نتیجه‌ای یافت نشد.

احتمال برخورد نظامی میان آمریکا و گروه های نزدیک به ایران در عراق چقدر است؟

شناسه خبر: 161081 سرویس: سیاست ، گوناگون دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷, ۲۰ : ۱۴ : ۰۰
احتمال برخورد نظامی میان آمریکا و گروه های نزدیک به ایران در عراق چقدر است؟
حدود دو هفته پس از تحرکات ارتش آمریکا در فلوجه، الرمادی، هیت، القائم، موصل، تکریت و بغداد، رئیس جمهور ایالات متحده از حفظ حضور نظامی در عراق، با هدف کنترل ایران، صحبت کرد، تا به این شکل، بحران جدیدی را در عراق ایجاد کند.
۵۵آنلاین :

العربی الجدید در مطلبی به قلم محمد علي و زيد سالم نوشت: حدود دو هفته پس از تحرکات ارتش آمریکا در فلوجه، الرمادی، هیت، القائم، موصل، تکریت و بغداد، رئیس جمهور ایالات متحده از حفظ حضور نظامی در عراق، با هدف کنترل ایران، صحبت کرد، تا به این شکل، بحران جدیدی را در عراق ایجاد کند. در ادامه این مطلب آمده است: این بحران می تواند باعث انتقال درگیریهای سیاسی، به سطح نظامی شود. همانطور که یکی از مسئولان عراقی در گفتگو با العربی الجدید، تصریح کرد که دو طرف درگیری، نیروهای آمریکایی و گروههای مسلح وابسته به ایران، تحت عنوان «مقاومت اسلامی» خواهند بود که مهمترین آنها، عصائب، طفوف، النجباء، امام علی و حزب الله عراقی هستند و طبق بیانیه نیروهای آمریکایی، این گروهها، اهداف مشروع آمریکا هستند. صحبتهای ترامپ، در واقع همچون صاعقه ای بر سر حکومت عراق بود، که در این شرایط، ناچار است یک موضع واضح و صریح را در قبال حضور نیروهای آمریکایی در این کشور اتخاذ کند. به گفته این مسئول، نخست وزیر عراق، عادل عبدالمهدی از طریق شخصیتهای دینی و سیاسی که ارتباط بیشتری با ایران دارند، از آنها خواست با آمریکایی ها تماسی نداشته باشند. وی افزود: برقراری ارتباط بین حضور آمریکا در عراق، با کنترل ایران، به معنای علنی شدن این موضوع است و حال، دولت عراق، به ناچار باید موضع مشخصی در این باره داشته باشد. ساعتهای گذشته، شاهد بزرگترین تنش سیاسی و امنیتی در عراق، در خصوص حضور نیروهای آمریکایی در این کشور بوده است. در این رابطه، برخی مسئولان عراقی، حضور نظامی آمریکا در عراق را امری مهم برای کنترل ایران می دانند. اما عده ای دیگر از احزاب سیاسی؛ مخالف این منطق هستند و آن را برخلاف قوانین بین المللی و ناقض حق حاکمیت عراق می دانند. همچنین به گزارش منابع آگاه العربی الجدید، تعدادی از فرماندهان برجسته حشد الشعبی، نزدیک به تهران، در روز سه شنبه نشستی برگزار کردند که هدف از آن، بررسی اتخاذ یک موضع واحد در مورد صحبتهای ترامپ و حضور آمریکا بود. یک منبع نزدیک به دولت عراق می گوید: تحولات اخیر در پرونده نیروهای آمریکایی، عبدالمهدی را در شرایط سختی قرار داده است. وی نگران برخورد نیروهای آمریکایی با گروههای مسلح وابسته به تهران در عراق است؛ امری که در صورت وقوع، خسارتهای زیادی را متوجه عراق می کند. این در حالی است که برخی فرماندهان حشد الشعبی، از جمله هادی العامری،در مورد عدم تعرض حشد الشعبی به نیروهای آمریکایی، ضمانتهای کافی را به نخست وزیر عراق داده اند. با این حال، عبدالمهدی نگران عمل نکردن آنها به تعهداتشان در این باره است. در این میان، سرمد البیاتی، تحلیلگر مسائل عراق معتقد است که برخورد بین گروههای حشد الشعبی و آمریکایی ها، حداقل در زمان حاضر اتفاق نمی افتد؛ چرا که فضا برای تمام طرفها مشخص نیست. اما این احتمال وجود دارد که شاهد برخوردی بین دو طرف باشیم. وی در گفتگو با العربی الجدید تصریح کرد که گروههای مسلح عراقی، منتظر کوچکترین تعرض آمریکا به خود هستند، تا اقدام به حمله مستقیم کنند.


منبع : انتخاب
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

اقتصاد از قوه قضائیه چه می خواهد؟

از جذابیت های ایران امروز یکی این است که آنچه فرنگی ها در کتاب های تاریخ می خوانند ما به چشم دیده و به گوش می شنویم.

آمارها چه تصویری از نرخ رشد فقر ارائه می کنند؟

برخورداری افراد از عدالت اقتصادی همواره یکی از دغدغه های اصلی سیاستگذاران اقتصادی در کشور بوده است، گام اول در این راستا داشتن برآوردی دقیق از تعداد فقرا و شناسایی ویژگی های گروه های فقیر است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال

دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال ◽️یک کهنه سرباز پس از 75 سال با معشوقه خود در زمان جنگ دوم جهانی روبه رو شد. در سال پایانی جنگ جهانی دوم، 1944 میلادی، کارا تروی رابینز آمریکایی که برای جنگ در مقابل ارتش نازی عازم فرانسه شده بود در شمال شرقی فرانسه عاشق ژانی پیرسون، 18 ساله شد. ◽️ اما سرانجام رابینسون که در آن زمان 24 سال داشت ناگزیر به جبهه شرق اعزام شد

ویدیو : یک بیماری که به تازگی از سوی سازمان بهداشت جهانیWHO شناسایی شده است!

یک بیماری که به تازگی از سوی #سازمان_بهداشت_جهانیWHO شناسایی شده است! #فرسودگی_شغلی یا #کارزدگی این بیماری قرار است در سال ۲۰۲۲ به رسمیت شناخته شود.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر