نتیجه‌ای یافت نشد.

ایران خودرو را بیشتر بشناسیم

شناسه خبر: 162555 سرویس: توسعه ، اقتصادی جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷, ۲۴ : ۱۵ : ۰۰
ایران خودرو را بیشتر بشناسیم
صنعت خودرو امروزه یکی از مهم ترین و مفید ترین صنایع در اقتصاد یک کشور است. اهمیت این صنعت را در دو بخش میتوان بر اقتصاد بررسی کرد
۵۵آنلاین :

 

 

 

معین حافظی زاده 

پژوهشگر و دانشجوی علوم سیاسی

 

صنعت خودرو جهان با گردش مالی بیش از ۲۷۹۰ میلیارد دلار و اشتغال بیش از ۴۸ میلیون نفر مستقیم و غیر مستقیم، اگر خود یک کشور در نظر گرفته شود، معادل هفتمین اقتصاد بزرگ دنیا خواهد بود. لذا همه دولت ها در مواقع بحران از این صنعت حمایت می‌نمایند. از اهمیت این صنعت همین بس که در زمان اعمال تحریم‌های غیرقانونی غرب مربوط به موضوع استفاده صلح آمیز انرژی هسته ای علیه کشورمان، صنعت خودرو کشور در کنار صنعت نفت، به دلیل نقش برجسته آن در اقتصاد کلان کشور دچار محدودیت‌های بین‌المللی شد. از طرف دیگر صنعت خودرو ایران به عنوان لوکوموتیو صنعت کشور دارای ظرفیت بالفعل تولید حدود ۲ میلیون دستگاه خودرو و تولید روزانه بالغ بر ۱۰ میلیون قطعه و ۶۰۰۰ دستگاه خودرو در کشور است که موجب رونق ۶۰ رشته بزرگ و کوچک  صنعتی مانند فولاد، پتروشیمی، لاستیک، آلومینیوم، شیشه، نساجی، رنگ و پوشش ها مواد شیمیائی و غیره می شود. صنعت مذکور با فروش بیش از ۳۴،۰۰۰ میلیارد تومان (حدود ۱۹ درصد کل صنعت) سهم۲٫۷ درصد  از تولید ناخالص ملی کشور را به خود اختصاص داده است.

صنعت خودرو امروزه یکی از مهم ترین و مفید ترین صنایع در اقتصاد یک کشور است. اهمیت این صنعت را در دو بخش میتوان بر اقتصاد بررسی کرد

۱- صادرات خودرو و قطعات ساخت خودرو به کشورهای دیگر برای مونتاژ 

۲- خودکفایی در داخل و بی نیازی از واردات خودرو در راستای دستیابی به توسعه پایدار. 

صنعت خودرو در ایران همواره با نام شرکت خودرو سازی ایران خودرو مطرح بوده است. شرکت بزرگی که در طول تاریخ خود موفقیت های گوناگونی را کسب نموده است و اکنون نیز به لحاظ آماری در جایگاه مطلوبی قرار دارد. 

در شرایط کنونی و با توجه به جو موجود در بازار خودرو و همچنین پیشرفت های جهانی صنعت خودرو، انتقاداتی بر شرکت های خودرو سازی ایران علی الخصوص ایران خودرو به عنوان بزرگترین شرکت تولید کننده خودرو در ایران، از سوی فضای اجتماعی وارد شده است، لازم است بیشتر با ایران خودرو و جایگاه آن در صنعت خودروسازی  جهان آشنا شویم. بنابراین در طی چند یادداشت جداگانه به تاریخچه، تولیدات، فناوری ها و موفقیت های اولین شرکت بزرگ خودرو سازی ایران میپردازیم. 

شرکت ایران خودرو(سهامی عام) در مردادماه سال ۱۳۴۱ با سرمایه ۱۰۰ میلیون ریال تأسیس و در شهریورماه همان سال تحت شمارهٔ ثبت ۸۳۵۲ و شناسه ملی ۱۰۱۰۰۳۶۰۷۹۴ در اداره ثبت شرکت‌های تهرانبه ثبت رسید. تولید اولیه شرکت، اتوبوسهای معروف به «LP» بود که شاسی آن از آلمان وارد می‌شد و با نصب اتاق بر روی آن در کارخانه شمالی فعلی شرکت ایران خودرو مونتاژ می‌گردید.

اگر بخواهیم در طول تاریخ به ایران خودرو نگاهی بیندازیم به شرح ذیل خواهد بود: 

۱۳۴۶: آغاز تولید سواری پیکان در مدل‌های دو لوکس، کار لوکس، جوانان و تاکسی با حجم موتور ۱۶۰۰ و ۱۷۲۵ و ۱۸۰۰ سی سی

۱۳۴۸:آغاز تولید وانت پیکان با حجم موتور ۱۶۰۰ سی سی

۱۳۵۷:تولید هیلمن دو در

۱۳۶۹:آغاز تولید سواری پژو ۴۰۵ در مدل‌های GL و GLX با حجم موتور ۱۵۸۰ سی سی

۱۳۷۴:تولید سواری پژو ۴۰۵ در دو مدل دنده‌ای و اتوماتیک با حجم موتور ۲۰۰۰ سی سی، سواری پژو ۲۰۵ مدل GR با حجم موتور ۱۳۶۰ سی سی

۱۳۷۶:تولید سواری پژو RD با حجم موتور ۱۶۰۰ سی سی و سپس RDi و RDX

۱۳۷۸:تولید پارس با حجم موتور ۱۸۰۰ سی سی و سپس پارس ۲۰۰۰ سی سی و پارس ELX و سفارشی

۱۳۷۹:تولید آزمایشی سمند X7 با حجم موتور ۱۸۰۰ سی سی و سیستم انژکتوری و سپس سمند، سمند LX و سمند سفارشی

۱۳۸۰:تولید پژو ۲۰۶ با حجم موتور ۱۴۰۰/۱۶۰۰ سی سی (تیپ‌های ۲٬۳٬۵٬۶) و سفارشی، افتتاح خط تولید سمند با حضور رئیس‌جمهور

۱۳۸۴:تولید پژو ۲۰۶ صندوقدار ۱۶۰۰ سی سی، تیپ‌های V2,V8,V9,V20

۱۳۸۵:تولید پژو آردی جدید با نام «روآ» و سوزوکی گرند ویتارا۲۰۰۰ سی سی و سپس ۲۴۰۰ سی سی

۱۳۸۶:تولید رنو تندر ۹۰ با موتور ۱۶۰۰ سی سی، سمند سورن و تندر ۹۰ استیشن واگن

۱۳۸۷:واردات محدود پژو ۴۰۷

۱۳۸۹:تولید پژو ۲۰۷ آی با موتور TU5

۱۳۹۰:واردات محدود سوزوکی کیزاشی (کلاس D) و تغییر داشبورد محصولات پژو پارس و ۴۰۵

۱۳۹۱:تولید رانا

۱۳۹۳:تولید وانت آریسان و تندر پیکاپ و دنا

۱۳۹۵مونتاژ هایما اس ۷

۱۳۹۶:از سرگیری تولید پژو ۲۰۷ آی با تغییر در چهره و تجهیزات، تولید تندر ۹۰ پلاس وتولید دنا پلاس

۱۳۹۷:واردات هایما اس ۵

تولیدات این کارخانه بر ۳ بخش تقسیم پذیر است: 

۱- خودرو های سواری 

۲- وانت ( پیکاپ) 

۳- کامیون 

۴- اتوبوس 

۵-مینی بوس 

۶- ون 

ایران خودرو علاوه بر کارخانه اصلی خود در کیلومتر ۱۴ جاده تهران به کرج شعبات دیگری نیز در سطح کشور دارد که کمک شایانی به تولید داخلی و اشتغال زایی کرده است. این کارخانه ها به دو قسمت داخلی و خارجی قابل تقسیم هستند:

 

ایران خودرو خراسان 

شرکت ایران خودرو خراسان (سهامی خاص) اولین و بزرگ‌ترین مجموعه خودروسازی پس از انقلاب است که به دست متخصصان گروه صنعتی ایران خودرو ساخته شده و بیش از ۸۰ درصد ماشین‌آلات و تجهیزات آن ساخت صنعتگران ایرانی است. این شرکت در تاریخ پنجم دی ماه ۷۹ تأسیس و در مورخه ششم دی ماه ۷۹ در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی مشهد با هدف استفاده از پتانسیلهای اقتصادی و صنعتی منطقه شرق کشور در زمینه صنعت خودرو در مساحتی به وسعت ۷۶۰ هکتار در کیلومتر ۵۵ جاده مشهد- نیشابور و در مجاورت شهر جدید بینالود و در شهرک صنعتی بینالود به منظور تولید انواع خودرو سواری و تجاری نظیر سدان، suv، ون، وانت وکامیونت به ثبت رسیده و براساس پروانه بهره‌برداری شماره ۱۲۲۷۰ تاریخ پنجم خرداد ماه ۸۴ شروع به تولید کرده‌است. فعالیت اجرایی احداث کارخانه، مشتمل بر خطوط تولید بدنه، رنگ، تزئینات و تکمیل‌کاری در سال ۸۲ با هدف تولید ۱۵۰هزار دستگاه خودرو سواری در سال آغاز شده، سالن تزئینات در سال ۱۳۸۴ و سالن‌های رنگ و بدنه در سال‌های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ به بهره‌برداری رسیده‌اند.

 

ایران خودرو خراسان یکی از موفق‌ترین طرح‌های تمرکز زدایی است که درفضایی به وسعت ۷۳۰ هکتار و در مسیر خطوط انتقال برق، بزرگ راه‌های ترانزیتی و شاهراه‌های اطلاعاتی کشور احداث شده و بزرگترین پروژه صنعتی اجرا شده در استان خراسان رضوی است که در کوتاه‌ترین زمان ممکن به بهره‌برداری رسیده‌است. مجموع سرمایه‌گذاری این پروژه بالغ بر ۲۰۰۰ میلیارد ریال است. ظرفیت نهایی تولید خودرو سواری در ایران خودرو خراسان سالانه ۱۵۰ هزار دستگاه و فروش تقریبی آن ۲۲۰۰ میلیارد تومان است که سهم عمده‌ای را در اشتغال زایی، توسعه و رونق اقتصادی منطقه بینالود و نیز شکوفایی اقتصادی استان را در پی دارد.

 

ایران خودرو تبریز

 

هم‌اکنون وانت آریسان و سمند و سمند سورن در ایران خودرو تبریز تولید می‌شود.

 

ایران خودرو سمنان

 

با تصویب هیئت دولت در جلسه استانی خود در سمنان کارخانهٔ ایران خودرو سمنان در ۱۶ اسفند ۱۳۸۹ باحضور رئیس‌جمهور افتتاح شد.

 

ایران خودرو مازندران

 

شرکت ایران خودور مازندران در سال ۱۳۸۹ با تولید تعداد ۱۹۱۷ دستگاه سمند سریر فعالیت خود را آغاز کرد و سال ۱۳۹۰ با ۱۵ هزار دستگاه تولید خودرو پژو پارس، در سال ۱۳۹۱ با ۱۷ هزار دستگاه، در سال ۱۳۹۲ با تعداد ۱۵ هزار دستگاه، سال ۱۳۹۳ با تعداد ۲۵ هزار و ۱۵۷ دستگاه، سال ۱۳۹۴ با تعداد ۲۵ هزار دستگاه تولید خودرو نمود. این شرکت در سال گذشته با روند رو به جلو توانست این آمار را به ۳۱ هزار و ۲۷۲ دستگاه تولید ارتقاء دهد ضمن اینکه برای ۳۵۰ نفر به‌طور مستقیم و بالغ بر ۲ هزار نفر به‌طور غیر مستقیم ایجاد اشتغال نموده‌است. کارخانه ایران خودرو مازندران به مساحت ۳۰ هکتار در شهرک صنعتی بند پی شرقی واقع در کیلومتر ۲۴ جنوبی شهرستان بابل احداث شده‌است.

 

ایران خودرو آذربایجان

 

این کارخانه دومین کارخانه ایران خودرو در استان آذربایجان شرقی محسوب می‌شود. این کارخانه در ۴ فاز احداث خواهد شد که فاز اول این کارخانه به تنهایی بزرگترین کارخانه خودروسازی خاورمیانه محسوب می‌شود. در فاز اول این کارخانه خودروهای پژو ۲۰۶ و ۲۰۷ تولید خواهند شد. فاز اول این کارخانه تا آخر سال ۹۰ افتتاح و در فاز اول برای ۲۵۰۰ نفر فرصت شغلی ایجاد خواهد شد. ایران خودرو آذربایجان در بخش ممقان و در سه کیلومتری ایران خودرو تبریز قرار دارد.

 

ایران خودرو آذربایجان با مشارکت ۶۰٪ بخش خصوصی (علی منافلویان و حسین نقدی) و ۴۰٪ شرکت ایران خودرو، مرحله تولید آزمایشی را پشت سر گذاشت که به دلیل اختلافات مالی بین شرکای بخش خصوصی تاکنون به بهره‌برداری نرسیده؛ که در بهار ۱۳۹۱ علی منافلویان ۳۰٪ سهام خود را با امضای مصالحه نامه‌ای به حسین نقدی واگذار کرد.

 

ایران خودرو کرمانشاه

 

کارخانه ایران خودرو کرمانشاه در سوم مرداد ماه سال ۹۶ با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در زمینی به مساحت ۳۰ هکتار در شهرک صنعتی شهرستان صحنه افتتاح گردید، ظرفیت اسمی تولید خودرو در این سایت تولیدی ۳۰ هزار دستگاه در سال می‌باشد، در حال حاضر در این کارخانه روزانه ۶۰ دستگاه خودرو پژو پارس تولید و روانه بازار می‌کند

دفاتر شرکت ایران خودرو در کشورهای آلمان، فرانسه، انگلستان،امارات متحده عربی، چین و ترکیه دایر هستند. ایران خودرو تاکنون در کشورهای ونزوئلا، سنگال، بلاروس، عراق، سوریه و جمهوری آذربایجان کارخانجاتی را برای تولید خودرو احداث کرده‌است که عمده این سایت‌های تولید به مرحله تولید نرسیده‌اند

 

شایان ذکر است علاوه بر سایت‌های تولیدی شرکت ایران خودرو در خارج از کشور، این شرکت از طریق شبکه نمایندگان فروش و خدمات پس از فروش خود در جهان سالانه بیش از ۱۰ درصد از تولیدات خود را به حدود ۴۰ کشور خارجی صادر می‌نماید. میزان صادرات شرکت ایران خودرو که از اوایل دهه ۸۰ رشد چشمگیری یافت در سال ۱۳۸۷ از مرز یک صد هزار دستگاه گذشت. در بهمن ماه ۱۳۹۴ ایران خودرو برای مشارکت در تولید محصولاتش با کشور عمّان به توافقی رسید که به موجب آن ایران خودرو با مشارکت غیر نقدی و ارایهٔ خدمات فنی مهندسی به بخش خصوصی و دولت عمّان اقدام به راه اندازی خطوط تولید محصولات ایران خودرو در این کشور نماید

 


منبع : 55 آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
حمید ۱۳۹۷/۱۲/۰۴ ۰۵:۲۲
واقعا اسم تولید روی این محصولات می گذارید. تحریم که می شویم فرغون هم نمی توانیم تولید کنیم.
بنویسید مونتاژ بخوانید تولید
18 14 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

خاطرات هاشمی و ضربه های او به افراد

هاشمی رفسنجانی وقتی در قدرت بود هر کاری دلش خواست انجام داد اما کسانی که ضربه خوردند و مخالف سیاست های او بودند نباید حتی  دلگیر باشند .

نفوذ خویشاوندان در اقتصاد ايران

نشست جایگاه فساد و شفافیت در حکمرانی، روز دوشنبه به همت انجمن علمی سیاست‌گذاری اجتماعی در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد و سخنرانان این نشست به بیان نظرات خود درباره فساد، شیوه‌های مبارزه با آن و وضعیت حاکم بر کشور پرداختند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: شیرجه عجیب «اینفینیته تاکر» در لحظات پایانی مسابقه دو ۴۰۰ متر با مان

شیرجه عجیب «اینفینیته تاکر» در لحظات پایانی مسابقه دو ۴۰۰ متر با مانع در آمریکا از این حرکت که مورد توجه رسانه ها قرار گرفته به عنوان «شیرجه سوپرمن» یاد شده است.

ویدیو: زخمی شدن تعدادی از مسافرین مترو در مکزیکوسیتی به دلیل انبوه جمعیت در ایستگاه

زخمی شدن تعدادی از مسافرین مترو در مکزیکوسیتی به دلیل انبوه جمعیت در ایستگاه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر