نتیجه‌ای یافت نشد.

استفاده از بقایای ادرار به‌عنوان ابزار باستان‌شناسی در مرکز ترکیه

شناسه خبر: 169737 سرویس: تصویر ، توسعه ، جهان ، فناوری ، گوناگون جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸, ۴۳ : ۱۱ : ۰۰
استفاده از بقایای ادرار به‌عنوان ابزار باستان‌شناسی در مرکز ترکیه
یافته‌های جدید نشان می‌دهد انسان حدود 10 هزار سال پیش از شکار به گله‌داری روی آورده است.
۵۵آنلاین :

برای اولین بار دانشمندان از بقایای ادرار در یک سایت باستان‌شناسی در ترکیه، برای تخمین زمانی حوادث استفاده کردند.

محققان از دانشگاه کلمبیا با گردآوری 113 نمونه ادرار (نیترات، سدیم و کلراید باقی‌مانده از ادرار) در سایت باستان‌شناسی Aşıklı Höyük در مرکز ترکیه متوجه حضور انبوه انسان، در کنار گوسفند و بز حدود 8000 سال پیش از میلاد مسیح شدند.

«جوردن آبل» از دانشجویان دانشگاه کلمبیا می‌گوید این اولین بار است که از نمک باقی‌مانده از ادرار در علم باستان‌شناسی برای مطالعه توسعه و گسترش حیوانات استفاده می‌شود.

وی افزود همان‌طور که تصور می‌کنیم، انسان و حیوان هنگام ادرار کردن نمک دفع می‌کنند و ما فکر نمی‌کردیم در چنین محلی نمک حاصل از ادرار بیابیم.

قدیمی‌ترین مدرک باقی‌مانده از سکونت انسان در این محل به 10400 سال پیش‌ برمی‌گردد. اما حدود 10000 سال پیش ناگهانی میزان ادرار زیاد می‌شود که حکایت از انبوه شدن جمعیت انسان و حیوان هم‌زمان دارد.

طبق شواهد جمع‌آوری‌شده در این سایت باستانی انسان حدود 8450 سال پیش دست به پرورش گوسفند و بز زده است. این روند تا 1000 سال بعد ادامه یافته است.

بر این اساس حدود 1790 انسان و حیوان باهم زندگی می‌کردند و ادرار به‌دست‌آمده هم برای انسان و هم برای حیوان است.

 


منبع : خبرآنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

فساد؛مخرب درونی اقتصاد کشور ها

یجاد رانت به علاوه عدم نظارت توسط افراد و دستگاه‌های مسئول و همچنین عدم پاسخگویی توسط دولت ها و دستگاه‌های ذیربط به مردم جامعه.

چرا رشد اقتصادی باید بر ایجاد اشتغال ارجح باشد؟

تاریخچه تصمیم گیری ها و سیاستگذاری های اقتصادی در ایران با در نظر گرفتن ایجاد نهادهای مدرن حاکمیتی شاید به بیش از ۷۰ سال برسد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر