استرس در محیط کار همیشه بد نیست

شناسه خبر: 138136 سرویس: کسب و کار چهارشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۷, ۳۱ : ۱۶ : ۰۰
استرس در محیط کار همیشه بد نیست
استرس و اضطراب اگر در محیط کار به خوبی مدیریت شود نه تنها مخرب نیست بلکه بهره‌وری و تفکر خلاقانه را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.
۵۵آنلاین :

 

این روزها وضعیت اقتصادی اغلب کشورهای جهان با تغییرات جدی رو به رو شده است و کارمندان از وضعیت موجود احساس رضایت نمی‌کنند. نگرانی بابت شرایط اقتصادی باعث افزایش استرس، ابتلا به بیماری و کاهش بهره‌وریکارمندان می‌شود و این موضوع روی عملکرد شرکت نیز تأثیر می‌گذارد. اما این شرایط همیشه بد نیست. آیا می‌دانستید استرس به کارمندان کمک می‌کند عملکرد بهتری داشته باشند؟ یا اینکه افکار منفی اگر در جهت درست مورد استفاده قرار بگیرند عملکرد شرکت را تقویت می‌کنند؟

تحقیقات گسترده‌ای که انجام شده از این فرضیه حمایت می‌کند اما با این حال بسیاری از شرکت‌ها دنبال راه‌هایی برای افزایش روحیه و ایجاد حس تعهد در کارمندان هستند. اگر نگاه دقیق‌تری به نتیجه‌ی تحقیقات داشته باشید متوجه می‌شوید متعهد بودن کارمندان هیچ ارتباطی با خوب بودن عملکردشان ندارد. این یعنی متعهد کردن کارمندان در شرایط پر استرس راه حل مناسبی نیست و انتظار رهبران را برآورده نخواهد کرد. از طرفی بسیاری از شرکت‌ها اعلام کرده‌اند بهترین تیم‌ها از نظر اجرایی تیم‌هایی هستند که کارمندان آن کمتر از سایر کارمندان شرکت راضی و خشنود به نظر می‌رسند.

مزایا و معایب همزمان استرس

مقاله‌ی مرتبط:

کنترل استرس در کارآفرینان

روانشناسان در مقاله‌ی منتشر شده در مجله‌ی کسب‌وکار دانشگاههاروارد عنوان کرده‌اند رابطه‌ی محکمی میان درگیر شدن کارمندان با کار و بهره‌وری آن‌ها وجود دارد. آن‌ها همچنین معتقدند بسیاری از شرکت‌ها مزایای نارضایتی و اضطراب کارمندان را در محیط کار نادیده می‌گیرند. افکار مثبت و شرایط آرام میزانخلاقیت کارمندان را افزایش می‌دهد اما در عین حال شرایط بحرانی نیز میزان تمرکز و توجه کارمندان را افزایش خواهد داد. در این مقاله همچنین ذکر شده است کارمندان ناراضی انگیزه‌ی بیشتری برای کار دارند. آن‌ها آماده‌تر از دیگران هستند و افکار سازنده‌تری دارند. این افراد تمایل بیشتری به تفکر گروهی دارند و همان‌طور که می‌دانید این موضوع کلید اصلی نوآوری در سازمان‌های بزرگ است. زمانی که رهبر شرکت تمام تمرکز خود را روی از بین بردن استرس می‌گذارد از رسیدگی به اموری مانند رهبری تیم و رسیدگی به فرهنگ سازمانی باز می‌ماند. این موضوع حتی مانع پیشرفت کسب‌وکارمی‌شود. شرکت‌هایی بزرگی مانند آی‌بی‌ام، نوکیا، یاهو، بلک‌بری و Kodak نمونه‌ای از شرکت‌هایی هستند که به فرهنگ سازمانی خود افتخار می‌کردند اما در شناسایی تهدیدها ناکام ماندند و نتوانستند محصولات نوآورانه به بازار عرضه کنند.

اغلب شرکت‌های بزرگ و شناخته شده قربانی موفقیت خود می‌شوند و تعهد شغلی کارمندان نقش مهمی در این موضوع دارد. زیرا معمولا تعهد شغلی محصولی از احساس موفقیت و رضایت کارمندان است.

ایجاد تعادل در استرس کلید موفقیت است

استرس و اضطراب به میزان کم سازنده بوده اما مقدار زیاد آن مخرب است. طبق گزارش سازمان بهداشت انگلستان حدود ۱۲.۵ میلیون روز کاری به دلیل استرس در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ به دلیل عواملی مانند حجم کاری بالا، کمبود حمایت و زورگویی در محیط کار از بین رفته است. از طرفی در نتیجه‌ی تحقیقات دیگری اعلام شده است کارمندان متعهد به محیط کار عملکرد بهتری دارند و در این شرایط میزان سوددهی شرکت و کیفیت خدمات ارائه شده به مشتری بالاتر است. پس چه میزان استرس در محیط کار سازنده است؟ طبق گفته‌ی استاد بازاریابی دانشگاه اقتصاد لندن، وجود افکار منفی در محیط کار خوب است اما باید تعریف دقیقی وجود داشته باشد.

زمانی که کارمندان در شرایط سخت قرار می‌گیرند انگیزه‌ی بیشتری برای حل مسئله دارند. اینکه مشکل غیر قابل حلی را از بین ببرند به آن‌ها انرژی و روحیه می‌دهد. درنتیجه افکار خلاقانه‌تری به ذهنشان می‌رسد و مشکلات را حل خواهند کرد. اما همان‌طور که گفتیم برقراری تعادل در چنین شرایطی بسیار مهم و سخت است. افراد مختلف واکنش متفاوتی در شرایط یکسان دارند. به‌عنوان مثال حجم کمی از استرس برای یک فرد ممکن است خوب باشد اما برای فرد دیگری بیش از اندازه‌ی تحمل است.

کارمندان مختلف به رویکردهای مختلف نیاز دارند

ناگفته نماند مدت زمان قرار گرفتن در چنین شرایطی نیز بسیار مهم است. ایجاد فشار و استرس روی تیم کاری شاید در کوتاه‌مدت جواب بدهد اما اگر از حدی بیشتر شود، نتیجه‌ی معکوس خواهد داشت. رهبران باید شناخت خوبی از کارمندان خود داشته باشند تا شرایط را به بهترین نحو مدیریت کنند. به‌عنوان مثال افرادی که سریع مضطرب می‌شوند استرس زیادی را تحمل می‌کنند و به تشویق و حمایت بیشتری احتیاج دارند. همچنین افراد احساساتی به تمرکز و دریافت بازخوردهای سازنده‌تر احتیاج دارند تا انرژی بیشتری روی کار بگذارند و پیشرفت کنند. استرس داشتن در مدت طولانی برای سلامتی مضر است. مدیران شرکت باید شرایط متعادلی از اضطراب و استراحت برای کارمندان ایجاد کنند. آن‌ها باید با ادغام کار سخت و شرایط انعطاف‌پذیر اهداف مشخصی برای اعضای تیم در نظر بگیرند. واقع‌بینی اصل مهمی است که حتما باید مورد توجه رهبران قرار بگیرد. برقراری شرایط استرس زا برای طولانی‌مدت نه تنها مفید نیست بلکه نارضایتی کارمندان را به همراه خواهد داشت.

استرس نتیجه‌ی عوامل تهدیدآمیز محیط پیرامون ما است و نباید نادیده گرفته شود. داشتن استرس و مدیریت صحیح آن کمک می‌کند فرد عملکرد بهتری ارائه دهد. بنابراین بهتر است دنبال از بین بردن آن نباشید بلکه روی شرایط مسلط شوید به بهترین نحو از آن استفاده کنید.


منبع : زومیت
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

فرار مالیاتی،خواب را از دولت ربوده

دولت در قبال دریافت مالیات،ملزم به پاسخگویی در برابر مردم خواهد بود.

ایران و پاکستان، علاقه قدیمی و تنش جدید

به دلیل وجود پیوندهای تاریخی و فرهنگی میان ایران و پاکستان حضور خاندان های ایرانی الاصل در و همچنین فرقه ای بودن سیاست در پاکستان حضور شیعیان و خاندان های ایرانی در سیاست پاکستان یکی از روابط پنهان و در خفیه میان دو کشور است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: دفاع دکتر ظریف از ایران را ببینید

کسانی که او را به جاسوسی و خیانت متهم کردند، در فرودگاه با لنگه کفش به استقبالش رفتند، در توئیتر فحش نثارش کردند خوب این ویدئو را ببینند. خیانت گاهی سست کردن زانوی وفاداران راستین این کشور است که نتیجه اش می شود رضایت و لبخند دشمن. جای خادم و خائن در این کشور بارها عوض شده ... و باز هم می شود.

ویدیو: صحنه ای دردناک از دویدن مردم برای خرید گوشت یخ زده در یکی از هایپر استارهای شیرا

صحنه ای دردناک از دویدن مردم برای خرید گوشت یخ زده در یکی از هایپر استارهای شیراز ▪️مسئولان! اگه خواب نیستید؛ ببینید مردم برای تامین کالای اساسی شون اینطور می دوند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر