ۱۰۰ مسئله از انواع مشکل ها و مسائل مطرح کرد که عمده آن اقتصادی بوده است اما بررسی آن به عهده نهادهای دولتی و مردم نهاد و مرتبط است. حال با این شرایط جامعه ایران در نزدکی عید نوروز است و در شب عید با این مسائل روبه رو است. ایرانی که با حدود ۱۰۰ مشکل اساسی سال ۹۷ را آغاز کرده بود اکنون با اضافه کردن مشکلات جدید به مشکلات خود وارد سال ۹۸ خواهد شد. سالی که به تعبیری میتوان آنرا سال سیاستمداران خواند که با سیاستهای خود گامی بزرگ در راه بهبود اوضاع اجتماعی، سیاسی و از همه مهم تری اقتصادی بپردازند. علاوه بر این مشکل ها، مسائل عقیدتی و سیاسی و حتی مذهبی نیز میتواند وارد فاز بحرانی شدن گردد که چاره ای باید برای آن اندیشید که پایه های استوار انقلاب اسلامی همچنان در دل مردم جای خودرا حفظ کرده و به نسل بعد منتقل گردد. در همین عنوان هم باز هم سیاستمداران نقش اصلی را دارند و در سال ۹۸ باید خودرا در خدمت مردم و در تلاش برای رفع مشکلات مردم مصمم گردانند.

 


منبع : 55 آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

پرورش مردان و زنان هزار چهره‎‌ی هزار رنگ

چه اصراری است به تشویق مردم به دروغ گویی؟ چرا دوست داریم مردم تظاهر کنند و با اینکه تا به حال پای‌شان را در نماز جمعه نگذاشته‌اند، بگویند ما هر هفته با تمام اعضای خانواده به نماز جمعه می‌رویم.

چوب حراج به ثروت ملی

بحث خام فروشی مواد معدنی در سال های پیش از تحریم نیز همواره مورد بحث و اختلاف نظر بوده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : جنایات جنگی ترکیه علیه سوریه

ویدئو : مردان مسلح پسر ال چاپو را فراری دادند

خبرها

بیشتر