آیا علم انساب مفید است

شناسه خبر: 131611 سرویس: سیاست سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷, ۲۸ : ۱۳ : ۰۰
آیا علم انساب مفید است
بگذریم از اینکه این بحث مضحک شجره نامه سیادت ملکه الیزابت را از شیخ علی جمعه الازهر تا شیخ علی کورانی عاملی در همان زمانی که مطرح کردند به جز یک عده زودباور، کسی را مشغول خود نکرد اما نمی دانستم در قم پژوهشکده علم انساب(نسب شناسی) داریم. جالب بودن موضوع از این جهت است که در احادیث آمده :
۵۵آنلاین :
بگذریم از اینکه این بحث مضحک شجره نامه سیادت ملکه الیزابت را از شیخ علی جمعه الازهر تا شیخ علی کورانی عاملی در همان زمانی که مطرح کردند به جز یک عده زودباور، کسی را مشغول خود نکرد اما نمی دانستم در قم پژوهشکده علم انساب(نسب شناسی) داریم. جالب بودن موضوع  از این جهت است که در احادیث  آمده :
 
«روزی پیامبر ـ  داخل مسجد شدند در حالی که مردم اطراف شخصی را گرفته بودند. پیامبر سؤال کرد او کیست؟ گفته شد، او علامه است و از همه مردم به انساب آگاه‎تر است. حضرت در جواب فرمودند: این علمی است که به جاهل آن ضرر نمی‎رساند و عالمش را سود نمی‎بخشد. انّما العلم ثلاثه : آیهٌ محکمه أو فریضهٌ عادلهٌ او سنّهٌ قائمه و ما خلاهنّ فهو فضل»[ اصول کافی، با ترجمه و شرح سید جواد مصطفوی، ج 1، ص 37.]
 
علمای شیعه در مباحث خود  با توجه به این روایت علم انساب را در زمره  علوم غیر سودمند دانسته اند«و ما خلاهنّ فهو فضل». حالا چطور شده که پژوهشکده ای برای  علم انساب تاسیس شده است، موسس آن کیست؟ و بودجه آن از کجا و چطور تامین می شود، پرسش های مهمی است که یافتن آن  وظیفه اهل تحقیق بالاخص روزنامه نگاران است. از این منظر خبر شجره نامه سیادت ملکه الیزابت با وجود بلاهت آمیز بودنش می تواند منشاء روشن شدن منابع مالی برخی موسسات و فلسفه وجودی آن نیز باشد!
 
سهند ایرانمهر
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

یک بررسی جدید: شما واقعا به دروس دیفرانسیل و انتگرال دبیرستان نیازی نداشتید

اکثر دانش‌آموزان و دانشجویان در دروس محاسباتی به مشکل برخورد می‌کنند؛ اما منشا این مشکلات، دروس پیشرفته‌ی محاسباتی نیستند، بلکه دروس پایه‌ای هستند که به‌راحتی پشت سر گذاشته شده‌اند.

مهندس غرضی : سیاست خارجی پشت پرده خودفریبی است

نه شرقی و نه غربی تکیه اش به توان مردم داخلی است

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود

٥٥ آنلاین تلاش میكند در مورد افراد قضاوت نكند و مهم برای ما روش های اداره كشور هست . اما این حرف وزیر ارتباطات در مورد امضاهای طلایی و راهكار دولت الكترونیك كاملا درست است .اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود. مفسدین از قدرت فاصله میگرفتند

ویدیو: علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر #میرعلی دعوت می کرد

علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد. علیخانی: سفارش می کنم قرارداد سال بعدت بهتر باشد؛

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر