احتمال حضور شرکت‌های بزرگ اینترنتی در بورس

شناسه خبر: 116985 سرویس: فناوری ، اقتصادی سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶, ۳۰ : ۱۱ : ۰۰
احتمال حضور شرکت‌های بزرگ اینترنتی در بورس
تبعاتی که ادغام«اف‌سی‌پی»ها می‌تواند داشته باشد
۵۵آنلاین :

 

قدرت‌گرفتن اپراتورها با ورود نسل بالاتر و پرسرعت‌تر اینترنت در جهان، حالا شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنت در ایران را به فکر ادغام انداخته است. ادغامی که اولین تجربه آن را دو شرکت پارس‌آنلاین و ‌های‌وب داشتند و به اشتراک کاری در حوزه خدمات اینترنت رسیدند. اما این اشتراک بیشتر به‌عنوان خرید شرکت پارس‌آنلاین از سوی ‌های‌وب مطرح شد و مدیران عامل پارس‌آنلاین حالا عضو هیئت مدیره شرکت ‌های‌وب هستند. ادغام این دو شرکت FCP - شرکت‌های دارای پروانه ارتباطات ثابت- قدر که سابق بر این رقیب یکدیگر در بازار شناخته می‌شدند، زنگ هشدار را برای دیگران با صدای رساتری نواخت تا یکی پس از دیگری برنامه درازمدت خود را بر پایه همین ترکیب‌شدن اجباری ببینند. هرچند وزیر ارتباطات در پی اعلام خبر ادغام این دو شرکت گفت تمامی ١٧ شرکت FCP در یک جلسه مشترک گرد هم جمع شدند تا به این تصمیم برسند که قدرت‌گرفتنشان منوط به ترکیب‌شدن با یکدیگر و دریافت امکاناتی است که آنها را به‌عنوان رقیب در کنار اپراتورها نگاه می‌دارد، حالا احتمال حضور شرکت‌های اینترنتی در بورس از سوی معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه رگولاتوری مطرح می‌شود تا قدرت‌گرفتن آنها وزنه‌ای قابل لمس در بازار به حساب آید.  تفکر ادغام در پی منسوخ‌شدن استفاده از خدمات ADSL که روزگاری بیشترین سهم درآمدی همین شرکت‌ها را تشکیل می‌داد، مطرح شد. از دیگر دلایل ترکیب‌شدن شرکت‌ها در تصمیمات جدید همچنین می‌توان به تقابل برای به‌چالش‌کشیدن قدرت انحصاری شرکت مخابرات در زمینه دراختیارداشتن زیرساخت فیبر نوری اشاره کرد که از ابزارهای مهم توسعه خطوط پرسرعت اینترنت در نسل‌های بالاست. شرکت مخابرات که پیش از این یک شرکت دولتی بود، چند سال پیش خصوصی شد اما همچنان وابستگی به حمایت‌های دولتی در این شرکت مشهود است و براین‌اساس واژه جدید شرکت‌های خصولتی درباره این شرکت مصداق پیدا کرده است. اما موافقت وزیر ارتباطات با ادغام شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنت با این وعده همراه بود که قدرت‌گرفتن این شرکت می‌تواند منجر به حضور بهتر آنها و دریافت امکانات بیشتری برای مانور قدرتشان باشد. 
«اف‌سی‌پی»ها به بورس می‌روند
روز گذشته معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه رگولاتوری بر پایه همین سیاست از رفع موانع احتمالی ورود شرکت‌های FCP به بازار بورس و ادغام آنها با یکدیگر خبر داد. به گفته صادق عباسی‌شاهکوه ادغام شرکت‌های FCP هزینه‌های تمام‌شده شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها را کاهش می‌دهد و با شکل‌گیری اپراتورهای بزرگ‌تر در بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات، هدف ٥,٢برابرشدن این بازار در برنامه ششم، بهتر محقق می‌شود. 
به گفته او بورسی‌شدن شرکت‌ها به شفاف‌سازی امور آنها و جذب سرمایه کمک می‌کند و رگولاتوری نیز این آمادگی را دارد با تدوین مقررات جدید یا اصلاح مقررات قبلی، واردشدن شرکت‌ها به بورس و ادغام آنها با یکدیگر را تسهیل کند. از طرفی درحال‌حاضر ۱۷ شرکت FCP پروانه فعالیت دارند اما ممکن است برای ایجاد شبکه در سطح شهرها به طور جداگانه با موانع مختلفی روبه‌رو شوند درحالی‌که با ادغام با یکدیگر مشکلات آنها کمتر می‌شود. ضمن آنکه زمینه فعالیت و رقابت بین چند شرکت بزرگ در مقایسه با تعداد زیادی از شرکت‌های در حد متوسط راحت‌تر و به‌صرفه‌تر است. 
 او می‌گوید: «درخواست‌های ادغام از سوی شرکت‌ها تا وقتی مورد پذیرش قرار می‌گیرد که به شرایط رقابت سالم در بازار آسیبی وارد نشود». او بیان می‌کند: «اگر شرکت‌های دارنده پروانه در حوزه ارتباطات ثابت برای ادغام یا ورود به بورس با موانع مقرراتی مواجه شدند، می‌توانند موانع قانونی و پیشنهادهای خود را برای رفع آنها به رگولاتوری ارسال کنند». 
 نگاه شبه‌دولتی به ادغام‌ها
مخابرات که یک شرکت نیمه‌دولتی محسوب می‌شود یک سوی ماجرا ایستاده و منتظر این تغییرات است. تغییراتي كه یکی از پایه‌های اهداف آن کم‌کردن انحصاری است که به‌تدریج به دست شرکت‌های نیمه‌دولتی افتاده است. فریدون قاسم‌زاده، مدیرعامل افرانت که یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت مخابرات ایران محسوب می‌شود، معتقد است برای ادغام شرکت‌ها به برنامه‌ریزی مناسبی نیاز است. او در یادداشتی كه در اختیار ایسنا قرار داده می‌گوید: «برای افزایش احتمال موفقیت شرکت‌ها در فرایند ادغام که به ناچار تعداد آن در کشور ما نیز به زودی اضافه خواهد شد، ابتدا باید اهداف موردنظر از ادغام توسط شرکت‌های درگیر به دقت تعریف و تبیین شود و جهت کاهش ریسک برخورد میان کارکنان و مدیران شرکت‌های ادغام‌شده که سال‌ها به‌عنوان رقیب یکدیگر فعالیت کرده‌اند، هرگونه برنامه‌ریزی برای ادغام با درنظرگرفتن ملاحظات فرهنگی انجام شود. همچنین لازم است انجام مذاکره و بستن قرارداد در این قبیل معاملات استراتژیک مانند سایر کشورها توسط نهادهای تخصصی (Investment Bank) به نیابت از معامله‌کنندگان و با اعلام قبلی انجام شود». به اعتقاد قاسم‌زاده شروع مذاکرات خرید یا ادغام میان این شرکت‌ها باید از چند ماه قبل به نحو مطلوب و از مسیر صحیح به اطلاع ذی‌نفعان اصلی از جمله دولت، کارکنان، مشتریان و بورس (درباره شرکت‌های سهامی عام) رسانده شود تا دستگاه‌های رگولاتوری و نظارتی فرصت کافی برای بررسی ابعاد مختلف ادغام جهت صدور به‌موقع مجوز با حصول اطمینان از عدم شکل‌گیری انحصار و تداوم رقابت سالم و مقابله با تبانی، دامپينگ، تثبیت قیمت (Price Fixing) و ... را در بازار داشته باشند. او اضافه می‌کند: «مسئولان بورس از اطلاع‌رسانی شفاف و به‌موقع و از مسیر صحیح و قانونی (سایت بورس) در مورد ادغام به جای انتشار آن از طریق سایت‌های شخصی و شبکه‌های اجتماعی مطمئن شوند تا از ایجاد شوک در بازار، به دلیل نوسانات قیمتی شدید ناشی از پخش ناگهانی اخبار ادغام یا نقص اطلاعات از قبیل روشن‌نبودن تأثیرات ادغام بر سودآوری (EPS) شرکت‌های مزبور، جلوگیری شود. او همچنین معتقد است آمادگی لازم در کارکنان شرکت‌های ذی‌نفع که به طور طبیعی آینده شغلی خود را بر اثر ادغام مبهم یا در معرض خطر می‌بینند، ایجاد شود تا شرکت‌ها با موجی از نارضایتی و استعفای کارکنان که معضلات مدیریتی ایجاد می‌کند، مواجه نشوند. 


منبع : شرق
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

خصوصی سازی در ایران چگونه به انحراف کشیده شد؟

بحران بزرگ سال ۱۹۲۹ میلادی و مقبولیت نظریات کینز و به دنبال آن وقوع جنگ جهانی دوم سبب شد تصدی های دولتی در اقتصادها افرایش قابل ملاحظه ای پیدا کند.

مافیای کنکور

هر گاه موضوعی برای مردم مهم باشد،مردم از آن نقطه آسیب پذير نشان می دهند و این فرصت را برای عده ای سودجو مهیا می سازد تا از آب گل آلود ماهی بگیرند و جیب مردم را خالی کرده و جيب هاى خود را پر ميكنند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مادربزرگ ۱۰۲ ساله رکورد شیرجه در آسمان را شکست!

یک پیرزن ۱۰۲ ساله استرالیایی از ارتفاع چهار هزار و ۳۰۰ متری پرید تا رکورد مسن ترین فردی را که در آسمان شیرجه زده است، بشکند

ویدیو: فیلم ساخته شده توریست از سفر به ایران

فیلمMio Iran توسط سباستین لیندا توریستی ساخته شده که برخلاف توصیه های اطرافیان برای عدم سفر به ایران همراه همسرخود به ایران سفرمی کند لیندا این فیلم رابه پسرش میوتقدیم کرده است

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر