استراتژی "سیلی نظامی" ترامپ

شناسه خبر: 100822 سرویس: سیاست شنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۶, ۵۱ : ۱۰ : ۰۰
استراتژی "سیلی نظامی" ترامپ
موفقیت این استراتژی اما زمانی است که ضربه نظامی محدود بوده و پاسخ متقابل طرف مقابل را در پی نداشته باشد چون در این صورت نقض غرض شده و ممکن است حتی نتایج عکسی برای دولت جدید آمریکا به بار آورد.
۵۵آنلاین :

افزایش تنش در شبه جزیره کره در پی عزیمت رزمناوهای آمریکایی  به این منطقه و هشدار مقامات کره شمالی نسبت به پاسخ شدید به حمله احتمالی آمریکا، جهان را نگران کرده است.

دولت چین نسبت به پیامدهای حمله احتمالی آمریکا به کره شمالی هشدار داده و همزمان دولت پیونگ یانگ که در حال برگزاری جشن صدوپنجمین سالگرد تولد بنیانگذار خود است، هشدار داده در صورت حمله احتمالی آمریکا ، این کشور منطقه را با سلاح های هسته ای به آتش خواهد کشید.

هنوز مشخص نیست طرح و برنامه ترامپ در برابر آزمایش احتمالی هسته ای از سوی کره شمالی و یا انجام آزمایش موشکی جدید این کشور چه خواهد بود اما غالب ناظران معتقدند دولت آمریکا خیز برداشته تا در قبال انجام چنین رفتارهایی از سوی دولت کره شمالی با ابزارهای نظامی خاص دولت پیونگ یانگ را تنبیه کند.

ترامپ در یک صد روز نخست از استقرار دولت جدیدش با صدور فرامینی همچون حمله غافلگیرانه موشکی به یک پایگاه نظامی دولت سوریه و نیز انداختن قوی ترین بمب غیر اتمی جهان بر روی مواضع داعش در افغانستان، جدیت و عزم خود را برای مقابله با کشورها و گروه هایی که دشمن آمریکا می نامد، نشان داده است و به همین خاطر است که ناظران نگران وضعیت در شبه جزیره کره هستند؛ چون به نظر نمی رسد دولت کره شمالی همچون دولت های سوریه و یا افغانستان در برابر دریافت احتمالی ضربه ای نظامی از آمریکا بی تفاوت نشسته و دست به مقابله به مثل نزند.

ترامپ در دو حمله ضربتی پیشین به سوریه و افغانستان بیش از آنکه هدفی واقعی و نظامی را در نظر داشته باشد بیشتر به دنبال ایجاد یک جو روانی در سطح بین المللی بود. ترامپ می خواست عنصر "پیش بینی ناپذیری" (ابهام) و نیز "جدیت" دولت خود را در مقابله با کشورها و گروه های مخالف آمریکا به رخ جهانیان بکشد که تقویت هر دو عنصر می تواند به افزایش سطح امنیت ملی آمریکا کمک کند.


موفقیت این استراتژی اما زمانی است که ضربه نظامی محدود بوده و پاسخ متقابل طرف مقابل را در پی نداشته باشد چون در این صورت نقض غرض شده و ممکن است حتی نتایج عکسی برای دولت جدید آمریکا به بار آورد.

در صورتی که کشورهای دریافت کننده ضربه نظامی مایل و حتی قادر به مقابله به مثل باشند بحران به صورتی تصاعدی بالا گرفته و ممکن است به یک درگیری نظامی فاجعه بار منطقه ای تبدیل شود.

ترامپ تا کنون دو نمایش نسبتا موفق در سوریه و افغانستان داشته است و به نظر می رسد او طرح هایی نیز برای زدن ضرباتی نظامی به کره شمالی در دست بررسی و یا حتی اقدام داشته باشد؛ اما همان طور که اشاره شد زدن ضربه نظامی به کره شمالی که یکی از 10 کشور دارنده سلاح هسته ای در جهان بوده و عزمی جدی برای مقابله با آمریکا و متحدان واشنگتن در همسایگی خود دارد، می تواند اقدامی خطرناک باشد. خطری که دولت پکن نیز نسب به آن ابراز نگرانی کرده است.

ترامپ استراتژی "سیلی نظامی" خود به کشورهای مخالف آمریکا را در دستور کار دارد و حتی ممکن است پس از کسب موفقیت در زدن سیلی نظامی به کره شمالی به فکر انجام عملی مشابه علیه جمهوری اسلامی ایران نیز باشد؛ اما به نظر می رسد سرانجام ماجراجویی نظامی او در شبه جزیره کره، تاثیر مستقیمی در ادامه این رفتار او در دیگر مناطق جهان از جمله خلیج فارس داشته باشد.


منبع : عصر ایران
برچسب ها
ترامپجزیره
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

تکرار جلاد و شهید

«بريزيد خون‌ها را؛ زندگي ما دوام پيدا مي‌كند. بكشيد ما را؛ ملت ما بيدارتر مي‌شود» را امام(ره) دو روز پس از شهادت علامه مرتضی مطهری در مدرسه فیضیه و در مقابل مردم بیان کردند.

تجربه ناکام «تغییر ساعت»

طرح تغییر ساعت رسمی «روشنایی ذخیره روز» که برای نخستین بار در خلال جنگ جهانی اول آغاز شد و در ادامه با توجیه صرفه اقتصادی و مصرفی در بسیار از کشورها مورد استفاده قرار گرفت، در حال تبدیل شدن به طرحی منفور در میان کارشناسان و مردم است؛ چراکه تحقیقات نشان داده است این طرح می‌تواند پیامد‌های منفی قابل‌ملاحظه‌ای در میزان سلامتی افراد، افزایش مصرف انرژی و بروز حوادث جاده‌ای داشته باشد. کاهش خلاقیت افراد در طول روز از اثرات دیگر آن به‌شمار می‌رود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر

ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر، سال 1349 كه بعدها نوحه "ممد نبودى" بر روى این ملودى ساخته شد. تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد

ویدیو: لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی

لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی فوت مرحوم کرم حیدری در گلفرج (جلفا) روز عاشورا ۲۹ شهریور ۱۳۹۷

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر