نتیجه‌ای یافت نشد.

ادامه جنگ با واکسیناسیون در غرب

شناسه خبر: 162071 سرویس: توسعه ، گوناگون سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷, ۰۱ : ۰۰ : ۰۰
ادامه جنگ با واکسیناسیون در غرب
با رشد پوپولیسم در اروپا و آمریکا، موج جدیدی از بی‌اعتمادی به واکسیناسیون ایجاد شده است
۵۵آنلاین :

 

بیش از یک دهه قبل از فیس‌بوک، کارزارهای ضد واکسیناسیون راه دیگری برای انتقال پیامشان داشتند؛ اعتراض و تظاهرات در سطح شهر با یک تابوت بچه که روی آن نوشته شده بود:   «قربانی دیگری از واکسیناسیون». سال ١٨٨٥ واکسیناسیون در بریتانیا اجباری بود و حدود ١٠٠‌هزار نفر در برخی از شهرهای بریتانیا دست به اعتراض زده بودند. حالا در‌ سال ٢٠١٩، کارزارهای ضد واکسیناسیون اجباری، جهانی شده ‌است و نگرانی‌های آنها به دلایل مختلفی ازجمله مذهبی، باورهای سیاسی و اطلاعات نادرست است، اما مسأله‌ای که پس از ١٥٠‌سال همچنان واکنش شدید آنها را در پی داشته، مخالفت با واکسیناسیون نیست، بلکه مخالفت با واکسیناسیون اجباری است. کارشناسان می‌گویند، امروزه با رشد پوپولیسم در اروپا و آمریکا، موج جدیدی از بی‌اعتمادی به واکسیناسیون ایجاد شده است. پدر و مادرهای بریتانیایی در قرن ١٩ به روند واکسیناسیون، که خیلی هم ترسناک بود، اعتماد نداشتند. در آن زمان با ایجاد خراش‌های عمیق روی بازوی بچه‌ها، واکسن را وارد بدن می‌کردند، اما امروزه شیوه‌های واکسیناسیون بسیار با آن زمان متفاوت شده است. در آن زمان، آزادی‌خواهان نیز به گروه‌های مخالف واکسیناسیون پیوسته بودند و ادعا می‌کردند که اجباری بودن واکسیناسیون، آزادی‌های شخصی آنها را نقض می‌کند. پروفسور ‌هایدی لارسون، مدیر پروژه «اطمینان به واکسیناسیون» در دانشکده بهداشت و داروی لندن، به سی.ان.ان می‌گوید:   «امروزه که احساسات ضد کنترل دولتی در مردم ایجاد شده است، هنوز این موضوع، یکی از مسائل اصلی جنبش‌های ضد واکسیناسیون است؛ خصوصا در زمانی که اعتماد به دولت‌ها کاهش یافته است.» لارسون می‌گوید که پوپولیسم و جنبش‌های ضد واکسیناسیون کاملا به هم وابسته هستند. او اضافه می‌کند که این «علامتِ نبودن اعتماد اساسی» به نهادهای حکومتی است.  بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، بی‌اعتمادی به واکسیناسیون، یکی از بزرگترین تهدیدات جهانی سلامت در‌ سال ٢٠١٩ است. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است: «واکسیناسیون یکی از راه‌های مقرون به صرفه برای اجتناب از بیماری است که در حال حاضر می‌تواند جلوی ٢ تا ٣‌ میلیون مرگ را در‌ سال بگیرد و اگر واکسیناسیون پوششی جهانی پیدا کند، از مرگ ١,٥‌میلیون نفر دیگر هم جز این افراد، جلوگیری خواهد شد.» اما تردید به واکسیناسیون یا نپذیرفتن آن یا دست‌کم بی‌میلی به آن، با وجود در دسترس بودن این برنامه، می‌تواند پیشرفت‌هایی که در مبارزه با بیماری‌های قابل پیشگیری ایجاد شده است را تهدید کند. این تهدیدات در افزایش تعداد گروه‌های مخالف واکسیناسیون در سراسر آمریکا و بخش‌هایی از اروپا دیده می‌شود.
دوربرگردان واکسیناسیون در ایتالیا
در آگوست گذشته، دولت پوپولیست ایتالیا، با برداشتن واکسیناسیون اجباری برای کودکان مدرسه‌ای، موجب حیرت محققان و جوامع بهداشتی شد. جنبش «پنج‌ستاره» ایتالیا و شریک ائتلافی‌اش، «اتحاد راست افراطی» ادعا کردند که واکسیناسیون اجباری – که در ‌سال ٢٠١٧ به دلیل گسترش سرخک انجام شد- مدارس را به خطر انداخته است. خبرگزاری آنسا گزارش داد که متیو سالوینی، رهبر اتحاد راست افراطی و وزیر کشور ایتالیا در ژوئن ٢٠١٨ گفته بود که واکسیناسیون اجباری «در بسیاری از موارد، اگر آسیب‌زا و خطرآفرین نباشد، بی‌فایده است». این قانون تنها یک ماه قبل از این سخنان، توسط حزب دموکراتیک، آن‌ هم به دلیل شیوع بی‌وقفه سرخک که در ‌سال ٢٠١٧ باعث بیمار شدن ٥٠٠٤ نفر شده بود، ایجاد شده بود. به گفته سازمان کنترل و پیشگیری بیماری اروپا، این بالاترین شیوع سرخک در اروپا پس از رومانی بود. این مرکز اعلام کرده است که ایتالیا دارای ٣٤‌درصد کل موارد سرخک در بین کشورهای حوزه اروپاست. آندریا گریگنولیو که تاریخ پزشکی را در دانشگاه رم تدریس می‌کند، می‌گوید: «با رشد اینترنت و دسترسی مردم به داده‌ها و اطلاعات، احساس نیاز به دانش تخصصی و علمی در میان آنها از بین رفته است.» حالا دولت‌ها و نهادهای بهداشتی نگران این وضع هستند. با ادامه این وضع و افزایش تعداد افرادی که به دلایل مختلف مخالف واکسیناسیون هستند، نگرانی‌های زیادی در مورد آینده بیماری‌های قابل پیشگیری در جهان ایجاد شده است.


منبع : شهروند
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

خاطرات هاشمی و ضربه های او به افراد

هاشمی رفسنجانی وقتی در قدرت بود هر کاری دلش خواست انجام داد اما کسانی که ضربه خوردند و مخالف سیاست های او بودند نباید حتی  دلگیر باشند .

نفوذ خویشاوندان در اقتصاد ايران

نشست جایگاه فساد و شفافیت در حکمرانی، روز دوشنبه به همت انجمن علمی سیاست‌گذاری اجتماعی در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد و سخنرانان این نشست به بیان نظرات خود درباره فساد، شیوه‌های مبارزه با آن و وضعیت حاکم بر کشور پرداختند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: شیرجه عجیب «اینفینیته تاکر» در لحظات پایانی مسابقه دو ۴۰۰ متر با مان

شیرجه عجیب «اینفینیته تاکر» در لحظات پایانی مسابقه دو ۴۰۰ متر با مانع در آمریکا از این حرکت که مورد توجه رسانه ها قرار گرفته به عنوان «شیرجه سوپرمن» یاد شده است.

ویدیو: زخمی شدن تعدادی از مسافرین مترو در مکزیکوسیتی به دلیل انبوه جمعیت در ایستگاه

زخمی شدن تعدادی از مسافرین مترو در مکزیکوسیتی به دلیل انبوه جمعیت در ایستگاه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر