نتیجه‌ای یافت نشد.

ایجاد انگیزه در دانشجویان سرقت علمی را کاهش می دهد

شناسه خبر: 161065 سرویس: توسعه ، گوناگون دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷, ۳۱ : ۱۲ : ۰۰
ایجاد انگیزه در دانشجویان سرقت علمی را کاهش می دهد
عضوهیات علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: زمانی که امید به آینده بهتر کمتر شود، تولید علم از راه های نادرست رواج پیدا می کند، در حالی که با ایجاد امید و انگیزه در دانشگاهیان می توان رواج سرقت علمی را کاهش داد.
۵۵آنلاین :

امروزه بسیاری از کشورها با پدیده سرقت علمی مواجه و در جهت کاهش و رفع آن نیز تدابیر متفاوتی را اتخاذ کرده اند.
سرقت علمی (دستبرد فکری) به مفهوم رونویسی نظرات و ایده‌های دیگران و انتساب آن‌ها به خود است. دستبرد فکری در حوزه ادبیات، دزدی ادبی، در حوزه هنری، سرقت هنری و چنانچه در حوزه پژوهش‌های دانشگاهی انجام شود، سرقت علمی نامیده می‌شود.
در ادبیات آموزش دانشگاهی، سرقت علمی توسط دانشجویان، استادان و پژوهشگران را نادرستی آموزشی می‌دانند و متخلفان نیز مورد انتقادات و تنبیهات آموزشی قرار می‌گیرند.
در ایران نیز قانون 'پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی' سال گذشته در مجلس شورای اسلامی تصویب شد. بر پایه این قانون، تهیه، عرضه یا واگذاری آثاری از قبیل رساله، پایان‌نامه، مقاله، طرح پژوهشی، کتاب، گزارش یا سایر آثار مکتوب و ضبط شده پژوهشی، علمی و هنری اعم از الکترونیکی یا غیرالکترونیکی توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی به قصد انتفاع و به عنوان حرفه یا شغل و با هدف ارائه کل اثر یا بخشی از آن توسط دیگری به عنوان اثر خود، جرم است و مرتکب یا مرتکبان علاوه بر واریز وجوه دریافتی به خزانه دولت، مشمول مجازات (جرایم نقدی، محرومیت از حقوق اجتماعی و...) می‌شوند.
محمد حسین آقاشعبانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا در این خصوص اظهار داشت: رواج سرقت علمی را از چند جهت می توان مورد بررسی قرار داد. یکی از اساسی ترین دلایل رواج این پدیده در سال های اخیر کاهش انگیزه دانشجویان است.
وی افزود: امروزه موج عظیم دانش آموختگان با معضل بیکاری مواجه هستند. این مساله انگیزه و امید به آینده را در آنها کاهش می دهد.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: زمانی که امید به آینده بهتر کاهش یابد، تلاش برای عملکرد بهتر نیز کمتر می شود و در نتیجه تولید علم از راه های نادرست رواج پیدا می کند.
آقاشعبانی اظهار داشت: یکی دیگر از عوامل موثر بر این پدیده، ضعف علمی دانشجویان است. برخی از استادان با وجود دانش کافی، در انتقال مطالب ضعیف هستند؛ لذا دانشجویان نیز فهم درستی از مطالب پیدا نمی کنند.
به گفته وی در نتیجه چنین امری نیز بسیاری از دانشجویان توان نگارش پایان نامه را پیدا نمی کنند و برای ارائه آن به خرید پایان نامه و... رو می آورند.
استاد دانشگاه شهید بهشتی همچنین با بیان این که نظام آموزشی جامعه مقاله محور است، خاطرنشان کرد: ارتقای دانشجویان، استادان و اعضای هیات علمی در کشور وابسته به تعداد مقاله های چاپ شده است. این مساله کمیت گرایی را رواج داده و از ارزش کیفی آن می کاهد.
به عقیده آقاشعبانی این مساله نیز یکی از دلایل افزایش سرقت علمی به شمار می رود.
وی یادآور شد: در بسیاری از کشورها تاکید بر انجام تحقیقات علمی، مدون کردن نتایج و ارائه آن ها به دانشگاه است. اما در ایران تاکید عمده بر کمیت مقالات است.
آقاشعبانی ادامه داد: قوانین نظام آموزشی در کشور باید تغییر کند. توجه به کمیت گرایی از بین برود و انگیزه و امید به آینده به جامعه دانشگاهی بازگردد.
وی اظهار کرد: چنانچه این مسائل در کشور برطرف شود، بیکاری و... در جامعه از بین برود و دانشجو بداند که پس از دانش آموختگی آینده ای روشن در انتظار دارد، قطعا بخش عمده ای از این دست مسائل در کشور از بین می رود.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

آقای جهانگیری به این سوالات جواب دهید

اينكه بيش از بيست ميليارد دلار ارز ٤٢٠٠ توماني را سال گذشته به افرادي داديد و آنها يا جنس وارد نكردند يا اينكه اجناس را با ارز آزاد به مردم فروختند مشكل مديريتي است يا سياسي ؟

بچه بازی را تمام کنید .

مدیران ارشد صدا و سیما بهتر است همین امشب این بچه بازی تمام کنند و علی فروغی را به کلاس اصلاح رفتار کیش شخصیت بفرستند و فروسی پور را هم توبیخ کنند اما نود را با عادل فردوسی پور ادامه دهند .

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: آدم های های پر انرژی

این پیرمرد هر روز با دوچرخه اش که یک ضبط روی آن نصب کرده، توی خیابان های همدان می چرخه و موسیقی سنتی پخش می کنه تا رهگذران لذت ببرند

ویدیو: سلام بر نماینده مجلس شورای اسلامی!

سلام بر نماینده مجلس شورای اسلامی! تراکتورسازی تبریز تیمی درخشان با هواداران پرشور است. آنها چشم نواز بازی می کنند و یکی از معدود تیم های شایسته کسب جام هستند. تراکتورسازان چند هفته مانده به پایان لیگ، با یک بازی بیشتر نسبت به رقبا و یک امتیاز افزون تر در صدر قرار گرفته اند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر