آیا ورزش کردن به مقابله با جت لگ کمک می کند؟

شناسه خبر: 142474 سرویس: توسعه ، فناوری شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷, ۳۳ : ۲۳ : ۰۰
آیا ورزش کردن به مقابله با جت لگ کمک می کند؟
جت لگ (jet lag)، یک وضعیت فیزیولوژیکی است که از تغییرات ریتم روزانه‌ی بدن به دلیل مسافرت به مقصد‌های دور اتفاق می‌افتد. این وضعیت برای بدن بسیار مضر است، به همین دلیل محققان در‌صد‌د یافتن راهی برای مقابله با آن هستند.
۵۵آنلاین :

 

جت لگ، یکی از اثرات نا‌خوشایند پرواز‌های طولانی مدت است. مثلا تصور کنید از شرق به غرب زمین سفر می‌کنید، به دلیل اختلاف ساعت و تغییر ایجاد شده در شب و روز، شما با مشکل اختلال در خواب مواجه خواهید شد. ریتم روزانه و معمول بدن شما دچار مشکل می‌شود و این مشکل ممکن است تا چند روز هم ادامه داشته باشد.

سفر می‌کنید تا تفریح کنید و لذت ببرید؛ اما با کسل بودن، چند روز از زمان سفر‌تان را به راحتی از دست می‌دهید. اما شاید بتوان با تمرین و حرکات بدنی با این پدیده نا‌خوشایند مقابله و مبارزه کرد.

"Sweatlag" مجموعه‌ای از تمرین‌های برنامه‌ریزی شده است که توسط دلتا ایرلاینز (Delta Airlines) که یکشرکت هواپیمایی آمریکایی است با همکاری انجمن تناسب اندام Equinox، طراحی شده است. برای انجام این تمرینات به هیچ‌کدام از تجهیزات ورزشی نیازی نخواهید داشت، پس بهانه برای انجام ندادن آن ندارید. Sweatlag متشکل از مجموعه‌ای از تمرینات حرکتی و کششی است که تاثیرات آن بر روی بدن، باعث می‌شود تا بهتر بتوانید با پدیده جت لگ مقابله کنید.

این تمرینات سه حوزه اصلی بدن یعنی قسمت فوقانی، میانی و تحتانی را طی تمرینات هماهنگ کششی، آرام و متعادل نگه می‌دارد. هدف اصلی این مجموعه از تمرین‌ها این است که از منقبض شدن بدن شما به دلیل نشستن طولانی مدت جلوگیری شود و همچنین عضلات بیدار و هوشیار بمانند.

اگر می‌خواهید بیشترین تاثیر را بر روی بدن خود حس کنید، تمرینات را به صورت مستمر، ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از اتمام پرواز انجام دهید. گردش خون و تحریک عضلات موجب می‌شود تا ریتم شبانه‌روزی بدن شما که دچار اختلال شده است، به سرعت اصلاح شود و خود شما نیز حس خوشایند حاصل از آن را تجربه کنید.

با انجام تمریناتی که انجمن تناسب اندام Equinox طراحی کرده است و ویدئو‌های آن نیز موجود است، قبل از پرواز و بعد از رسیدن به مقصد می‌توانید به خوبی با جت لگ مقابله و مبارزه کنید. نور خورشید به تنظیم ساعت داخلی بدن کمک ویژه‌ای می‌کند. اگر سر‌حال باشید می‌توانید به محض رسیدن به مقصد، در معرض نور خورشید قرار بگیرید و همچنین خیلی زود زمان غذا خوردن خود را با زمان محلی تنظیم کنید. با ورزشمی‌توانید قبل از پرواز، هنگام نشستن در کابین هواپیما و همچنین بعد از رسیدن به مقصد، بدن خود را برای مقابله با جت لگ آماده کنید.

اگر می‌خواهید در مورد Sweatlag و همچنین برخی از نکات کاربردی مقابله با جت لگ بیشتر بدانید،وب‌سایت رسمی این پروژه را بررسی کنید.


منبع : زومیت
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

بن سلمان؛ یک شکست خورده و در آستانه برکناری

محمد بن سلمان ولیعهد بلندپرواز عربستان با برخی اصلاحات نمادین در داخل به دنبال معرفی خود به عنوان چهره ای جدید و تغییردهنده وضعیت سنتی عربستان بود اما نگاهی به کارنامه او و اوضاع داخلی و منطقه ای نابسامان عربستان نشان می دهد برنامه های اصلاحاتی او راه به جایی نبرده و او اکنون در مسیر سراشیبی و سقوط قرار گرفته است.

آشنایی با تکیه معاون الملک در کرمانشاه

بانی این بنا حسن‌خان معین الرعایا ملقب به معاون الملک بوده است. ایشان پدربزرگ رحیم معینی کرمانشاهی شاعر و ترانه‌سرای فقید بودند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: موتورسیکلت خودران بی ام و که با حفظ تعادل، به راحتی در مسیر حرکت می کند.

ویدیو: مرد بلوچ با دوچرخه در روستاهای چابهار کتابخانه افتتاح می کند

مرد بلوچ با دوچرخه در روستاهای چابهار کتابخانه افتتاح می کند/ در هیاهوی اخبار تلخ و بد، هنوز هم می شود مهربانی و انسانیت و اخلاق را سراغ گرفت

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر