الاخبار: جنگ نفتی ترامپ به چالش کشیده شده است

شناسه خبر: 138727 سرویس: اقتصادی چهارشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۷, ۲۲ : ۰۰ : ۰۰
الاخبار: جنگ نفتی ترامپ به چالش کشیده شده است
الاخبار در مطلبی نوشت مواضع بین‌المللی نشان می‌دهد فضا‌ و شرایط به سمت منافع تهران علیه جنگ آمریکا ضد نفت و اقتصاد ایران تمایل پیدا می‌کند.
۵۵آنلاین :

 روزنامه الاخبار چاپ لبنان در پایگاه اینترنتی خود در یادداشتی با عنوان «جنگ نفتی ترامپ به چالش کشیده شده است .. آیا تهران در توافق هسته‌ای می‌ماند؟» نوشت: فعالیت‌های تهران برای رویارویی با مرحله جنگ آمریکا ضد نفت و اقتصاد ایران متوقف نمی‌شود.

بنابر این مطلب، آخرین تدابیری که مقامات ایرانی اتخاذ کردند این بود که اعضای پارلمان (مجلس شورای اسلامی) ایران طرحی را برای رویارویی با تحریم‌های آمریکا به تصویب رساندند و آن را «طرح فعال ضد تحریم» نامگذاری کردند. ایرانی‌ها می‌گویند اقدامات ضد ایرانی آمریکا و هم پیمانانش تنها جنگ اقتصادی نیست، بلکه جنگ روانی است.

در مقابل، بارزترین فعالیت‌های دیپلماتیک ایران،  سفر حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به اروپا و نشست وزرای خارجه کشور‌های امضا کننده توافقنامه هسته‌ای ایران در وین بود.

در ادامه این مطلب آمده است: این نشست با نشانه‌های مثبتی همراه بوده است. برجسته‌ترین این نشانه‌ها دستیابی ایرانی‌ها به اجماع تقریبا بین المللی ضد محاصره و تحریمی است که دونالد ترامپ می‌خواست با آن نفت ایران را هدف قرار بدهد. اهمیت محفوظ نگه داشته شدن صادرات نفت ایران عامل مهمی در محافظت از نقاط قوت این کشور است؛ زیرا آمریکا با نقشه‌های ترامپ و مایک پمپئو، وزیر خارجه اش می‌خواهد اقتصاد جمهوری اسلامی ایران را هدف قرار بدهد.

اما مسئله‌ای که باید در اینجا گفته شود این است که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، درباره نتایج نشست وین گفت: ایران در توافقنامه هسته‌ای باقی می‌ماند و از آن خارج نمی‌شود. از سوی دیگر بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران در اظهاراتی رسانه‌ای اعلام کرد: تغییرات زیادی بر تولید نفت و صادرات آن ایجاد نخواهد شد. وی همچنین افزود: ایران در مقابل تهدیدات ترامپ در زمینه توقف فروش نفت، برنامه‌هایی در اختیار دارد که با موفقیت به اجرا در خواهد آورد.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست وزیر چین بر همین موضع تأکید کرد. نخست وزیر چین گفت: فروپاشی توافق هسته‌ای با ایران پیامد‌های ناگواری خواهد داشت که نمی‌توان آن را تصور کرد. بنابراین باید به آن پایبند بود.

از سوی دیگر دارمندرا پرادان، وزیر نفت هند، تأکید کرد: «تحریم‌های آمریکا چالشی را برای هند ایجاد کرده است. زیرا دهلی نو روابط بسیار خوبی با تهران و واشنگتن دارد. منافع ملی ما در اولویت قرار دارد و تصمیم گیری‌های ما بر اساس منافع ملی هند خواهد بود».

این مواضع نشان می‌دهد فضا‌ها و شرایط بین المللی به سمت منافع تهران تمایل پیدا می‌کند. این در حالی است که آمریکایی‌ها نیز از ادامه فشار‌های خود بر ایران دست نخواهند کشید.


منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

امروز روز آزمایش مسؤولان است نه مردم

امروز زمانی است که نشان می‌دهد مدعیان اداره کشور چند مرده حلاج هستند.

یک روز آمازون هم ورشکست می‌شود

"عمر متوسط کمپانی‌ها حدود 30 سال است و روزی هم آمازون ورشکست خواهد شد."

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مرزبانان ربوده شده

گروه «جیش العدل» که اخیرا ۱۲ مرزبان ایرانی را ربوده، فیلمی از ربوده شدگان منتشر کرده که آن ها نام شان را اعلام می کنند.

ویدیو: چین؛ افتتاح یک هتل پنج ستاره در یک معدن متروکه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر