نتیجه‌ای یافت نشد.

آنچه از قهرمانان جام جهانی نمی دانید!

شناسه خبر: 136477 سرویس: گوناگون جمعه ۲۵ خرداد ۱۳۹۷, ۰۴ : ۰۰ : ۰۰
آنچه از قهرمانان جام جهانی نمی دانید!
جام جهانی، برای فوتبالدوستان جذاب‌ترین اتفاقی است که می‌تواند آن‌ها را حدود 30 روز از تمام دغدغه‌های ذهنی و مشکلات و گرفتاری‌ها بیرون بکشد و سرگرم کند.
۵۵آنلاین :

جام جهانی، برای فوتبالدوستان جذاب‌ترین اتفاقی است که می‌تواند آن‌ها را حدود 30 روز از تمام دغدغه‌های ذهنی و مشکلات و گرفتاری‌ها بیرون بکشد و سرگرم کند.

شاید روزی که فیفا برای اعضای خودش دعوتنامه فرستاد تا اولین دوره این تورنمنت را آغاز کند، کسی فکرش را نمی‌کرد که امروز همه اعضای فیفا برای حضور در این تورنمنت سر و دست بشکنند و همه مردم جهان برای دیدن مسابقات چه از نزدیک و چه از جعبه جادویی، عجله و اشتیاق داشته باشند.

ژول ریمه، ريیس فیفا مسابقات جام‌جهانی را پیش بینی و برنامه‌ریزی کرد اما در سال 1929 درگذشت و موفق به تماشای میراث خود نشد! در سال 1930 یک مجسمه‌ساز فرانسوی اولین جام‌جهانی را طراحی کرد و ساخت و نام آن را «کوپ دِ موند» گذاشت اما در سال 1946 نام آن به افتخار ريیس فقید فیفا به ژول ریمه تغییر پیدا کرد.

این جام پس از سومین قهرمانی برزیل در سال 1970، برای همیشه به این کشور اهدا شد اما دزدان برزیلی آن را به سرقت بردند و ذوب کردند تا از حدود چهار کیلو طلا بهترین استفاده را ببرند! به این ترتیب جام اصلی ازبین رفت و اکنون تنها ماکت آن وجود دارد.

کشور اروگوئه به مناسبت صدمین سالگرد استقلال خودش میزبانی اولین دوره جام جهانی را بر عهده گرفت و درحالی‌که شرایط خوبی برای میزبانی نداشت، مردم این کشور به هم کمک کردند تا استادیوم 90هزار نفری سنتناریو در شهر مونته‌ویدئو ساخته شود.

پولدارهای اروپایی حاضر نبودند به کشوری فقیر در آمریکای جنوبی سفر کنند و به همین دليل تنها فرانسه، بلژیک، رومانی و یوگسلاوی از قاره سبز و با کشتی، راهی مونته‌ویدئو شدند تا در اولین دوره جام‌جهانی شرکت کنند. جام جهانی با یک گروه چهار تیمی و سه گروه سه تیمی آغاز شد و چون هنوز بتون‌های ورزشگاه تازه تاسیس اروگوئه خشک نشده بود، بازی افتتاحیه در ورزشگاه هزار نفری پاکیتوس بزگرا شد که درآن دو تیم اروپایی فرانسه و بلژیک به مصاف هم رفتند و خروس‌ها با نتیجه چهار بر يك پیروز شدند. سنتناریو پنج روز بعد افتتاح شد و کشور میزبان اولین بازی خودش را مقابل پرو، در آن برگزار کرد و 1بر0 پیروز شد. در همین ورزشگاه، اروگوئه چهار بر0 رومانی را شکست داد و در بازی نیمه نهایی 6بر1 یوگسلاوی را در هم کوبید و در همین ورزشگاه، بازی فینال مقابل آرژانتین را برگزار کرد.

در بازی فینال، با سکه تعیین شد که نیمه اول با توپ آرژانتینی بازی شود. نیمه اول دو بر يك به سود آلبی سلسته(آرژانتین) به پایان رسید. نیمه دوم بازی با توپ اروگوئه آغاز شد و میزبان در پایان 45دقیقه دوم نتیجه چهار بر دو را به سود خودش ثبت کرد؛ اروگوئه در حضور 100هزار نفر قهرمان جهان شد و فردای آن روز مردم بوینس آیرس به سفارت اروگوئه حمله کردند!

امروز بیست و یکمین دوره جام جهانی در شهر مسکو، آغاز می‌شود. با اینکه کشورهای اروپایی در ابتدا استقبال گرمی از جام جهانی نداشتند اما حالا 11قهرمانی جهان متعلق به اين قاره است.

با این حال برزیل به عنوان آقای جام‌جهانی در صدر این جدال جهانی قرار دارد. سلسائو با 20 حضور، بیش از سایر کشورها مشتری جام جهانی بوده است. پس از آن، آلمان و ایتالیا (18حضور)، آرژانتین(16حضور)، اسپانیا، انگلیس و فرانسه(14حضور) و اروگوئه(12حضور)، رکوردداران شرکت در جام جهانی به حساب می‌آیند.

برزیل با کسب پنج قهرمانی در تمام حضورهای خود، 107 بازی شامل 70برد، 17مساوی و 17شکست به همراه 221 گل زده و 102 گل خورده را به ثبت رسانده است.

آلمان با چهار عنوان قهرمانی، 106 بازی شامل 66برد، 20 تساوی و 20 شکست را در کارنامه خود دارد. این تیم با 224 گل زده بهترین گلزن ادوار جام جهانی به شمار می‌آید؛ در حالی‌که با 121 گل خورده، ضعیف‌ترین آمار دفاعی را بین سایر قهرمانان جام جهانی دارد.

ایتالیا، نیز مانند آلمان چهار عنوان قهرمانی دارد اما آبی‌های جنوب اروپا، برخلاف دو قهرمان قبلی به مرز 100بازی نرسیده‌اند. آن‌ها با 83 بازی شامل 45برد، 21 تساوی و 17 شکست سومین کشور با تجربه در جام جهانی هستند. در این بازی‌ها 128 گل زده و 77گل خورده از ایتالیا به ثبت رسیده است.پس از آن، آرژانتین 77 بازی، 44برد، 14تساوی و 21شکست را در کارنامه دارد و به این ترتیب صاحب بیشترین شکست در بین تمام قهرمانان جام جهانی است. این تیم دو عنوان قهرمانی را کسب کرده و در تمام ادوار جام جهانی 131 گل زده و 84 گل خورده را به ثبت رسانده است.

اسپانیا، یک بار قهرمان جهان شده است. لاروخا در 59 بازی، 29برد، 12تساوی و 18شکست را تجربه کرده و 92گل زده و 66گل خورده را به ثبت رسانده است.

انگلستان که تنها یک بار در خاک خودش موفق به کسب عنوان قهرمانی شده، 62بازی شامل 26برد، 20تساوی و 16شکست به همراه 79 گل زده و 56گل خورده را در ادوار جام جهانی به ثبت رسانده است.

فرانسه بدون شک تنها قهرمانی جهانی خودش را مدیون زین الدین زیدان است؛ چرا که او در فینال 1998، یک تنه برزیل پرستاره را از کار انداخت! مردان دروازه آزادی در 59 بازی، 28برد، 12تساوی و 19شکست به همراه 106 گل زده و 71 گل خورده را به ثبت رسانده‌اند.

اولین میزبان و اولین قهرمان جام جهانی شاید دیگر هیچ زمانی قادر به تکرار این عنوان نباشد اما بدون شک نام اروگوئه تا ابد بین قهرمانان جام جهانی وجود خواهد داشت.

اروگوئه کمترین تعداد بازی را در میان قهرمانان جام جهانی دارد اما باید با این موضوع کنار آمد که صاحب دو عنوان قهرمانی جهان است! 51بازی شامل 20برد، 12مساوی و 19 شکست حاصل کار «لا سلسته» در ادوار جام جهانی است. جالب است که گل‌های زده اروگوئه از انگلستان بیشتر است و آن‌ها اکنون با 80 گل زده، بدترین گلزن جام‌جهانی نیستند! اگرچه آن‌ها با 71 گل خورده در کنار فرانسه(مدعی ديگر جام 2018) قرار دارند اما با 9 گل، ضعیف‌ترین تفاضل گل در بین قهرمانان جام‌جهانی به حساب می‌آیند.

امروز، روسیه و عربستان آغازکننده اولین جام‌جهانی در سرزمین تزارها خواهند بود. تیم‌ملی ایران امید زیادی دارد که امسال برای اولین‌بار از گروه خودش صعود کند.

با اینکه شاید امسال سخت‌ترین دوره حضور فوتبال ایران در جام‌جهانی باشد اما امیدواری‌های زیادی برای اولین صعود تیم‌ملی نیز وجود دارد. امیدی که ماه‌هاست دغدغه فوتبالدوستان ایرانی شده و این دغدغه به حدی بزرگ است که غیرفوتبالی‌ها را نیز با فوتبالی‌ها همراه کرده و حالا تب جام‌جهانی، یک ملت را در همسایگی میزبان 2018 هیجان زده و مشتاق کرده است.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

تاثیر ارتباطات جدید بر ابعاد زندگی بشری

قصد داریم نگاهی داشته باشیم بر تاثیرات ابزارهای ارتباطی نوین بر ابعاد مختلف زندگی بشری در عصر حاضر.

مدلینگ کودکان تجاوز به حقوق آن‌هاست

مدیر عامل انجمن حمایت از حقوق کودکان گفت: کالا شدن کودک در بازار، تجاوز به حقوق کودک است. در بسیاری از موارد حوزه مدلینگ کودکان را می‌توان با نگاهی عمیق‌تر در دسته کودک آزاری مورد بررسی قرار داد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: نامزد رهبری حزب محافظه کار بریتانیا به خاطر تریاک کشیدن در ایران عذرخواهی کرد

نامزد رهبری حزب محافظه کار بریتانیا به خاطر تریاک کشیدن در ایران عذرخواهی کرد آقای استورات گفته است: "من در یک مراسم عروسی بودم و یک نفر در اتاق وافور را دستم داد و من هم آن را کشیدم. نباید این کار را می کردم، اشتباه بود." "روری استوارت، نامزد رهبری حزب محافظه کار بریتانیا، به خاطر کشیدن تریاک در ایران عذرخواهی کرد

ویدیو : درگیری خرس و روستاییان

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر