استراتژی "سیلی نظامی" ترامپ

شناسه خبر: 100822 سرویس: سیاست شنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۶, ۵۱ : ۱۰ : ۰۰
استراتژی "سیلی نظامی" ترامپ
موفقیت این استراتژی اما زمانی است که ضربه نظامی محدود بوده و پاسخ متقابل طرف مقابل را در پی نداشته باشد چون در این صورت نقض غرض شده و ممکن است حتی نتایج عکسی برای دولت جدید آمریکا به بار آورد.
۵۵آنلاین :

افزایش تنش در شبه جزیره کره در پی عزیمت رزمناوهای آمریکایی  به این منطقه و هشدار مقامات کره شمالی نسبت به پاسخ شدید به حمله احتمالی آمریکا، جهان را نگران کرده است.

دولت چین نسبت به پیامدهای حمله احتمالی آمریکا به کره شمالی هشدار داده و همزمان دولت پیونگ یانگ که در حال برگزاری جشن صدوپنجمین سالگرد تولد بنیانگذار خود است، هشدار داده در صورت حمله احتمالی آمریکا ، این کشور منطقه را با سلاح های هسته ای به آتش خواهد کشید.

هنوز مشخص نیست طرح و برنامه ترامپ در برابر آزمایش احتمالی هسته ای از سوی کره شمالی و یا انجام آزمایش موشکی جدید این کشور چه خواهد بود اما غالب ناظران معتقدند دولت آمریکا خیز برداشته تا در قبال انجام چنین رفتارهایی از سوی دولت کره شمالی با ابزارهای نظامی خاص دولت پیونگ یانگ را تنبیه کند.

ترامپ در یک صد روز نخست از استقرار دولت جدیدش با صدور فرامینی همچون حمله غافلگیرانه موشکی به یک پایگاه نظامی دولت سوریه و نیز انداختن قوی ترین بمب غیر اتمی جهان بر روی مواضع داعش در افغانستان، جدیت و عزم خود را برای مقابله با کشورها و گروه هایی که دشمن آمریکا می نامد، نشان داده است و به همین خاطر است که ناظران نگران وضعیت در شبه جزیره کره هستند؛ چون به نظر نمی رسد دولت کره شمالی همچون دولت های سوریه و یا افغانستان در برابر دریافت احتمالی ضربه ای نظامی از آمریکا بی تفاوت نشسته و دست به مقابله به مثل نزند.

ترامپ در دو حمله ضربتی پیشین به سوریه و افغانستان بیش از آنکه هدفی واقعی و نظامی را در نظر داشته باشد بیشتر به دنبال ایجاد یک جو روانی در سطح بین المللی بود. ترامپ می خواست عنصر "پیش بینی ناپذیری" (ابهام) و نیز "جدیت" دولت خود را در مقابله با کشورها و گروه های مخالف آمریکا به رخ جهانیان بکشد که تقویت هر دو عنصر می تواند به افزایش سطح امنیت ملی آمریکا کمک کند.


موفقیت این استراتژی اما زمانی است که ضربه نظامی محدود بوده و پاسخ متقابل طرف مقابل را در پی نداشته باشد چون در این صورت نقض غرض شده و ممکن است حتی نتایج عکسی برای دولت جدید آمریکا به بار آورد.

در صورتی که کشورهای دریافت کننده ضربه نظامی مایل و حتی قادر به مقابله به مثل باشند بحران به صورتی تصاعدی بالا گرفته و ممکن است به یک درگیری نظامی فاجعه بار منطقه ای تبدیل شود.

ترامپ تا کنون دو نمایش نسبتا موفق در سوریه و افغانستان داشته است و به نظر می رسد او طرح هایی نیز برای زدن ضرباتی نظامی به کره شمالی در دست بررسی و یا حتی اقدام داشته باشد؛ اما همان طور که اشاره شد زدن ضربه نظامی به کره شمالی که یکی از 10 کشور دارنده سلاح هسته ای در جهان بوده و عزمی جدی برای مقابله با آمریکا و متحدان واشنگتن در همسایگی خود دارد، می تواند اقدامی خطرناک باشد. خطری که دولت پکن نیز نسب به آن ابراز نگرانی کرده است.

ترامپ استراتژی "سیلی نظامی" خود به کشورهای مخالف آمریکا را در دستور کار دارد و حتی ممکن است پس از کسب موفقیت در زدن سیلی نظامی به کره شمالی به فکر انجام عملی مشابه علیه جمهوری اسلامی ایران نیز باشد؛ اما به نظر می رسد سرانجام ماجراجویی نظامی او در شبه جزیره کره، تاثیر مستقیمی در ادامه این رفتار او در دیگر مناطق جهان از جمله خلیج فارس داشته باشد.


منبع : عصر ایران
برچسب ها
ترامپجزیره
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

درس خواجه نظام‌الملک برای ما

امسال هزارمین سالگرد تولد خواجه نظام‌الملک طوسی وزیر خردمندی است که سی سال توانست در عمل و نظر آبادانی کشور را رقم زند. یادگاری جهانی به نام سیرالملوک از او به زبان فارسی به جا مانده که در ادامه سعی می‌شود براساس تحلیل لئواشتراوس مفسر فلسفه سیاسی، منولوگ‌های (تک‌گویی‌های) کتاب به روش دیالوگ (گفت‌وگو با زمان حاضر) برای حل مشکلات امروز دولت و ملت بازگویی شود.

کی به چی رای می‌ده؟

شفاف شدن رای نمایندگان باعث می‌شود، مردم بدانند وکلایی که به مجلس فرستاده‌اند در مورد تصمیمات مهم کشوری چه نظری داشته‌اند و چه رایی داده‌اند. برخی در نطق‌های خود راهنمای راست می‌زنند ولی در رای خود به سمت چپ می‌پیچند یا بالعکس

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود

٥٥ آنلاین تلاش میكند در مورد افراد قضاوت نكند و مهم برای ما روش های اداره كشور هست . اما این حرف وزیر ارتباطات در مورد امضاهای طلایی و راهكار دولت الكترونیك كاملا درست است .اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود. مفسدین از قدرت فاصله میگرفتند

ویدیو: علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد

علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد. علیخانی: سفارش می کنم قرارداد سال بعدت بهتر باشد؛

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر