نتیجه‌ای یافت نشد.

آیا مردم آسیای شرقی خوره‌ی ادبیات هستند؟

شناسه خبر: 96737 سرویس: کتاب و شهر کتاب شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵, ۵۴ : ۰۱ : ۰۰
آیا مردم آسیای شرقی خوره‌ی ادبیات هستند؟
وضعیت اقتصادی و نرخ باسوادی در کشورهای آسیای شرقی از نظر استانداردهای بین‌المللی بسیار مطلوب است. اما آیا نرخ مطالعه‌ی ادبیات هم در آنجا بالاست؟
۵۵آنلاین :

روزنامه‌ی آمریکایی واشنگتن‌پست در گزارشی نوشته است وقتی صحبت از سطح سواد در کشور سنگاپور می‌شود سطحِ آن معرکه است.
 
نرخ باسوادی در کشور سنگاپور 98 درصد و برنامه‌های آموزشی و کتابخوانی در آنجا از نظر استانداردهای بین‌المللی در سطح بسیار بالایی قرار دارد.
 
با این حال نمی‌توان گفت سنگاپوری‌ها مردمی هستند خوره‌ی کتاب. یک نظرخواهی که سال 2015 در این کشور انجام شد نشان می‌دهد تنها 40 درصد مردم این کشور کتاب ادبی خوانده‌اند.
 
در آمریکا نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که 70 درصد مردم کتاب ادبی (رمان، شعر، زندگی‌نامه، سفرنامه‌ و دیگر ژانرهای ادبی) در طول سال 2013 خوانده‌اند. 
 
در سنگاپور تنها 25 درصد مردم کتابی را برای مطالعه انتخاب کرده‌اند که یک نویسنده‌ی سنگاپوری آن را نوشته است.
 
حالا مسئولان فرهنگی چاره‌ی کار را در این دیده‌اند که «کتاب‌های کوچک» تولید کنند. این کتاب‌ها که در قطع جیبی هستند تنها حدود 10 دلار قیمت دارند و انتظار می‌رود از آنها استقبال شود.
 
این طرح که با عنوان «کتاب‌های بلیتی» راه‌اندازی شده دنبال این است که مردم را دوباره به سمت کتابخوانی هدایت کند.
 
برگزاری نمایشگاه کتاب، برگزاری جلساتی با حضور نویسندگان و برگزاری سمینارهای ادبی بخش‌های دیگر از برنامه‌های مشوقی دست‌اندرکاران فرهنگی در این کشور است. 
 
نیمی از کسانی که در نظرسنجی‌ها شرکت کرده‌اند گفته‌اند آنها به دلیل کمبود وقت و مسئولیت‌های خانوادگی فرصت مطالعه ندارند. نیمی دیگر نیز گفته‌اند علاقه‌ای به کتاب‌های شعر و داستانی ندارند.
 
حدود 40 درصد نیز گفته‌اند آنها شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها را ترجیح می‌دهند. شهروندان بین 16 تا 30 سال در سنگاپور روزانه حدود سه و نیم ساعت را به وب‌گردی اختصاص می‌دهند.
 
سنگاپور جمعیتی بالغ بر 5 میلیون و 600 هزار نفر دارد. با این حال از زمان استقلال در سال ۱۹۶۵ به یکی از پررونق‌ترین کشورها و  پرترددترین بندرهای دنیا تبدیل شده است. این کشور یکی از ثروتمندترین مناطق دنیاست. 
 


منبع : ایبنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در انتظار مرگ شوهر برای چند لقمه نان

داستان دردناک دخترانی که برای مستمری با پیرمرد‌ها ازدواج می‌کنند!

کاهش مراجعه مردم به پزشک به دلیل فقر مالی

مردم ديگر كمتر به پزشك و مراكز درماني مراجعه مي‌كنند. آنها براي اينكه بتوانند هزينه‌هاي خود را كاهش دهند، گاهي خود دست‌به‌كار مي‌شوند و بدون مراجعه به پزشك براي خود آزمايش تجويز یا با مراجعه به داروخانه‌ها تجديد نسخه مي‌كنند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: آیین کاشت 50 اصله نهال به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد رهبر آزادی خواه هندوستان

آیین کاشت 50 اصله نهال به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد رهبر آزادی خواه هندوستان

ویدیو: دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال

دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال ◽️یک کهنه سرباز پس از 75 سال با معشوقه خود در زمان جنگ دوم جهانی روبه رو شد. در سال پایانی جنگ جهانی دوم، 1944 میلادی، کارا تروی رابینز آمریکایی که برای جنگ در مقابل ارتش نازی عازم فرانسه شده بود در شمال شرقی فرانسه عاشق ژانی پیرسون، 18 ساله شد. ◽️ اما سرانجام رابینسون که در آن زمان 24 سال داشت ناگزیر به جبهه شرق اعزام شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر