آوار «سررسيد» در جامعه بي كتاب!

شناسه خبر: 129044 سرویس: کتاب و شهر کتاب ، گوناگون دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶, ۲۳ : ۱۲ : ۰۰
آوار «سررسيد» در جامعه بي كتاب!
کمتر کتاب مي خوانيم و بيشتر هم سرمان در گوشي هاي هوشمندمان است. آنجا همه چيز دست به دست مي شود و جامعه بي کتاب، با شور و شوق خود را سرگرم مي کند...
۵۵آنلاین :

نام برخي از اين سرگرمي ها را هم «مطالعه» مي گذاريم و اين مطالعه چيزي نيست جز خواندنِ جمله ها يا پاراگراف هايي از برخي کتاب ها و انديشمندان و ارسال آنها براي اهالي مطالعه و دريافت آنها از سوي اهالي مطالعه! نام اين را هم «کار فرهنگي» مي گذاريم زيرا در ميان احوالپرسي هاي تلگرامي، تماشاي فيلم هاي بامزه و بي مزه و... احساس خوبي در ما ايجاد مي کند، حس خوبِ کار فرهنگي. شعارهاي زيبا و دلفريبي هم مي دهيم که بالاخره بايد از جايي شروع کرد. البته ما عادت داريم که هر مفهومي را که نمي شناسيم و قصد هم نداريم آن را بشناسيم (مانند کار فرهنگي) از درون تهي کنيم تا با تعريف خودساخته ما جور دربيايد و چيزي از خوشحالي هايمان کم نشود!
    سال هاست که نويسنده ها، مترجم ها، ويراستارها، ناشرها و کتابفروش ها به خاطر رکود و رخوت در بازار کتاب وضع خوبي ندارند و با مشکلات زيادي مواجه هستند. خبر تعطيل شدن کتابفروشي ها هم خبري نيست که ما را حساس کند، چون ما کار چنداني با کتاب و کتابفروشي نداريم که بودن يا نبودن آن براي مان مساله ساز باشد. اما در همين روزها و ماه هاي آخر سال، بازار سررسيد داغ و پررونق مي شود. سررسيدهايي که با چاپ ممتاز، صحافي درخشان و کارهاي خلاقانه خودنمايي مي کنند و مشتاقان زيادي هم دارند. پرسش اين است که کاربرد سررسيد چيست و به چه کاري مي آيد؟ پاسخي که به ذهن مي رسد اين است که سررسيدها هم تقويم دارند و هم براي تنظيم قرارها و يادداشت نويسي استفاده مي شوند، ولي در نظر داشته باشيم که تقويم در هر گوشي هوشمند يا غيرهوشمندي وجود دارد، دفترچه هم که براي يادداشت در کتابفروشي ها وجود دارد (و همين طور در گوشي هاي هوشمند) و فقط تنظيم قرارهايمان باقي مي ماند که هميشه با تاخير به آنها مي رسيم. همگي هم به آن عادت کرده ايم و مساله ساز هم نيست، اگرهم باشد برخورداري يا نابرخورداري از سررسيد تاکنون به تنظيم قرارهاي ملاقات ما کمکي نکرده و نخواهد کرد. پس توليد انبوه اين همه سررسيد در شکل هاي مختلف و شگفت آور چه معنايي دارد و چه گرهي از مسائل و مشکلات ما باز مي کند که هر سال اداره ها، موسسه ها، شرکت ها، بانک ها و... در بخش هاي خصوصي و دولتي سررسيدهايي سفارش داده و در اختيار کارمندان، مشتري ها، دوستان و... خود مي گذارند؟ گرامي داشتن سنت و پديده اي که در منظم تر، دقيق تر بودن و وقت شناس تر بودن ما اثري ندارد و پول زيادي براي آماده سازي و سفارش آن هزينه مي شود چه فايده اي دارد؟ چه سودي از آن به دست آورده و چه سودي با هديه دادن آن به ديگران مي رسانيم؟ انبارکردن کوهي از کالايي کم مصرف يا بي مصرف و اينکه اوايل سال جديد در برخي از خانه ها مي توان نمايشگاهي از سررسيدهاي گوناگون برگزار کرد، نشانه چيست؟
    پول هايي که براي خريداري سررسيد (بويژه سررسيدهاي لوکس و گرانقيمت) خرج مي کنيم تا هديه اي بي خاصيت و ناکارآمد آماده شود، اگر براي خريدن و هديه دادن کتاب هزينه کنيم، هم هديه بهتري به دست دوستان، آشنايان و عزيزان مان مي رسد و هم بخشي از مشکلات اهالي نشر و فرهنگ رفع مي شود. اين کار به آساني شدني و امکان پذير است اما قبل از هر چيزي بايد باور کنيم که «کار فرهنگي» اين است و از اينجا آغاز مي شود. اکنون به سراغ هر کدام از جوامع مدرن و خوشبخت که برويم، ميزان مطالعه و کتابخواني در آنها بسيار چشمگير است و با وجودي که بسيار بيشتر و مسئولانه تر از ما «کار» مي کنند هميشه هم براي کتاب خواندن وقت دارند... فراموش نکنيم که جامعه بي کتاب، فقط در خواب و خيال و اوهام مي تواند آينده بهتري را سراغ بگيرد.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

یک بررسی جدید: شما واقعا به دروس دیفرانسیل و انتگرال دبیرستان نیازی نداشتید

اکثر دانش‌آموزان و دانشجویان در دروس محاسباتی به مشکل برخورد می‌کنند؛ اما منشا این مشکلات، دروس پیشرفته‌ی محاسباتی نیستند، بلکه دروس پایه‌ای هستند که به‌راحتی پشت سر گذاشته شده‌اند.

مهندس غرضی : سیاست خارجی پشت پرده خودفریبی است

نه شرقی و نه غربی تکیه اش به توان مردم داخلی است

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود

٥٥ آنلاین تلاش میكند در مورد افراد قضاوت نكند و مهم برای ما روش های اداره كشور هست . اما این حرف وزیر ارتباطات در مورد امضاهای طلایی و راهكار دولت الكترونیك كاملا درست است .اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود. مفسدین از قدرت فاصله میگرفتند

ویدیو: علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر #میرعلی دعوت می کرد

علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد. علیخانی: سفارش می کنم قرارداد سال بعدت بهتر باشد؛

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر