اعتراض کم سابقه در مصر

شناسه خبر: 133759 سرویس: جهان ، سیاست يكشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷, ۲۳ : ۱۸ : ۰۰
اعتراض کم سابقه در مصر
فعالان مصری در شبکه های اجتماعی تصاویری از اعتراض ده ها مصری در برخی از ایستگاه های مترو در قاهره را برای نشان دادن نارضایتی شان از تدابیر ریاضیتی و محدویت هزینه کردن ها توسط دولت، منتشر کردند.
۵۵آنلاین :

 

دولت مصر که قیمت بلیط مترو را که برای برخی قشرها سه برابر افزایش داده است . تصمیم به افزایش قیمت بلیط مترو شب جمعه اتخاذ  و روز جمعه به اجرا در آمد.این اقدام منجر به وارد آمدن زیان های زیادی به مترو شده است.

برخی از شاهدان عینی به خبرگزاری رویترز گفتند که در ایستگاه «المعادی»  معترضان با نیروهای امنیتی درگیر شدند و حداقل دو نفر نیز  بازداشت شدند.

فعالان مصری به شکل گسترده ای در شبکه های اجتماعی خواستار عقب نشینی دولت از گرانی بلیط مترو شدند این در حالی است که برخی از موانعی که شامل دستگاه های الکترونیک بلیط می شود، بالا رفتند و ضمن مخالفت با خریدن بلیط با قیمت های جدید شدند،به سمت قطارها رفتند.

در ایستگاه «دارالسلام» در جنوب قاهره نیز جمعیت کوچکی اقدام به شعار دادن علیه گرانی بلیط مترو کردند اما نیروهای پلیس دخالت نکردند.

پس از اعتراض های فراگیر و گسترده علیه حکومت« محمد مرسی» رئیس جمهور برکنار شده مصر وابسته به جماعت اخوان المسلمین در سال 2013 ، بسیار کم اتفاق می افتد که در این کشور حتی به شکل محدود اعتراض برگزار شود.

 قانون سازماندهی تظاهرات بدون مجوز وزارت کشور در سال 2013 صادر شد.

بالا رفتن قیمت بلیط مترو در مصر در راستای اصلاحات دشوار صورت گرفته است که با توافق این کشور برای گرفتن وام 12 میلیارد دلاری از صندوق بین المللی پول مرتبط است که شامل کاهش سوبسید سوخت و افزایش مالیات ها به منظور تقویت رشد اقتصادی می شود.

احمد عبدالهادی سخنگوی سازمان متروی قاهره گفت که دستورات جدید به نفع مصلحت عمومی است و از مترو حمایت می کند و باعث می شود که دولت بتواند ایستگاه های جدید ایجاد کند و خدمات بهتری ارائه دهد.

در همین حال، خبرگزاری الشرق الاوسط مصر اعلام کرد که زیان مترو به 618 میلیون پوند مصر(34 میلیون دلار) رسیده است.

دولت ساکنان پایتخت که در عمل از بالا بودن شدید قیمت ها و گرانی هزینه های زندگی رنج می برند را خشمگین کرده است به ویژه زمانی که در سال گذشته بهای بلیط مترو را دو برابر کرد؛ امری که بر میلیون ها مسافر تأثیر گذاشت.

در تحولی دیگر برخی از رسانه های هوادار دولت مدعی شدند که دعوت به تحریم مترو و مخالفت با گرانی بلیط توسط جماعت اخوان المسلمین صورت گرفته است.

همین رسانه به نقل از برخی مسئولان مصری نوشتند که از زمان گران شدن بلیط مترو برخی از ایستگاه های قطار شاهد اقبال بیشتر شهروندان شده است.


منبع : فرادید
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

سیاست خارجی ایران چیست؟

دکتر روح‌اله اسلامیسیاست خارجی یعنی جهت‌گیری‌هایی که دولت در سطح منطقه و بین‌الملل انجام می‌دهد تا در محیط پرهرج‌ومرج جهان بتواند با رویکرد واقع‌گرایانه منافع ملی کشور را حفظ کند.

چهار عامل نکبت

فرانس پرسپیروزی نیکلاس مادورو در انتخابات روز یکشنبه ونزوئلا به احتمال بسیار زیاد تغییرات بزرگی در خط‌مشی و سیاست‌های او در آینده ایجاد نخواهد کرد اما در درون ونزوئلا اتفاقات بسیار بزرگی روی خواهد داد. سال گذشته میلادی ارزش بولیوار ۹۹ درصد کاهش یافت و نرخ تورم در سطح ۱۴۰۰۰ درصد قرار داشت که افزایش پیدا خواهد کرد. مادورو ثابت کرده اهل تغییر نیست و این به معنای وخیم‌تر شدن شرایط است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: یک کلیپ زیبا از ترکیب 5000 عکس از اصفهان

یک کلیپ زیبا از ترکیب 5000 عکس از اصفهان بیش از 100 ساعت برای ساخت آن زمان صرف شده است.

ویدیو: سوختن هاوایی در زیر مواد مذاب

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان