آیا حل مسأله اقتصادی ایران وابسته به اجماع اقتصادی است؟

شناسه خبر: 86022 سرویس: اقتصادی چهارشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۵, ۱۱ : ۱۴ : ۰۰
آیا حل مسأله اقتصادی ایران وابسته به اجماع اقتصادی است؟
اخیراً نوشته های متعددی توسط اقتصاددانان و دلسوزان اقتصاد ایران نوشته می شود و به طور عمده پیشنهاد می کنند که برای حل مسائل اقتصادی کشور لازم است بین عناصر تصمیم گیر اقتصادی اجماع به وجود بیاید و عده ای هم از واژه هایی از قبیل همراستایی با همگرایی استفاده می کنند.
۵۵آنلاین :

اخیراً نوشته­های متعددی توسط اقتصاددانان و دلسوزان اقتصاد ایران نوشته می­شود و به طور عمده پیشنهاد می­کنند که برای حل مسائل اقتصادی کشور لازم است بین عناصر تصمیم­گیر اقتصادی اجماع به وجود بیاید و عده­ای هم از واژه­هایی از قبیل همراستایی با همگرایی استفاده می­کنند. داشتم در این مورد فکر می­کردم و هرچه بیشتر فکر کردم کمتر به نتیجه رسیدم که لازمه حل مسائل اقتصادی ایران اجماع بین تصمیم­گیران اقتصادی است. اقتصاد ایران درگیر مشکلات جدی ساختار درونی و بیرونی است که اجماع اقتصادی تنها می­تواند یک مسکن باشد، آن هم اگر بتواند تسکین دهد. بحث ضرورت تفاهم و اجماع در حاکمیت تا جایی جلو رفته است که عده­ی حل مسائل اقتصادی ایران را وابسته به این اجماع کرده­اند که در صورت تحقق مسائل اقتصادی ایران حل می­شود و اگر تحقق نپذیرد اقتصاد ایران وارد یک بحران جدی خواهد شد.

هدف نوشته حاضر، به رغم احترام به این نوشته­ها، نگاهی متفاوت به موضوع است. به عبارت دیگر لازم است موضوع را از زاویه­ای دیگر نیز بررسی کنیم.

یکی از پیش­فرض­های احتمالی این پیشنهادات، قائل بودن به یک اقتصاد مستقل از ما و ذهن ماست. یعنی واقعیتی به نام اقتصاد ایران وجود دارد که اقتصاددانان به دنبال شناخت آن هستند و بدیهی است. که وقتی شناخت حاصل می­شود راه­حل هم هویدا می­شود. این نگاه که ریشه در فلسفه دکارت و فیزیک نیوتون دارد در سال­های اخیر به طور گسترده­ای در ادبیات اجتماعی مورد استفاده قرار گرفته است و اقتصاد، کیکی از معدود رشته­هایی است که وارد این وادی نشده است و کماکان به مستقل بودن اقتصاد از ذهن اقتصاددان اصرار می­ورزد. کاربرد گسترده مدل­سازی­ها و ریاضی در اقتصاد هم ناشی از این نگرش است. تردیدی نیست که این نگرش کمک­های شایان توجهی به اقتصاد کرده است و بسیاری از سیاستگذاری­های اقتصادی در قرن بیستم مرهون این نگاه به اقتصاد است. ولی این نگاه کاستی­هایی هم دارد. یکی از کاستی­هایش همین است که ذهن اقتصاددان را از اقتصاد جدا می­کند. بر اساس نظریه روبه­رو، اقتصاد ایران یک واقعیت نیست بلکه یک مدلی از واقعیت است که مجموعه­ای از شرایط اقتصادی (که از نظر همه اقتصاددانان قابل تشخیص است) و ذهنیت اقتصاددان (که کاملاً سابپژکتیو و خاص خود است) است. در این صورت اگر قرار است اجماعی روی مباحث اقتصادی شکل گیرد روی مورد اول است، چون مورد دوم خاص فرد است و رسیدن به اجماع روی موضوع دوم محال است، چون در هیچ کجای جهان دو اقتصاددان نمی­توان پیدا کرد که در این حوزه نگاهی مشابه داشته باشند و لذا اجماع تنها می­تواند در سطح کلیات شکل بگیرد که آن هم به درد سیاستگذاری نمی­خورد. نسبت این دو عامل (یعنی شرایط اقتصادی و ذهنیت اقتصاددان و سیاستگذار در مورد این شرایط) از یک نفر با نفر بعد متفاوت است. بعد ذهنی این شناخت بسیاری از مواقع به منافع شخصی گره خورده است و در بسیاری از موارد به منافع حزبی وصل شده است. گاهی هم طرفداری کورکورانه از یک نظریه یا پارادایم، به هر دلیلی، می­تواند سهم قسمت دوم را زیاد کند و شرایط را برای اجماع دور کند و اصلاً اجازه ندهد و اجماعی صورت گیرد. اخیراً هم کسانی که با علم اقتصاد آشنایی ندارند ولی به طور تجربی وارد نظریه­پردازی اقتصادی شده­اند به شلوغی شهر دامن زده­اند و تا رگ گردن از اندیشه خود (جزء دوم مدل واقعیت) دفاع می­کنند. اینها نظریه خود را با ناموس خود یکی گرفته­اند. یکی از راه­های نزدیک کردن سیاستگذاران، فعالان و اقتصاددانان به هم (که من نام آن را اجماع نمی­گذارم)، شفاف­سازی اقتصادی، انتشار به موقع آمارهای مناسب و دقیق و گسترش تحقیقات اقتصادی برای پشتیبانی از آن­هایی است که در خط مقدم هستند (سیاستگذاران و مجریان سیاست­ها) که این مسأله بخشی از هوشمندی اقتصادی است. یعنی همان کاری که در بسیاری از کشورهای جهان انجام شده است. عدم شفافیت اقتصادی در ایران در حدی است که حتی برای یک آمار خود هم برنامه و زمان­بندی انتشار نداریم در حالی که کشورهای ضعیف­تری دارای تقویم اقتصادی­اند و این تقویم را به طور روزانه در سطح جهانی منتشر می­کنند. وقتی این شفافیت وجود نداشته باشد، اقتصاددانان متعهد و دلسوز، روی مورد اول (شرایط اقتصادی) با هم اختلاف پیدا می­کنند و احزاب، سیاستمداران و اقتصاددانان وابسته به آن­ها هم آلوده جزء دوم شناخت اقتصادی می­شوند و همین مسأله موجب می­شود اجماع، همسویی، همگرایی، و مفاهیمی از این دست هیچ­گونه زمینه عینی و ملموس نداشته باشد. به عبارت دیگر ما چیزی را طلب می­کنیم که وجود آن محال است.

پس چاره چیست؟ به نظرم آنچه در سطح سیاست­گذاری اقتصادی لازم است، اگر بخواهیم از این منظر نگاه کنیم، تحمل است نه اجماع. من قبول دارم که با آقای الف اختلاف نظر دارم، ولی صبر می­کنم ببینم کاری که دارد انجام می­شود جواب می­دهد یا نه. چیزی هم که در غرب دارد خوب کار می­کند اجماع نیست، بلکه تحمل و صبر و اعتقاد به مدل واقعیت، و نه واقعیت، دارند. بنابرانی در ایران، حداقل در بخشی از حوزه­های نظریه­پردازی و سیاستگذاری، مدل شخصی خود از واقعیت را با واقعیت یکی می­گیرند و به همین دلیل نظریه خود را ناموسی می­کنند. جالب­تر اینکه تعجب می­کنند که چرا دیگران او را نمی­فهمند. اخیراً دانا زوهر در دانشگاه آکسفور از نظریه celebration of diversity جشن تنوع، استفاده کرده و تنوع در دیدگاه­ه را لازمه یک رشد پایدار و رهبری قدرتمند می­داند. بر اساس همین نظریه تنوع در نگاه­های مدیران را نه تنها یک عامل جلوگیرنده بلکه یک سرمایه برای شرکت­ها تلقی می­کند. اگر همین مفهوم را به حوزه سیاستگذاری اقتصادی در ایران هم تعمیم دهیم، باید تنوع نگاه­ها را یک سرمایه تلقی کنیم، نه اینکه با همسو کردن نگاه­ها به دنبال تحکم و مدیریت توده­ای شویم.

مجدداً تأکید دارم که اصرار بر اجماع و همسراستایی نظریات اقتصادی برخلاف آب شنا کردن است و راه­حل ورود به مشکلات اقتصاد ایران شفاف­سازی اقتصادی (قدرتمندتر کردن جزء اول شناخت اقتصادی) و توسعه تحمل شخصی، سیاسی و حزبی است. اینها هم همه مستلزم این است که مسأله ما «اقتصاد ایران» باشد نه مسأله خودم.


منبع : تجارت فردا
برچسب ها
سرمایهسیاست
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

تکرار جلاد و شهید

«بريزيد خون‌ها را؛ زندگي ما دوام پيدا مي‌كند. بكشيد ما را؛ ملت ما بيدارتر مي‌شود» را امام(ره) دو روز پس از شهادت علامه مرتضی مطهری در مدرسه فیضیه و در مقابل مردم بیان کردند.

تجربه ناکام «تغییر ساعت»

طرح تغییر ساعت رسمی «روشنایی ذخیره روز» که برای نخستین بار در خلال جنگ جهانی اول آغاز شد و در ادامه با توجیه صرفه اقتصادی و مصرفی در بسیار از کشورها مورد استفاده قرار گرفت، در حال تبدیل شدن به طرحی منفور در میان کارشناسان و مردم است؛ چراکه تحقیقات نشان داده است این طرح می‌تواند پیامد‌های منفی قابل‌ملاحظه‌ای در میزان سلامتی افراد، افزایش مصرف انرژی و بروز حوادث جاده‌ای داشته باشد. کاهش خلاقیت افراد در طول روز از اثرات دیگر آن به‌شمار می‌رود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر

ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر، سال 1349 كه بعدها نوحه "ممد نبودى" بر روى این ملودى ساخته شد. تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد

ویدیو: لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی

لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی فوت مرحوم کرم حیدری در گلفرج (جلفا) روز عاشورا ۲۹ شهریور ۱۳۹۷

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر