نتیجه‌ای یافت نشد.

امارات علی‌رغم ایران‌ستیزی با تهران روابط گسترده دارد

شناسه خبر: 170042 سرویس: جهان ، گوناگون يكشنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۸, ۰۹ : ۱۳ : ۰۰
امارات علی‌رغم ایران‌ستیزی با تهران روابط گسترده دارد
روزنامه «الشرق» قطر در مطلبی روابط ابوظبی را با تهران در سطح کشورهای حوزه خلیج فارس بسیار وسیع خوانده و نوشته است که امارات متحده عربی در ظاهر ایران ستیزی می کند اما در باطن روابط گسترده ای با ایران دارد
۵۵آنلاین :

این روزنامه قطری افزوده است، امارات یکی از دلایل اختلاف خود با قطر را روابط رو به رشد دوحه با تهران عنوان کرده است اما خود این کشور از حیث حجم تبادل تجاری با ایران در صدر کشورهای عربی قرار دارد.

به نوشته الشرق، مناسبات گسترده تهران - ابوظبی فقط محدود به بعد تجاری نیست ، بلکه این مناسبات در سطوح سیاسی، نظامی و راهبردی هم توسعه یافته است.


ابوظبی در ظاهر نشان می دهد که اختلافات گسترده ای با تهران دارد و نمی تواند با سیاست های ایران در منطقه کنار بیاید اما مناسبات میان دو طرف ثابت می کند که ادعای امارات صحیح نیست.
بر پایه گزارش این روزنامه، مناسبات میان ایران و امارات در سخنان 'عبدالله بن زاید' وزیر خارجه امارات خلاصه می شود هنگامی که گفته بود «ایران یک شریک راهبردی برای امارات محسوب می شود و روابط میان ما فقط محدود به تبادل تجاری و اقتصادی نیست بلکه دو کشور مناسبات فرهنگی و تمدنی ریشه داری دارند»

الشرق نوشت، آمارها و داده ها در سال 2018 میلادی نشان می دهد که 16.17 درصد از کل ارزش صادرات ایران به دیگر کشورها مربوط به کشور امارات می شود و ابوظبی از این حیث اولین شریک تجاری ایران در میان کشورهای عربی و دومین آن در کشورهای دنیا محسوب می شود.

در ادامه این مطلب، روزنامه الشرق با استناد به مصاحبه محمد رضا ایزدیان مدیر کل دفتر برنامه ریزی سازمان توسعه تجارت ایران با خبرگزاری ایرنا نوشت: ایران در مجموع 8.7 میلیارد دلار از امارات واردات دارد که این میزان، 18 درصد از واردات کل ایران را به خود اختصاص داده است و در مقابل 14 درصد از حجم کل صاردات ایران هم به ابوظبی اختصاص دارد.
امارات و عربستان سعودی پس از آغاز بحران شورای همکاری خلیج فارس و تحریم قطر، همواره دوحه را به علت گسترش مناسبات خود با تهران سرزنش کرده و از آن خواسته اند روابط خود را با ایران قطع کند. در دیگر سو ، مناسبات قطر و ایران همواره مناسباتی دوستانه و روبه رشد بوده است.

4 کشور عربی عربستان سعودی ، امارات متحده ، بحرین و مصر در 5 ژوئن 2017 میلادی (15 خرداد 96 ) با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم، روابطشان را با این کشور قطع کردند و مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را با این کشور بستند، همچنین برای عادی سازی روابط خود با دوحه 13 پیش شرط را مطرح کردند.
در مقابل دوحه نیز همواره خواستار گفت و گوی بدون پیش شرط با تحریم کنندگان خود بوده است.


منبع : خبرآنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نگاهی بر جوسازی‌های ضد ایرانی عربستان و امارات : بازندگانی که ادعای برنده بودن دارند

سران سعودی و اندک شرکای منطقه‌ای که برای آنها باقی مانده این روزها به جوسازی رسانه‌ای علیه ایران روی آورده‌اند تا هم شکست‌های سنگین اخیر خود در منطقه را پنهان سازند و هم با ایران هراسی خدمتی به آمریکا کرده باشند.

عیاش ها به ایران نمی آیند!

شما نام این وضعیت را چه می گذارید؟ چرخیدن چرخ های اقتصاد کند شده است، دستیابی ما به منابع ارزی محدود شده است آن هم درست در زمانی که سالانه یک میلیون جوان به بازار کار اضافه می شوند و باید طعم تلخ بیکاری را تجربه کنند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: شیرجه عجیب «اینفینیته تاکر» در لحظات پایانی مسابقه دو ۴۰۰ متر با مان

شیرجه عجیب «اینفینیته تاکر» در لحظات پایانی مسابقه دو ۴۰۰ متر با مانع در آمریکا از این حرکت که مورد توجه رسانه ها قرار گرفته به عنوان «شیرجه سوپرمن» یاد شده است.

ویدیو: زخمی شدن تعدادی از مسافرین مترو در مکزیکوسیتی به دلیل انبوه جمعیت در ایستگاه

زخمی شدن تعدادی از مسافرین مترو در مکزیکوسیتی به دلیل انبوه جمعیت در ایستگاه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر