نتیجه‌ای یافت نشد.

اپلیکیشنی برای نجات افراد در مواقع اورژانسی

شناسه خبر: 161192 سرویس: NGO ، گوناگون سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷, ۲۲ : ۱۱ : ۰۰
اپلیکیشنی برای نجات افراد در مواقع اورژانسی
وقتی فردی به دلیل مصرف هروئین یا فنتانیل اوردوز می‌کند، با یک راه ساده که مصرف داروی نالوکسان تحت نظارت پزشک است، می‌توان زندگی او را نجات داد. اما اگر این اتفاق در شرایطی بیفتد که فرد تنها است یا در جمع دوستانی باشد که اطلاع زیادی از این موضوع ندارند، فرد عموما جان خود را از دست می‌دهد. هر روز به‌طور میانگین ۱۱۵ آمریکایی به دلیل مصرف مواد مخدر اوردوز می‌کنند و می‌میرند.
۵۵آنلاین :

یک اپلیکیشن جدید به نام Second Chance با استفاده از گوشی‌های هوشمند علائم و نشانه‌های اوردوز را در افراد شناسایی می‌کند. وقتی گوشی فرد روی میز یا مبل تقریبا در فاصله یک متری او قرار داشته باشد، این اپلیکیشن حرکات و تنفس او را تحت نظر قرار می‌دهد. البته استفاده از این اپلیکیشن هنوز به‌طور کامل عمومی نشده، اما کاربرد آن این است که به محض تشخیص یک مشکل در شرایط جسمی کاربران، هشدار می‌دهد و اگر پاسخی دریافت نکند، به‌صورت اتوماتیک با اورژانس تماس می‌گیرد.

این اپلیکیشن از امواج صوتی استفاده می‌کند. اسپیکر گوشی هوشمندی که Second Chance روی آن نصب شده سیگنال‌هایی صوتی که قابل شنیدن نیست به سینه فرد هنگام نفس کشیدن او ارسال می‌کند. انعکاس این سیگنال‌های صوتی توسط میکروفون گوشی ضبط می‌شود و یک الگوریتم با استفاده از داده‌ای که به دست آورده، می‌تواند تنفس فرد را آنالیز کند و کند شدن یا متوقف شدن آن را تشخیص دهد. این اپلیکیشن همچنین می‌تواند حرکات فرد را بررسی کند و اگر او دیگر تکان نخورد، آن را تشخیص دهد.

نانداکومار، دانشجوی دکترا در مدرسه مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه واشنگتن که از محققان بررسی اثربخشی این اپلیکیشن است می‌گوید، در واقع ایده این اپلیکیشن این است که گوشی تلفن هوشمند را به یک ردیاب صوتی فعال تبدیل کند.

محققانی که روی این اپلیکیشن کار می‌کنند، آن را روی چند شرکت‌کننده در ونکوور کانادا امتحان کردند. وقتی شرکت‌کنندگان «تنفس خطرناک» داشتند و تعداد دم و بازدم آنها در یک دقیقه به میزان قابل توجهی کاهش می‌یافت، اپلیکیشن Second Chance در ۹۰ درصد مواقع تشخیص درست می‌داد. تست اپلیکیشن در دنیای واقعی نشان داد که می‌توان روی آن حساب کرد. این اپلیکیشن همچنین در اتاق عمل که متخصصان بیهوشی معمولا از مواد شبه افیونی استفاده می‌کنند، تست شده است.

جاکوب سان‌شاین، استادیار بیهوشی و دردشناسی در مدرسه پزشکی دانشگاه واشنگتن می‌گوید: «کنترل کردن چنین رویدادهایی واقعا چالش‌‌برانگیز است. وقتی کسی اوردوز می‌کند و با مشکل تنفسی جدی مواجه می‌شود، یک وضعیت اورژانسی تهدید‌کننده پیش‌ می‌آید. بنابراین فراهم کردن امکاناتی که بتواند به افراد در موقعیت‌های پرخطر کمک کند، یک موقعیت منحصر به فرد بود.»‌

تولیدکنندگان این اپلیکیشن بر حفظ حریم خصوصی کاربران هنگام استفاده از آن تاکید دارند. صداهایی که منعکس می‌شود قابل شنیدن نیستند و هیچ مکالمه یا داده‌های شخصی ضبط نمی‌شود. آنها برای نهایی کردن این محصول در حال حاضر منتظر تایید «سازمان غذا و دارو» آمریکا هستند و امیدوارند با توجه به اهمیت این مشکل و اینکه فعلا با یک اپلیکیشن راه ساده‌ای برای حل آن پیدا شده، این فرآیند سرعت بیشتری بگیرد.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

سیاستگذاری به روش آزمون و خطا چه بلایی سر اقتصاد آورده است؟

قصه تلخ جهش های نرخ ارزی با تکرار سیاست های پیمان سپاری ارزی، پیش فروش سکه و بعد تنظیم بازار به زور و ارعاب یا اصرار بر نرخ ارز غیر تعادلی تنها مصادیقی از تکرار تجربه نامطلوب سیاستگذاری اقتصادی هستند. از منظر رأی دهنده عام و اقتصاددان خبره سیاستگذاران به وقت معزولی شبلی و بایزیدند و به وقت صدارت و زعامت به دنبال تکرار خطای تقبيح شده گذشتگان می روند.

اقتصاد و جامعه چگونه از آدم های خوب هیولا می سازد؟

با بی پولی همه می تونن کنار بیان، چیزی که باید یاد بگیری پول درآوردنه!

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان

ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان برای حفاظت از این محوطه تاریخی، ورود خودروها ممنوع است

ویدیو: کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه

هشدار - دارای صحنه دلخراش کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه شنبه ۲۵خرداد یک توله خرس ۲ساله در منطقه دراسله سوادکوه استان مازندران؛ هنگامی که همراه مادر خود در حرکت بود از یک تپه به پایین سقوط کرده و از مادرش فاصله گرفت. اهالی روستا به طرز بی رحمانه ای با ضربات متعدد سنگ و چوب توله خرس را زخمی کردند. هرچند کوهنوردان عابر به محیط بان ها اطلاع دادند و آن ها به کمک توله خرس شتافتند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر