اير انگردي در سرزمين نخل و آفتاب

شناسه خبر: 120134 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶, ۲۳ : ۱۹ : ۰۰
اير انگردي در سرزمين نخل و آفتاب
نخل، آفتاب و مردماني خون‌گرم و مهمان‌نواز مترادف با خوزستان است. سرزميني افسانه‌اي كه در گوشه و كنار آن هزاران جاذبه بي‌نظير نهفته است.
۵۵آنلاین :

 

نخل، آفتاب و مردماني خون‌گرم و مهمان‌نواز مترادف با خوزستان است. سرزميني افسانه‌اي كه در گوشه و كنار آن هزاران جاذبه بي‌نظير نهفته است. سرزميني چهارفصل كه جايگاه ويژه‌اي در ايرانگردي دارد. به‌گفته بسياري از گردشگران، كافي است تنها يك بار به خوزستان سفر كنيد، آن زمان است كه خوزستان به يكي از مقاصد هميشگي سفرهاي شما تبديل مي‌شود. جلگه‌اي پهناور كه به‌ بهشت ايران زمين مشهور است و تامين كننده بسياري از منابع كشورهمانند نفت، آب و مواد غذايي است.

آبشار شيوند؛ گمنام اما زيبا

يكي از جاذبه‌هاي گردشگري خوزستان كه همچون گنجي تاكنون نهان مانده و كمتر ايراني از وجود آن اطلاع دارد، آبشار شيوند است. آبشاري كه در روستايي به‌همين نام واقع شده است.روستای شیوند در همسايگي دریاچه سد کارون و رشته کوه‌های زاگرس با جنگل‌های بلوط، رودخانه ها، آبراه‌ها، آبشارها و صخره‌‎ها قرار گرفته است كه اين همسايگي زيبايي شيوند را صدچندان كرده است.

منطقه شیوند بخشی از مناطق حفاظت شده شالو و منگشت است.روستای شیوند از سه روستای بزرگ شیوند، روستای نوشیوند و پشت آسیاب تشکیل شده و از توابع دهستان دنباله رود شمالی، بخش دهدز شهرستان ایذه محسوب می شود. این روستا در دل منطقه حفاظت شده منگشت و شالو واقع شده که رودخانه کارون از شـــرق آن می گذرد.

آبشار بلند و مرتفع روستای شیوند نیز از دل کوه، فاصله ای حدود چهار کیلومتر را طی می کند و به دریاچه می‌ریزد.

برای رفتن به شیوند كافي است به جاده ایذه- دهدز رفته و از آنجا پس از سد کارون 3 در سمت راست جاده به سمت دریاچه برویم و در ساحل دریاچه با شناور های مخصوص (بارج) به سوی دیگرحركت كنيم. این مسیر در حدود چهارده کیلومتر طول دارد و بارج، آن را در حدود یک ساعت و نیم می پیماید. در سمت چپ ساحل دریاچه پس از پیمودن یک راه روستايی سه و نیم کیلومتری سربالا با اختلاف ارتفاع 330 متر و پس از گذشتن از روستاهای شهرک، ده کهنه و سرآسیاب به روستای مرغاب می رسیم.

برای رفتن به آبشار باید از مرغاب، یک راه مال رو 1500 متری با اختلاف ارتفاع 180 متر را طی کنیم. در طول این مسیر مناظر زیبايی از حرکت رودخانه در میان درختان به وجود آمده که بسیار دیدنی است. آبشار شیوند در دامنه کوه منگشت و در جنوب شرقی شهرستان ایذه واقع شده و یکی از جلوه های زیبای طبیعت خوزستان است. آبشار شیوند آبشاری زیبا در استان خوزستان است که در ۳۰ کیلومتری ایذه در روستای شیوند با ارتفاعي در حدود ۹۰ متر و در دامنه های شرقی کوه منگشت قرار دارد. آبشار شیوند در ارتفاعات پوشیده از جنگل های زیبای بلوط در دل منطقه گردشگری و حفاظت شده منگشت از توابع شهرستان دهدز استان خوزستان قرار دارد و فاصله آن تا اصفهان ، از مسیر جاده بروجن-لردگان به سمت خوزستان ، در حدود 260 کیلومتر است.بهترین فصل بازدید از این منطقه زیبا که در دل منطقه حفاظت شده منگشت قرار دارد ، از اواخر زمستان تا اوایل اردیبهشت ماه است.

آبشار شیوند ایذه بهشتی پنهان در پس آب های فراوان دریاچه سد کارون ۳ است که تاکنون بکر و دست نخورده باقی مانده است.

از گونه های گیاهی منظقه شیوند می توان به درختان بلوط و گیاهان بن سرخ، پونه، کتیرا، که کاربرد دارویی دارند و پوشش بسیار خوب گیاهان برای چرای دام است اشاره کرد. از مهم‌ترین گونه های جانوری نیز می توان به شغال، گرگ، روباه، خرگوش، قوچ، میش، بز کوهی، گراز، خرس و کبک اشاره کرد. با اینکه هنوز تسهیلات و امکانات گردشگری در شیوند ایجاد نشده است همه ساله گردشگران به ویژه از نقاط مختلف استان خوزستان برای تفریح و بهره مندی از طبیعت زیبای منطقه به ویژه آبشار شیوند به این مکان مراجعه می کنند.در شیوند کاروانسرایی قدیمی از دوره صفوی، دو آسیاب، گورستان و قلعه ای مخروبه متعلق به هزاره های سوم و چهارم قبل از میلاد حاکی از تاریخ دیرینه و دوره حیات طولانی در این منطقه است.

کاروانسرای عباسی و امامزاده محمد، سیاهچال قدیمی که زمانی به عنوان زندان از آن استفاده می شده و 25 متر عمق دارد، همچنین کتیبه های بردگاری و آثار نقش‌برجسته در هر طرف روستا از جمله آثار تاریخی این منطقه است.جمعیت فعلی این روستا 2500 نفر است و در این مجموعه روستایی 300 خانوار ساکن هستند. اقتصاد روستا بر پایه فعالیت‌های زراعی، باغداری، دامداری و پرورش زنبورعسل استوار است. عمده ترین تولیدات روستا شامل انار، گردو، بادام، گیلاس، برنج، گندم و فرآورده های لبنی است.

اهالی روستای شیوند به زبان پارسی با گویش لری سخن می‌‎گویند و برگزاری مراسم اعیاد ملی و مذهبی در میان مردم روستای شیوند اهمیتی بالایی دارد.استفاده از لباس محلی بختیاری مرسوم است. وجود چنین ویژگی‌هایی طبعا افراد خوش ذوقی را در خود پرورش می دهد و به همین دلیل است که دوخت و تولید جاجیم، نمد، شال گردن، خورجین، گلیم و فرش‌های دستباف، رایج ترین صنایع دستی روستای شیوند محسوب می شوند .بعد از رسیدن به این منطقه بکر با استفاده از ماشین های اهالی روستا، از میان خانه های روستایی و باغ های متعدد انار، انگور، گردو، گیلاس، بادام و رودخانه اي زیبا عبور می‌کنید تا به پای کوه منگشت برسید. در این بخش حوضچه های پرورش ماهی قزل آلا قرار دارد که گردشگران می توانند با صرف ماهی های تازه کباب شده، انرژی مضاعفی برای کوهنوردی و گردش در طبیعت بی‌نظیر بگیرند.

نگيني به‌نام روستاي «مال آقا»

يكي ديگر از جاذبه‌هاي گردشگري خوزستان، روستاي «مال آقا» است. روستايي كه همچون نگيني در خوزستان مي‌درخشد. این روستای گردشگری در منطقه ‌ای کوهستانی از سلسله جبال زاگرس واقع شده که رودخانه‌ ای مواج و سرد از کنار آن می ‌گذرد و مسیر فرح بخش و زیبایی را ایجاد کرده است.مال آقا روستایی در شهر قلعه تل از توابع شهرستان باغملک یکی از مناطق خوش آب و هوای خوزستان است‌.هر ساله، ده ها هزار نفر از اقصی نقاط خوزستان و استان های همجوار برای گذراندن اوقات فراغت و سیاحت به این مکان خوش آب و هوا سفر می‌کنند.از جاذبه‌های طبیعی این روستا می توان به آبشار زیبای شیوند، درختان انار، چنارهای سر به فلک کشیده و گیاهان محلی در حاشیه رودخانه اشاره كرد. همچنین می توان به آثار تاریخی این منطقه که شامل کتیبه ‌های سنگ نوشته به جا مانده از دوران مصریان ملقب به بردگپ (سنگ بزرگ) و همینطور آثار باقیمانده از خانه ‌های ساخته شده در دل کوه، اشاره کرد.

یکی دیگر از دیدنی ‌های این منطقه زیبا که به بهشت خوزستان شهرت دارد، یک سازه کهن آبیاری در کنار روستا است که در گویش محلی آن را«بیاره» و در اصطلاح علمی، فلوم (Flume) می‌نامند. این سازه سنتی برای انتقال آب از محل‌هایی که گسستگی در مسیر وجود دارد، ساخته می‌ شود. این سازه در فصول بهار و تابستان پوشیده از گیاه «پر سیاوش» می‌شود و منظره زیبایی به وجود می ‌آورد.علاقه‌مندان دیدار این روستای زیبا ، از شهر باغملک که به سمت مال آقا حرکت می کنند با پشت سر گذاشتن شهر قلعه تل و طی حدود چهار کیلومتر راه با دیدن تپه ها و کوه ها و نسیم خنک کوهستان و جنگل های انبوه بلوط، گویی وارد دنیایی متفاوت مي‌شوند. کمی جلوتر، روستای تمبی با قدمتی چند هزار ساله و بافتی زیبا در دل کوهستان در مقابل دیدگان گردشگران قد علم می کند.


منبع : قانون
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

از کانادا تا روستايي نزديک چابهار

گفت‌وگو با خير مدرسه‌ساز ايراني ساکن کانادا که در چابهار مدرسه مي‌سازد

آشنایی با خانگل هنرمند کرمانج

او یکی از چندین و چند هنرمند شمال خراسان است که به معنای واقعی کشف نشد و استعداد و توانایی‌اش تلف شد. محدودیت‌هایی که در طول این سال‌ها برای زنان وجود داشته، ظلم بزرگی به رشد و دیده شدن خانگل و سایر زنان هنرمند کرده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: بدون شرح

ویدیو: شعر خوانی پیرمرد کشاورز برای وزیر کشاورزی

یک پیرمرد خطاب به وزیر کشاورزی نهیب می زند؛ از گرانی گوجه شروع می کند و می گوید روزگار خیلی بدی شده، چون دختران و پسران بدخواه مادران و پدران شان شده اند و عاقبت روی دوش وزیر می زند و می گوید خودتون می دونید و مملکت تون!

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر