آیا علم انساب مفید است

شناسه خبر: 131611 سرویس: سیاست سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷, ۲۸ : ۱۳ : ۰۰
آیا علم انساب مفید است
بگذریم از اینکه این بحث مضحک شجره نامه سیادت ملکه الیزابت را از شیخ علی جمعه الازهر تا شیخ علی کورانی عاملی در همان زمانی که مطرح کردند به جز یک عده زودباور، کسی را مشغول خود نکرد اما نمی دانستم در قم پژوهشکده علم انساب(نسب شناسی) داریم. جالب بودن موضوع از این جهت است که در احادیث آمده :
۵۵آنلاین :
بگذریم از اینکه این بحث مضحک شجره نامه سیادت ملکه الیزابت را از شیخ علی جمعه الازهر تا شیخ علی کورانی عاملی در همان زمانی که مطرح کردند به جز یک عده زودباور، کسی را مشغول خود نکرد اما نمی دانستم در قم پژوهشکده علم انساب(نسب شناسی) داریم. جالب بودن موضوع  از این جهت است که در احادیث  آمده :
 
«روزی پیامبر ـ  داخل مسجد شدند در حالی که مردم اطراف شخصی را گرفته بودند. پیامبر سؤال کرد او کیست؟ گفته شد، او علامه است و از همه مردم به انساب آگاه‎تر است. حضرت در جواب فرمودند: این علمی است که به جاهل آن ضرر نمی‎رساند و عالمش را سود نمی‎بخشد. انّما العلم ثلاثه : آیهٌ محکمه أو فریضهٌ عادلهٌ او سنّهٌ قائمه و ما خلاهنّ فهو فضل»[ اصول کافی، با ترجمه و شرح سید جواد مصطفوی، ج 1، ص 37.]
 
علمای شیعه در مباحث خود  با توجه به این روایت علم انساب را در زمره  علوم غیر سودمند دانسته اند«و ما خلاهنّ فهو فضل». حالا چطور شده که پژوهشکده ای برای  علم انساب تاسیس شده است، موسس آن کیست؟ و بودجه آن از کجا و چطور تامین می شود، پرسش های مهمی است که یافتن آن  وظیفه اهل تحقیق بالاخص روزنامه نگاران است. از این منظر خبر شجره نامه سیادت ملکه الیزابت با وجود بلاهت آمیز بودنش می تواند منشاء روشن شدن منابع مالی برخی موسسات و فلسفه وجودی آن نیز باشد!
 
سهند ایرانمهر
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

فقر چه اندازه عادت غذایی مردم را تغییر می‌دهد؟

در دنیای امروز میزان آگاهی نسبت به اهمیت مراقبت‌های بهداشتی و تغذیه در جوامع روز به روز در حال افزایش است.

زعفران،طلای مغفول مانده

تولیدات زعفران ایران در جهان چه نقشی دارد؟

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: توهین به پرچم ایران توسط ناخدای چینی

تیزر مستند دریابست "روایتی از زندگی صیادان مظلوم جنوب کشور"

ویدیو: یک سارق موبایل در شهر ری توسط مردم دستگیر می شود

یک سارق موبایل در شهر ری توسط مردم دستگیر می شود .

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر