اقتصاد کلان؛ از کشاکش‌های نظری در جهان تا تجربه ایران

شناسه خبر: 116844 سرویس: کتاب و شهر کتاب دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶, ۲۶ : ۰۱ : ۰۰
اقتصاد کلان؛ از کشاکش‌های نظری در جهان تا تجربه ایران
کتاب اقتصاد کلان مدرن مشتمل بر گفت‌وگوهایی با اقتصاددانان بزرگ مکاتب مختلف اقتصادی است و تصویری بدیع از نوع گفتمان و تلقی مکاتب مختلف اقتصادی ارائه می‌دهد.
۵۵آنلاین :

 

اقتصاد کلان، مفهومی سهل و ممتنع است. از سویی لفظ کلان به خوبی گویای موضوعِ این شاخه اقتصاد یعنی همه کارهای مرتبط با سیاست‌گذاری دولت‌ها در اقتصاد است و از سوی دیگر، بسیاری از اقتصاددانان، با مداخله دولت در اقتصاد مخالفند و اقتصاد کلان را جعلِ اقتصاددانان دولت‌گرا و توجیه مداخله دولت در کاروکسب‌ها و مبادله‌های داوطلبانه افراد می‌دانند. کتاب‌های «اقتصاد چگونه کار می‌کند»، «مقدمه‌ای برتفکرات اقتصادی پساکینزی» و «اقتصاد کلان مدرن»، این موضوعات مورد اختلاف را بررسی کرده‌اند و کتاب «بیماری هلندی در اقتصاد ایران»، تحلیل وضع اقتصادی ایران است از منظر شاخص‌های رشد و تورم.

اقتصاد چگونه کار می‌کند

راجر فارمر/  محمدرضا فرهادی‌پور

این کتاب، سنت‌های هایک و کینز را برای ارائه راهی جدید برای تثبیت اقتصاد و تحکیم اعتماد جامعه در خصوص چشم‌اندازهای آینده به‌طور متوازن بررسی می‌کند. سایمون جانسون، اقتصاددان ارشد پیشین صندوق بین‌المللی پول درباره این کتاب می‌گوید: ما را به اصول اولیه ارجاع می‌دهد و استدلالی واضح و موجز را به زبانی ارائه می‌کند که پیگیری آن آسان است. هیچ سیاست‌گذاری اشتیاق چندانی برای پذیرش رویکرد این کتاب ندارد؛ همین اتفاق در دهه ۱۹۳۰ برای کینز هم افتاد. بیایید امیدوار باشیم که ما نیازی نداریم رکود بزرگ دیگری را تجربه کنیم تا مدیران اقتصادی ما پس از وقوع رکود به‌طور جدی اقدام به بازنگری همه‌چیز کنند.

مقدمه‌ای برتفکرات اقتصادی پساکینزی

مارک لاوویی/ مهرداد ملایی

تفکر اقتصادی پساکینزی تنها یکی از چندین مکتب اقتصادی هترودوکس (نامتعارف و خلاف جریان اصلی اقتصاد) است. بیشتر متفکرانی که با صفت هترودوکس از آنها یاد می‌شود، رویکردی در تقابل آشکار با تفکرات اقتصادی نئوکلاسیک دارند و از آن جمله می‌توان به مارکسیست‌ها، سرافیایی‌ها (که نئوریکاردین‌ها هم خوانده می‌شوند)، نئوساختارگرایان(در مسائل توسعه‌ای)، نهادگرایان، مکتب قاعده‌مندی فرانسه، انسان‌گرایان یا اقتصاددانان اجتماعی، رفتارگرایان، شومپیتری‌ها (که تکامل‌گرایان هم خوانده می‌شوند)، اقتصاددانان فمنیست و مکاتب است.

این گفت‌وگوها در اصل بخشی از کتابی بزرگ‌تر هستند که به همراه مطالبی دیگر به چاپ رسیده‌اند و کتاب حاضر که ترجمه بخش گفت و گوهاست، به این علت به صورت جداگانه چاپ شده که نکته‌های تازه در این گفت و گوها بیش از سایر بخش‌های کتاب اصلی است. اگرچه این مصاحبه‌ها چندین سال پیش انجام شده اما از نظر اهمیت و بیان تاریخ مکاتب اقتصادی از جایگاه پراهمیتی برخوردار است و خواندن این کتاب به تمامی علاقه‌مندان و محققان رشته اقتصاد و کسانی که می‌خواهند با اقتصاد امروز آشنا شوند، توصیه می‌شود.

بیماری هلندی در اقتصاد ایران

رضا منوچهری‌راد و ناصر شمس قارنه

بیماری هلندی مفهومی اقتصادی است که رابطه بهره‌برداری بی‌رویه از منابع طبیعی و رکود در بخش صنعت را توضیح می‌دهد. این مفهوم بیان می‌کند که افزایش درآمد ناشی از منابع طبیعی می‌تواند اقتصاد ملی را از حالت صنعتی بیرون بیاورد. این اتفاق بخش صنعت را دررقابت ضعیف می‌کند. در حالی که این بیماری اغلب مربوط به اکتشاف منابع طبیعی می‌شود، می‌تواند به «هر فعالیت توسعه‌ای که نتیجه‌اش ورود بی‌رویه ارز باشد» مربوط شود؛ مانند نوسان شدید در قیمت منابع طبیعی، کمک‌های اقتصادی خارجی و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

چهار عامل نکبت

فرانس پرسپیروزی نیکلاس مادورو در انتخابات روز یکشنبه ونزوئلا به احتمال بسیار زیاد تغییرات بزرگی در خط‌مشی و سیاست‌های او در آینده ایجاد نخواهد کرد اما در درون ونزوئلا اتفاقات بسیار بزرگی روی خواهد داد. سال گذشته میلادی ارزش بولیوار ۹۹ درصد کاهش یافت و نرخ تورم در سطح ۱۴۰۰۰ درصد قرار داشت که افزایش پیدا خواهد کرد. مادورو ثابت کرده اهل تغییر نیست و این به معنای وخیم‌تر شدن شرایط است.

خطر بیخ گوش زردکوه

زردکوه قربانی جاده‌سازی! مگر می‌توان به جان منبع تولید آب شیرین در زاگرس به بهانه احداث جاده‌ عشایری موسوم به «پنبه کال» افتاد؟ مگر می‌توان با لودرها و بولدوزرها بر یال‌های پر شیب زردکوه بختیاری خراش انداخت؟ مگر می‌توان ارتفاعات برف‌گیر را به مسیر ترانزیتی تبدیل کرد؟ اینها سوالاتی است که طی مدت اخیر فعالان زیست‌محیطی بارها و بارها به آن پرداخته‌اند. آنها توقع دارند که اداره محیط‌زیست، استانداری چهارمحال و بختیاری و وزارت نیرو خنثی عمل کرده و واکنشی درخور نشان ‌دهند. آن‌چنان که زردکوه به‌عنوان مهم‌ترین کوهستان تولیدکننده آب در زاگرس مورد تهدید قرار گرفته است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: یک کلیپ زیبا از ترکیب 5000 عکس از اصفهان

یک کلیپ زیبا از ترکیب 5000 عکس از اصفهان بیش از 100 ساعت برای ساخت آن زمان صرف شده است.

ویدیو: سوختن هاوایی در زیر مواد مذاب

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان