نتیجه‌ای یافت نشد.

آیا علم انساب مفید است

شناسه خبر: 131611 سرویس: سیاست سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷, ۲۸ : ۱۳ : ۰۰
آیا علم انساب مفید است
بگذریم از اینکه این بحث مضحک شجره نامه سیادت ملکه الیزابت را از شیخ علی جمعه الازهر تا شیخ علی کورانی عاملی در همان زمانی که مطرح کردند به جز یک عده زودباور، کسی را مشغول خود نکرد اما نمی دانستم در قم پژوهشکده علم انساب(نسب شناسی) داریم. جالب بودن موضوع از این جهت است که در احادیث آمده :
۵۵آنلاین :
بگذریم از اینکه این بحث مضحک شجره نامه سیادت ملکه الیزابت را از شیخ علی جمعه الازهر تا شیخ علی کورانی عاملی در همان زمانی که مطرح کردند به جز یک عده زودباور، کسی را مشغول خود نکرد اما نمی دانستم در قم پژوهشکده علم انساب(نسب شناسی) داریم. جالب بودن موضوع  از این جهت است که در احادیث  آمده :
 
«روزی پیامبر ـ  داخل مسجد شدند در حالی که مردم اطراف شخصی را گرفته بودند. پیامبر سؤال کرد او کیست؟ گفته شد، او علامه است و از همه مردم به انساب آگاه‎تر است. حضرت در جواب فرمودند: این علمی است که به جاهل آن ضرر نمی‎رساند و عالمش را سود نمی‎بخشد. انّما العلم ثلاثه : آیهٌ محکمه أو فریضهٌ عادلهٌ او سنّهٌ قائمه و ما خلاهنّ فهو فضل»[ اصول کافی، با ترجمه و شرح سید جواد مصطفوی، ج 1، ص 37.]
 
علمای شیعه در مباحث خود  با توجه به این روایت علم انساب را در زمره  علوم غیر سودمند دانسته اند«و ما خلاهنّ فهو فضل». حالا چطور شده که پژوهشکده ای برای  علم انساب تاسیس شده است، موسس آن کیست؟ و بودجه آن از کجا و چطور تامین می شود، پرسش های مهمی است که یافتن آن  وظیفه اهل تحقیق بالاخص روزنامه نگاران است. از این منظر خبر شجره نامه سیادت ملکه الیزابت با وجود بلاهت آمیز بودنش می تواند منشاء روشن شدن منابع مالی برخی موسسات و فلسفه وجودی آن نیز باشد!
 
سهند ایرانمهر
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ایران در سال ۹۷ چگونه بود؟

شایسته است نگاهی داشته باشیم به اتفاقات سال گذشته. سالی که پیش بینی های مختلفی درباره آن میشد اما حالا باید ببینیم کدام پیش بینی ها و وقایع در این سال در ایران اتفاق افتاده است .

دنیای مادرترزای ایران

اتاق خوابش یک کانکس شش متری است و حمام و دستشویی و آشپزخانه و اتاق جلساتش هم کانکس‌هایی دیگر، یک متری و دو متری و... حالا یک سال و پنج ماه است که اینجا زندگی می‌کند؛ در همین کانکس‌ها در روستای «دماغ سفید» سرپل‌ذهاب کرمانشاه.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: آدم های های پر انرژی

این پیرمرد هر روز با دوچرخه اش که یک ضبط روی آن نصب کرده، توی خیابان های همدان می چرخه و موسیقی سنتی پخش می کنه تا رهگذران لذت ببرند

ویدیو: سلام بر نماینده مجلس شورای اسلامی!

سلام بر نماینده مجلس شورای اسلامی! تراکتورسازی تبریز تیمی درخشان با هواداران پرشور است. آنها چشم نواز بازی می کنند و یکی از معدود تیم های شایسته کسب جام هستند. تراکتورسازان چند هفته مانده به پایان لیگ، با یک بازی بیشتر نسبت به رقبا و یک امتیاز افزون تر در صدر قرار گرفته اند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر