آمریکا جز به منافع خود به چیزی فکر نمی کند

شناسه خبر: 117497 سرویس: جهان يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶, ۱۴ : ۲۱ : ۰۰
آمریکا جز به منافع خود به چیزی فکر نمی کند
نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران گفت که تضاد مواضع رسمی بین المللی قبل از برگزاری همه پرسی کردستان عراق شبیه آن چه بود که برای صدام قبل از حمله به کویت رخ داده بود.
۵۵آنلاین :

 

ناظم دباغ در برنامه «من طهران» گفت همه پرسی کردستان واکنش به سیاست های پیشین حکومت بغداد بود لذا بدون تایید بین المللی و منطقه ای آن را برگزار کردیم، پس از آن طرح های سیاسی به ویژه طرح آیت الله سیستانی را شنیدیم، لذا سران کرد آن را پذیرفته و باب گفت وگو با بغداد را گشودند.

وی تصریح کرد: نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان اخیرا گفت که حکومت اقلیم کاملا آماده ورود به گفت وگو با حکومت فدرال بر اساس قانون اساسی عراق  توافق درباره مسائل حل نشده میان طرفین است اما حکومت عراق هنوز برای عزیمت هیات اقلیم به بغداد پاسخ نگفته و ما هنوز منتظر این پاسخ هستیم.

همه پرسی حمایت بی المللی را کسب نکرد

وی درباره کاهش تنش میان اقلیم کردستان و حکومت فدرال در روزهای اخیر گفت که همه پرسی حمایت بی المللی را کسب نکرد و فقط در سطح مردم کرد پذیرفته شد که به همین علت سران اقلیم کوشیدند مانع راه حل های نظامی شده و از زبان گفت و گو و دیپلماتیک برای حل این مشکل استفاده نمایند. 

دباغ درباره نحوه برخورد منطقه کردستان با حکم دادگاه فدرال درباره اینکه جدایی هر بخش از عراق مغایر با قانون اساسی است، گفت که مشکل اساسی، تفسیر بندهای قانون اساسی است و هر طرف بندهای آن را به نفع خود تفسیر می نماید. 

آمریکا همان بازی که با صدام هنگام اشغال کویت کرد با بارزانی تکرار کرد

وی پیرامون اصرار مسعود بارزانی به همه پرسی به رغم مخالفت های بین المللی و منطقه ای گفت که این به خاطر دو گانگی مواضع برخی کشورهای جهان (عمدتا آمریکا) بود، این همان بازی بود که هنگام اشغال کویت، با صدام انجام دادند، البته بارزانی در آن زمان گفت که مسئولیت نتیجه همه پرسی را می پذیرد که الان نتایج پیامدهای آن را تحمل می نماید. 

آمریکا جز به منافع خود به چیزی فکر نمی کند

ناظم دباغ درباره میزان اعتقاد کردستان عراق به حکومت آمریکا پس از همه پرسی گفت که در سیاست نه هم پیمان استراتژیک است و نه دشمن استراتژیک می باشد، بلکه منافع مشترک حاکم است، آمریکاییان در تاریخ ثابت کردند که چیزی جز منافعشان در منطقه برایشان مهم نیست و برای حفظ حقوق مردم کرد نیامده اند. 

اقدام اسرائیل کردستان را در مقابل کشورهای منطقه قرار داد/ اسراییل امنیت منطقه را تهدید می نماید

وی سپس گفت که رژیم اشغالگر اسراییل دارای منافع خاصی در شمال عراق است، وقتی کردها دریافتند که رژیم اشغالگر اسراییل وارد خط شده و از همه پرسی حمایت کرده، در واقع اقدام خرابکارانه ای انجام داد به شکلی که کردها را در برابر تمام کشورهای عربی و اسلامی قرار دادند که مخالف این نوع همکاری هستند، آیا امکان دارد یک ملت در آزای از دست دادن تمام کشورهای عربی و اسلامی، بر یک موضع باقی بماند به طور حتم پاسخ آن منفی است.

دباغ گفت که اگر حمایت آمریکا از رژیم اشغالگر اسراییلی نبود اصلا چنین رژیمی وجود نداشت، رژیمی که هنوز قادر به تامین امنیتش نیست آن وقت می خواهد تعهد دهد که امنیت و ثبات را برای ملت کرد تامین نماید. 

وی افزود که رژیم اشغالگر اسراییل امنیت منطقه را تهدید می نماید و مواضع متناقضی را پیش و پس از همه پرسی اتخاذ نمود، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم قبل از همه پرسی گفته بود که جدایی و تشکیل کشور کرد را تایید می نماید اما چند روز بعد، رژیم اشغالگر اسراییلی اعلام کرد هیچ مسئول رژیم حق ابراز عقیده را درباره همه پرسی کردستان ندارد.

ناظم دباغ گفت که نتانیاهو خود گفت که رابطه ای با تشکیل کشور کرد ندارد، پس از اعلام موافقت اقلیم کردستان با گفت و گو با بغداد و ایجاد راه حلی مناسب بر اساس قانون اساسی عراق، نتانیاهو به صحنه بازگشت و گفت که با توافق بین المللی، حمایت از ملت کرد و عدم استفاده از قدرت نظامی ضد آن موافق است، اما واقعا چرا نتانیاهو از همان روز اول از دیپلماسی سیاسی برای اعلام حمایت از مردم کرد استفاده نکرد. 

وی گفت که اسراییلی ها از رویدادها برای تهدید امنیت منطقه و ایجاد ناامنی در کشورهای همسایه مانند جمهوری اسلامی ایران بهره برداری می نمایند. 


منبع : العالم
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

شغل دوم مردم دنیا!

، «میهمان‌نوازی» شاید توصیف چندان قابل‌باوری نباشد، اما این روزها در هر شهر و کشور اروپایی که قدم بگذارید، خواهید دید که مردم آنجا به هر کاری که مشغول باشند، شغل دومشان میزبانی از توریست‌هایی است که تقریبا همه‌جا پیدا می‌شوند و تمامی هم ندارند.

اين همه ماجرای مافیای خودرو نیست

داستان «مافياي واردات خودرو» يا آنچه اين روزها و در افواه عمومي با عنوان «واردات غيرقانوني يا قاچاق چندين هزار خودروی خارجي» برجسته شده است، پس از گذشت ماه‌ها از طرح آن و تحت فشار افکار عمومي و شايد با پيگيري نهادهاي نظارتي سرانجام و تا اينجاي کار به گزارش وزارت صنعت،‌معدن و تجارت به رئيس‌جمهور محترم و دستورات رئيس قوه مجريه در هامش اين گزارش خطاب به برخي وزارتخانه‌ها و معاونان خود انجاميد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود

٥٥ آنلاین تلاش میكند در مورد افراد قضاوت نكند و مهم برای ما روش های اداره كشور هست . اما این حرف وزیر ارتباطات در مورد امضاهای طلایی و راهكار دولت الكترونیك كاملا درست است .اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود. مفسدین از قدرت فاصله میگرفتند

ویدیو: علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد

علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد. علیخانی: سفارش می کنم قرارداد سال بعدت بهتر باشد؛

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر