ارزش حقوق کودک

شناسه خبر: 152648 سرویس: NGO ، توسعه ، اجتماعی ، گوناگون دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷, ۰۸ : ۱۳ : ۰۰
ارزش حقوق کودک
کودک برای رشد و تحول نیاز به فراهم شدن محیط مساعد دارد،محیطی که کلید اصلی آن"مراقبت والدین"است
۵۵آنلاین :

 

سید محمد حسین کاظمی

دانشجوی علوم سیاسی

 

کودک برای رشد و تحول نیاز به فراهم شدن محیط مساعد دارد،محیطی که کلید اصلی آن"مراقبت والدین"است.مراقبت به معنای درک کردن،شناختن،دوست داشتن،پذیرفتن،برانگیختن انگیزه های کودک،تامین نیازهای تغذیه ای و پوشاک و حفاظت ازکودک در برابر بیماری ها ودر مهمترین کلام انتظار مناسب داشتن از توانایی های کودک است.

والدین باید بتوانند نیازهای فزاینده و درطول زمان کودک را در فرآیند رشد فهم کرده و درصدد رفع آن برآیند.میزان وابستگی و علاقه دوطرفه میان والدین وکودک،توانایی او را برای یادگیری و دانستن مطالب جدید افزایش می دهد.درحالی که بدرفتاری با کودک و عدم توجه به نیازهای او می تواند باعث ایجاد اختلال روانی مانند پرخاشگری در دوران بزرگسالی و حتی زمان رشد کودک شود.

تا به اینجا متوجه این موضوع شده ایم که خانواده نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری در تربیت وآینده کودکان دارد،اما باید به این مسئله نیز توجه شود که آیا حقوق کودکان رعایت می شود؟آیا کودکان باخشونت والدین بزرگ می شوند؟آیا تنبیه بدنی یک اصل جدایی ناپذیر در خانواده است؟

در نتایج مطالعه صورت گرفته توسط سازمان ملل،موضوع تنبیه بدنی کودکان درحالت هشدار قرار گرفته و وضعیت مطلوبی ندارد.همچنین براساس تحقیق یونیسف تنها 5درصد کودکان دنیا تحت پوشش قوانین حمایت از حقوق کودکان هستند و ازآنها دربرابر تنبیه بدنی حمایت می شود.

یکی از موفقیت ها در زمینه حقوق کودک،تدوین لایحه حقوق کودکان ونوجوانان در50ماده است.در زمینه تدوین قوانین،دستور العمل ها و آئین نامه ها حرکت های خوبی صورت گرفته و ساختار های خوبی ایجاد شده است ولی مسئله‌ ای که علیرغم تمام تلاش های صورت گرفته ما را همواره نگران می کند،مسئله خشونت و تنبیه بدنی کودکان است.متاسفانه خشونت و تنبیه بدنی بصورت عرف،در قالب تربیت کودک به دو بخش عمده یعنی خانواده و مربیان آموزشی اعمال می شود.

مشکل اصلی در جامعه ی ما این است که تنبیه بدنی بعنوان یک سبک تربیت تصور می شود.این عملکرد رفتاری است که از نسل های گذشته به ما ارث رسیده و قطع این خط باطل که پدران ما فرزندان را چنین تربیت کرده اند وما هم به این روش باید فرزندان خود را تربیت کنیم،در صورتیکه در جامعه ی کنونی و طبق نظر سازمان های جهانی نظیر یونیسف این عمل غیر قانونی و غیر مجاز است.

این نوع تربیت باعث می شود که کودک رشد شخصیتی نداشته باشد،یا تربیت کودک بصورت عکس عمل کند ویا مقاومت نشان دهد و همینطور شخصیتی قلدرمآبانه پیدا کند و درنهایت خود نیز به خشونت کشیده شود.

این روند تنبیه بدنی که ازسوی والدین انجام می شود در فقه اسلامی و نظام بین المللی حقوق کودک ممنوع و قبیح است و باید نهادهای مسئول در حل این مسئله تلاش بیشتری کنند.همچنین باید در نظر داشت که این روند ناصحیح جامعه پذیری که از سمت خانواده ها به نسل جدید رسیده است،باید به‌هرحال در نقطه ای به پایان برسد.بعنوان یکی از بهترین راه حل ها(که اکنون در کشورهای توسعه یافته در حال اجراست)برای حل این معضل که در تربیت نسل های آینده تاثیر می گذارد،آموزش صحیح خانواده ها و زوج هایی که در شرف ازدواج هستند،صورت بگیرد.یعنی باید کارگاه های آموزشی برای خانواده ها در باب تربیت صحیح و آموزش نسل جدید سالم و مفید برای آینده هر کشور صورت بگیرد.

 


منبع : 55 آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

خصوصی سازی در ایران چگونه به انحراف کشیده شد؟

بحران بزرگ سال ۱۹۲۹ میلادی و مقبولیت نظریات کینز و به دنبال آن وقوع جنگ جهانی دوم سبب شد تصدی های دولتی در اقتصادها افرایش قابل ملاحظه ای پیدا کند.

مافیای کنکور

هر گاه موضوعی برای مردم مهم باشد،مردم از آن نقطه آسیب پذير نشان می دهند و این فرصت را برای عده ای سودجو مهیا می سازد تا از آب گل آلود ماهی بگیرند و جیب مردم را خالی کرده و جيب هاى خود را پر ميكنند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مادربزرگ ۱۰۲ ساله رکورد شیرجه در آسمان را شکست!

یک پیرزن ۱۰۲ ساله استرالیایی از ارتفاع چهار هزار و ۳۰۰ متری پرید تا رکورد مسن ترین فردی را که در آسمان شیرجه زده است، بشکند

ویدیو: فیلم ساخته شده توریست از سفر به ایران

فیلمMio Iran توسط سباستین لیندا توریستی ساخته شده که برخلاف توصیه های اطرافیان برای عدم سفر به ایران همراه همسرخود به ایران سفرمی کند لیندا این فیلم رابه پسرش میوتقدیم کرده است

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر