نتیجه‌ای یافت نشد.

آنچه آمریکا از ایران هراسی در منطقه دنبال می‌کند: بهانه‌تراشی برای سرکیسه کردن قارون‌های منطقه

شناسه خبر: 174815 سرویس: توسعه ، جهان ، سیاست ، گوناگون دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸, ۰۳ : ۱۰ : ۰۰
آنچه آمریکا از ایران هراسی در منطقه دنبال می‌کند:  بهانه‌تراشی برای سرکیسه کردن قارون‌های منطقه
آمریکایی‌ها در حالی از عدم اقدام نظامی علیه ایران می گویند و حتی ادعای دادن شماره تلفن برای مذاکره را مطرح می کنند که در رفتار منطقه‌ای آنها اقداماتی خاص مشاهده می‌شود که بیش از هر چیز بوی دلار می دهد. گویی تاجر مسلکان حاکم بر آمریکا همچنان اصرار دارند که از این نمد آشوفته بازار منطقه کلاهی برای خود دست و پا کنند.
۵۵آنلاین :

آمریکایی‌ها در حالی از عدم اقدام نظامی علیه ایران می گویند و حتی ادعای دادن شماره تلفن برای مذاکره را مطرح می کنند که در رفتار منطقه‌ای آنها اقداماتی خاص مشاهده می‌شود که بیش از هر چیز بوی دلار می دهد. گویی تاجر مسلکان حاکم بر آمریکا همچنان اصرار دارند که از این نمد آشوفته بازار منطقه کلاهی برای خود دست و پا کنند. در همین چارچوب «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه ایالات متحده با صدور بیانیه‌ای ضمن تایید فروش اضطراری تسلیحات به ارزش ۸.۱ میلیارد دلاری به کشورهای عربستان سعودی، امارات عربی متحده و اردن اعلام کرد که هدف از این کار بازداشتن ایران از ستیزه‌جویی است. همچنین وزارت دفاع آمریکا خبر داد که اعزام 1500 نظامی به غرب آسیا شامل متخصصان و مهندسان تجهیزات نظامی می‌شود.

کالبد شکافی رفتاری آمریکا

 

ادعای رفتار بی ثبات کننده ایران در منطقه در حالی مطرح شده که جهانیان اذعان دارند ایران عامل ثبات منطقه و آمریکا عامل بی ثباتی است جمهوری اسلامی همواره به دنبال تامین امنیت منطقه بود که مبارزه آن با تروریسم در سوریه و عراق نمود عینی این اقدام است.ادعای ایران هراسی صرفا برای فروش سلاح و سرکیسه کردن کشورهای عربی است والا ایران هرگز تحرکی علیه همسایگان نداشته و حامی آنها بوده است نکته مهم آنکه رفتار عملی آمریکا نشان می‌دهد که آنها نه به دنبال حمایت از کشورهای عربی که به دنبال منافع خود هستند چنانکه «مایک پامپئو» ، در مصاحبه با «وان آمریکا» گفت ایران باید درک کند با این‌که دولت آمریکا به‌دنبال جنگ با این کشور نیست، اما از منافع واشنگتن دفاع می‌کند.

تحرکات آمریکا در منطقه زمینه ساز بی‌ثباتی است  چرا که در حالی که ایران توان دفاعی و موشکی‌اش را برای مبارزه با تروریسم و تهدیدات امنیتی منطقه است که موشک باران مقر تروریست‌ها در دیرالزور نمودی از آن است حال آنکه پامپئو با ادعای این‌که ایران باعث بی‌ثباتی در منطقه شده است گفت: «به آن‌ها اجازه نمی‌دهیم برنامه موشکی خود را ادامه دهند».

نکته مهم دیگر آنکه ادعای حمایت از کشورهای عربی یک ادعای واهی است و هدف آمریکا همچنان حمایت از دشمن اصلی کشورهای عربی یعنی رژیم صهیونیستی است چنانکه پامپئو نیز در مراسمی به مناسبت هفتاد و یکمین سالگرد تاسیس رژیم جعلی صهیونیستی که در واشنگتن برگزار شد، تأکید کرد که آمریکا با تشدید فشارها علیه ایران امنیت و ثبات رژیم صهیونیستی را تقویت کرده است. آمریکا اگر به دنبال امنیت کشورهای عربی بود به دنبال معامله قرن و نشست‌هایی مانند نشست منامه که سلطه صهیونیست‌ها بر فلسطین و کشورهای عربی است نبود. آمریکا در حالی ادعای حمایت از کشورهای عربی با فروش سلاح را در حالی مطرح می‌کنند که این سلاح ها برای کشتار مردم یمن به کار می رود چنانکه در جدیدترین جنایت، رسانه‌ها از حملات هوایی ائتلاف مشترک سعودی و اماراتی به مناطقی در جنوب یمن و کشته و زخمی شدن شماری بر اثر این حملات خبر دادند. البته نباید نادیده گرفت که این سلاح‌ها نتوانسته دستاوردی برای سعودی ها داشته باشد چنانکه عملیات‌های پهپادی یمنی‌ها در عمق 800 کیلومتری در امارات و عربستان بدون آنکه سیستم‌های راداری آنها را شناسایی کنند هراس سعودی و امارات را به همراه داشته است. یمنی‌ها با عملیات پهپادی و موشکی خود حقارتی سنگین به مهره‌های منطقه‌ای آمریکا که میلیاردها دلار خرید تسلیحاتی دارند وارد ساخته اند.

نکته دیگر آنکه ادعای پومپئو در حالی مطرح شده که واهی بودن تهدید ایران حتی از سوی ترامپ نیز مطرح شده چنانکه رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی گفت که گمان نمی‌کند ایران خواستار جنگ باشد و آنها قطعا خواستار جنگ با آمریکا نیستند.واهی بودن ادعای پومپئو آنجا اشکارتر می شود که وی نیز اذعان دارد آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست. این سخنان خود سندی بر اقدام آمریکا برای سرکیسه کردن کشورهای عربی است. 

نکته دیگی که باید مورد توجه باشد آن است که آمریکا در حالی از افزایش نظامی در منطقه می گوید که حتی در داخل آمریکا نیز همگان بر عدم رداهبردی بودن این اقدام اذعان دارند «آدام اسمیت»، رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای تصمیم پنتاگون برای تقویت حضور نظامی در منطقه را «نگران‌کننده» و بدون راهبرد توصیف کرد. جالب توجه آنکه وزارت دفاع آمریکا ادعای اعزام 1500 نیروی فنی و مهندسی به منطقه را مطرح کرده است حال انکه قبلا از 120 هزار نیرو سخن گفته بودند. این تفاوت آماری خود سندی بر تبلیغاتی بودن و جنگ روانی ادعای نظامی گری آمریکا در منطقه است .

بر این اساس اعزام 1500 نیرو به منطقه صرفا برای توجیه فروش تسلیحات و سرکیسه کردن کشورهای عربی است. نکته مهم آنکه مروری بر کارنامه چند ساله حضور نیروهای آمریکا در منطقه نشان می دهد که نیروهای اعزامی به منطقه یا در افغانستان در حال کشتار مردم هستند و یا از سعودی در کشتار یمن حمایت می‌کنند و یا در سوریه و عراق در حمایت از تروریست‌ها فعالیت می‌کنند.

اما از تمام این موارد گذشته نوع واکنش نظامیان به ادعاهای ضد ایرانی قابل توجه است چنانکه 76 ژنرال بازنشسته و دیپلمات ارتش آمریکا در نامه‌ای سرگشاده به رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص هرگونه تقابل نظامی با ایران هشدار دادند که خود نشانگر ناتوانی آمریکا در برابر توان دفاعی ایران است.

با توجه به این شرایط می توان گفت که اقدام آمریکا مبنی بر فروش سلاح به بهانه ایران صرفا ادامه سیاست سرکیسه کردن قارون‌های منطقه است که کاسبکاران حاکم بر آمریکا در حال اجرای آن هستند و تا زمانی که این قارون‌ها برای حفظ حاکمیت خود دست و پا می زنند و وابسته به آمریکا هستند این روند ادامه خواهد داشت حال با ایران هراسی یا به هر بهانه دیگری لذا مذاکره با آمریکا تاثیری بر این روند ایران هراسی ندارد و همچنان آمریکا با بهانه جویی به سرکیسه کردن قارون‌های منطقه می پردازد و بی ثباتی و ناامنی در منطقه را شاه کلید اهدافش می داند.

 

 

 

 


منبع : 55آن‌لاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در گرماگرم خشم‌هاي روزمره

...مي‌توان آن را با سطح مهارتي مورد نياز براي هدايت يک جت پيشرفته مقايسه کرد.

جامعه امروز ایران چقدر به ما شانس سالم ماندن می دهد؟

اکثریت مطلق ما آدمهای نسبتا درستکاری هستیم. یعنی، درستکاریم در زمانی که موقعیتش پیش نیامده باشد. قفل ها برای دزدها تعبیه شوند، دزدها بلدند چگونه قفل ها را باز کنند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان

ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان برای حفاظت از این محوطه تاریخی، ورود خودروها ممنوع است

ویدیو: کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه

هشدار - دارای صحنه دلخراش کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه شنبه ۲۵خرداد یک توله خرس ۲ساله در منطقه دراسله سوادکوه استان مازندران؛ هنگامی که همراه مادر خود در حرکت بود از یک تپه به پایین سقوط کرده و از مادرش فاصله گرفت. اهالی روستا به طرز بی رحمانه ای با ضربات متعدد سنگ و چوب توله خرس را زخمی کردند. هرچند کوهنوردان عابر به محیط بان ها اطلاع دادند و آن ها به کمک توله خرس شتافتند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر