آمریکا جز به منافع خود به چیزی فکر نمی کند

شناسه خبر: 117497 سرویس: جهان يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶, ۱۴ : ۲۱ : ۰۰
آمریکا جز به منافع خود به چیزی فکر نمی کند
نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران گفت که تضاد مواضع رسمی بین المللی قبل از برگزاری همه پرسی کردستان عراق شبیه آن چه بود که برای صدام قبل از حمله به کویت رخ داده بود.
۵۵آنلاین :

 

ناظم دباغ در برنامه «من طهران» گفت همه پرسی کردستان واکنش به سیاست های پیشین حکومت بغداد بود لذا بدون تایید بین المللی و منطقه ای آن را برگزار کردیم، پس از آن طرح های سیاسی به ویژه طرح آیت الله سیستانی را شنیدیم، لذا سران کرد آن را پذیرفته و باب گفت وگو با بغداد را گشودند.

وی تصریح کرد: نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان اخیرا گفت که حکومت اقلیم کاملا آماده ورود به گفت وگو با حکومت فدرال بر اساس قانون اساسی عراق  توافق درباره مسائل حل نشده میان طرفین است اما حکومت عراق هنوز برای عزیمت هیات اقلیم به بغداد پاسخ نگفته و ما هنوز منتظر این پاسخ هستیم.

همه پرسی حمایت بی المللی را کسب نکرد

وی درباره کاهش تنش میان اقلیم کردستان و حکومت فدرال در روزهای اخیر گفت که همه پرسی حمایت بی المللی را کسب نکرد و فقط در سطح مردم کرد پذیرفته شد که به همین علت سران اقلیم کوشیدند مانع راه حل های نظامی شده و از زبان گفت و گو و دیپلماتیک برای حل این مشکل استفاده نمایند. 

دباغ درباره نحوه برخورد منطقه کردستان با حکم دادگاه فدرال درباره اینکه جدایی هر بخش از عراق مغایر با قانون اساسی است، گفت که مشکل اساسی، تفسیر بندهای قانون اساسی است و هر طرف بندهای آن را به نفع خود تفسیر می نماید. 

آمریکا همان بازی که با صدام هنگام اشغال کویت کرد با بارزانی تکرار کرد

وی پیرامون اصرار مسعود بارزانی به همه پرسی به رغم مخالفت های بین المللی و منطقه ای گفت که این به خاطر دو گانگی مواضع برخی کشورهای جهان (عمدتا آمریکا) بود، این همان بازی بود که هنگام اشغال کویت، با صدام انجام دادند، البته بارزانی در آن زمان گفت که مسئولیت نتیجه همه پرسی را می پذیرد که الان نتایج پیامدهای آن را تحمل می نماید. 

آمریکا جز به منافع خود به چیزی فکر نمی کند

ناظم دباغ درباره میزان اعتقاد کردستان عراق به حکومت آمریکا پس از همه پرسی گفت که در سیاست نه هم پیمان استراتژیک است و نه دشمن استراتژیک می باشد، بلکه منافع مشترک حاکم است، آمریکاییان در تاریخ ثابت کردند که چیزی جز منافعشان در منطقه برایشان مهم نیست و برای حفظ حقوق مردم کرد نیامده اند. 

اقدام اسرائیل کردستان را در مقابل کشورهای منطقه قرار داد/ اسراییل امنیت منطقه را تهدید می نماید

وی سپس گفت که رژیم اشغالگر اسراییل دارای منافع خاصی در شمال عراق است، وقتی کردها دریافتند که رژیم اشغالگر اسراییل وارد خط شده و از همه پرسی حمایت کرده، در واقع اقدام خرابکارانه ای انجام داد به شکلی که کردها را در برابر تمام کشورهای عربی و اسلامی قرار دادند که مخالف این نوع همکاری هستند، آیا امکان دارد یک ملت در آزای از دست دادن تمام کشورهای عربی و اسلامی، بر یک موضع باقی بماند به طور حتم پاسخ آن منفی است.

دباغ گفت که اگر حمایت آمریکا از رژیم اشغالگر اسراییلی نبود اصلا چنین رژیمی وجود نداشت، رژیمی که هنوز قادر به تامین امنیتش نیست آن وقت می خواهد تعهد دهد که امنیت و ثبات را برای ملت کرد تامین نماید. 

وی افزود که رژیم اشغالگر اسراییل امنیت منطقه را تهدید می نماید و مواضع متناقضی را پیش و پس از همه پرسی اتخاذ نمود، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم قبل از همه پرسی گفته بود که جدایی و تشکیل کشور کرد را تایید می نماید اما چند روز بعد، رژیم اشغالگر اسراییلی اعلام کرد هیچ مسئول رژیم حق ابراز عقیده را درباره همه پرسی کردستان ندارد.

ناظم دباغ گفت که نتانیاهو خود گفت که رابطه ای با تشکیل کشور کرد ندارد، پس از اعلام موافقت اقلیم کردستان با گفت و گو با بغداد و ایجاد راه حلی مناسب بر اساس قانون اساسی عراق، نتانیاهو به صحنه بازگشت و گفت که با توافق بین المللی، حمایت از ملت کرد و عدم استفاده از قدرت نظامی ضد آن موافق است، اما واقعا چرا نتانیاهو از همان روز اول از دیپلماسی سیاسی برای اعلام حمایت از مردم کرد استفاده نکرد. 

وی گفت که اسراییلی ها از رویدادها برای تهدید امنیت منطقه و ایجاد ناامنی در کشورهای همسایه مانند جمهوری اسلامی ایران بهره برداری می نمایند. 


منبع : العالم
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

انتقاد غرضی از میزان کارمفید در ادارات

وزیر پست، تلگراف و تلفن دولت سازندگی گفت: از حدود ۱۰ سال گذشته تا کنون معیار های سنجش آمار اشتغال نیز با تغییر مسئولان تغییر کرده است تا جایی که اخیر یکی از مسئولان گفته بود که هر کسی هفته ای یک ساعت هم کار کند جزو افراد شاغل حساب می شود

3 راه برای صرفه‌جویی در زمان

چگونه پول، منابع و مشتریان افراد دیگر، می‌توانند باعث صرفه‌جویی در زمان شوند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: دیدار روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه در سوچی

روسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه از توافق برای برگزاری کنگره صلح سوریه خبر دادند که قرار است با هدف پایان دادن به جنگ داخلی ۶ ساله در این کشور با حضور نمایندگان بشار اسد و مخالفان آن برگزار شود.

ویدئو: فرار خطرناک سرباز کره‌شمالی از مرز به کره‌جنوبی

یک سرباز کره شمالی که هنگام فرار از کشور خود در منطقه امنیتی مشترک بین دو کره دستکم ۵ گوله خورده بود، در نهایت خود را به آن سوی مرز رساند و توسط سربازان کره جنوبی نجات یافت.

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان