آمریکا برای حفظ منافع خود، دست به نقض برجام نمی‌زند!

شناسه خبر: 91349 سرویس: سیاست سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵, ۴۹ : ۱۱ : ۰۰
آمریکا برای حفظ منافع خود، دست به نقض برجام نمی‌زند!
آمریکا به دلیل حفظ منافع خود حاضر به نقض برجام نیست. لذا سعی بر نگهداری برجام، نظارت، سخت‌گیری و بهانه‌های بیشتر دارد. در همین راستا کشور ایران می‌بایست از برجام مراقبت کند تا بهانه‌ای در دست آمریکایی‌ها نباشد.
۵۵آنلاین :

قبل از پرداختن به سیاست آقای ترامپ در ارتباط با سوریه و منطقه، باید درخصوص شخصیت ایشان و انتخاباتی که برگزار شد، صحبت نمود. شخصیت آقای ترامپ در میان سایر کاندیدها منحصر به فرد بود. از ویژگی‌های ایشان شامل بی‌تجربه بودن، غیرقابل پیش‌بینی و وام‌دار هیچ گروهی نبودن است از طرفی ویژگی‌های وی می‌تواند مثبت یا منفی باشد. انتخاب‌های وی تا به اکنون بسیار تند بوده است گرچه نمی‌توان ارزیابی کرد مواضع تند پیشین مجدداَ تکرار شود یا خیر. اولویت اول آقای ترامپ مسائل اقتصادی، سیاست داخلی و بعد از آن مسائل سیاسی است. وی معتقد بود آقای اوباما باعث به ضعف کشاندن آمریکا شده لذا می‌بایست عظمت و بزرگی کشور آمریکا بازگردانده شود. وی مسائل سیاسی را در چارچوب اقتدار، توان و برتری اقتصادی می‌بیند. روشن است که چین، ژاپن، اروپا و روسیه از جهت دیدگاه اقتصادی برای دونالد ترامپ بسیار حائز اهمیت بوده و خاورمیانه در دنباله مسائل اقتصادی مطرح می‌شود. سوریه نیز به عنوان کانون مهم، پرچالش و بحرانی در این منطقه طبیعی است که آقای ترامپ مواضعی را اشاره کرده باشد همچنین بازیگرهای مهم منطقه‌ای همانند سعودی، رژیم صهیونیستی و سایر کشورها برای شکل‌دهی به تصمیم آقای ترامپ چه فعالیت‌هایی را انجام می‌دهند.

درنهایت دید آقای ترامپ نسبت سوریه و کشورهای منطقه تغییر خواهد کرد. همانطور که در مورد برجام و مسائل داخلی نیز دچار تعدیل شد. لذا شاهد تغییرات و حرکت‌های سینوسی آقای ترامپ در این منطقه و در آینده هستیم.

حمیدرضا آصفی سخنگوی سابق وزارت امور خارجه با بیان این اظهارات درخصوص واکنش ایران در خصوص تمدید تحریم‌ها (داماتو) و نقض برجام  گفت: اگر هوشیاری لازم را داشته باشیم تا بتوانیم اروپا را به جان آمریکا بیندازیم تا اروپا و روسیه مدعی کار شوند، برنده خواهیم بود اما اگر بخواهیم شتاب‌زده عمل کنیم باعث ایجاد مشکل خواهد شد.

وی افزود: درخصوص نقض برجام توسط آمریکا باید هزینه آن را زیاد نمود. در سال‌های اخیر نتوانستیم هزینه نقض برجام توسط آمریکا را افزایش دهیم. برخی دوستان به توجیه کارهای آمریکایی‌ها پرداختند. این کشور در تلاش است که ما برجام را نقض کنیم چرا که از عهده وی خارج است همچنین منافعی برایشان در پی دارد. ایشان بسیاری از قطع‌نامه‌های سازمان ملل و شورای امنیت را درخصوص رژیم صهیونیستی نقض کرده و به بین‌المللی بودن آن توجهی نداشته است.

وی ادامه داد: آمریکا به دلیل حفظ منافع خود حاضر به نقض برجام نیست. لذا سعی بر نگهداری برجام، نظارت، سخت‌گیری و بهانه‌های بیشتر دارد. در همین راستا کشور ایران می‌بایست از برجام مراقبت کند تا بهانه‌ای در دست آمریکایی‌ها نباشد. درواقع اجرای برجام دشوارتر از رسیدن به توافق است. درهرصورت با وجود ترامپ یا کلینتون برجام دچار دست‌اندازی می‌شد. باید با تلاش فراوان وضعیت در داخل را سروسامان داد. در نهایت باید گفت که برجام نباید موجب اختلاف‌نظر و دعوای گروهی شود درحالی که آمریکایی‌ها منتظر چنین دستاوردی هستند. اگر برجام موضوع مناقشه و دعوا بین جناحین قرار بگیرد ضربه اساسی به کل منافع ملی خواهد زد.

آصفی اظهار داشت: دشمن به دنبال جنگ روانی است تا گروه‌های داخلی نیز بایکدیگر درگیر شوند.

وی در پاسخ به این سوال که اگر ترامپ و پوتین بتوانند به یک اجماع بر روی برخی مسائل منطقه‌ای برسند، در چه حوزه‌هایی خطر معامله آنها روی ایران وجود دارد؟، گفت: آقای فیدل کاسترو عنوان کرده بود که روسیه در اوکراین دچار مشکل می‌شود، نکته دیگری که ایشان اظهار کردند این بود که آمریکا به ایران حمله نخواهد کرد همچنین متذکر شد که میان قدرت‌های بزرگ آمریکا و روسیه بازی نکنید زیرا بازنده خواهید بود.

وی یادآور شد: در زمان‌های گذشته، قبل از انقلاب تلاش کردیم تا میان قدرت‌های بزرگ بازی کنیم اما بازنده به حساب آمدیم چرا که ما براساس اعتماد و حسن نیت راه را در پیش می‌گیریم اما طرف‌های مقابل اینگونه نیستند. نزدیک شدن ترامپ با روسیه هم خوب است و هم بد. زمانی خوب است که روسیه بر ترامپ اثر بگذارد و زمانی بد است که بالعکس آن باشد. به اعتقاد بنده این نزدیکی خوشایند به‌نظرنمی‌رسد. از دوجهت این دو می‌توانند بایکدیگر کار کنند، از طریق اوکراین که روسیه به شدت نیاز دارد اگر در مورد اوکراین، تحریم‌هایش و وضعیت آن بتواند نظر آمریکا را جلب کند، در داستان سوریه نیز به گونه‌ای می‌توانند عمل کنند که حد وسط باشند و معارضین خوش‌خیم سرکار بیایند و آقای اسد خدای ناکرده نیز در یک زمانی قدرت را واگذار نماید.

وی گفت: میان اوکراین و سوریه بحث جدی است. از بعد اقتصادی نیز می‌توانند درمسئله نفت و همکاری‌های تجاری نیز عمل نمایند. در بعد سیاسی، میان بده بستان‌های سوریه و اوکراین اگر ما نقش خود را خوب بازی نکنیم دچار مشکل خواهیم شد، بدبینی حداکثری به یک کشور و خوش‌بینی فزاینده به یک کشور دیگر هردو می‌تواند مضر باشد.

حمیدرضا آصفی درپاسخ به این سوال که با توجه به سیاست‌های اعلامی ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی، سیاست‌های اتخاذ شده جمهوری اسلامی ایران در مقابل وی چگونه باید باشد؟، گفت: ابتدا باید وزیر امورخارجه نیز تعیین شود که این اتفاق نیوفتاده است. افراد معرفی شده در این بخش از افراد تند شمرده می‌شوند. به نظر بنده مواضع ‌آقای ترامپ به تدریج تغییر خواهد کرد. این در حالی است که رییس‌جمهور در آمریکا آنقدر قدرت ندارد تا تمامی کارها را بدست گیرد. کنگره، ‌سنا، شورای امنیت ملی، دیگر موارد و حتی ایرانیان در آمریکا نیز می‌توانند تأثیرگذار و به نفع یا علیه ایران باشند.

وی عنوان کرد: ما باید از ارزیابی‌های شتاب زده‌ پرهیز نماییم و به صورت جدی می‌توان گفت که آقای ترامپ بدتر از خانم کلینتون نخواهد بود. آزار و اذیت از جانب آقای ترامپ کمتر است، لذا ما باید لابی‌های داخل آمریکا را بکاربگیریم و از تحریک بیجا نیز نسبت به آمریکایی‌ها خودداری نماییم. در سال‌های اولیه از آقای ترامپ انتظار اقدامات نسنجیده و شتابزده‌ می‌رود. اگر یک سال اولیه را با آقای ترامپ بگذارنیم در چند سال باقی مانده وضعیت ریاست جمهوری ایشان بهتر خواهد شد. برای وی مسائل مالی بسیار مهم است و می‌شود که وارد معامله شد لذا تا وزیر خارجه و تیم وی معین نشود، نمی‌توان با قطعیت از آینده سخن گفت اما پیش‌بینی می‌شود که در زمینه تروریسم، صلح خاورمیانه فشارهای آمریکا بیشتر خواهد شد.

 وی در پایان اشاره کرد: کشور ما باید با یک سیاست محکم و قوی با طرف مقابل برخورد کند. طبق فرمایشات مقام معظم رهبری (نه خوشحال هستیم و نه ناراحت) می‌توان دریافت که بسیار منطقی و دقیق بوده که باید صبر پیشه کنیم تا ببینیم اقدامات طرف مقابل چگونه خواهد بود. بنابراین ما باید از اظهار نقاط ضعف و تحریک‌آمیز خودداری نماییم.


منبع : استاد نیوز
برچسب ها
آمریکایی
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

از يوز تا سروش

يادتان هست چقدر براى موتور جستجوى ملى هزينه شد و الان هيچكس حتى يادش نيست

من، سعدی آخرالزمانم

ابن بطوطه طنجه ای(مراکش) که هم عصر سعدی بوده است وقتی در چین، مهمان امیری می شود، از دهان خنیاگران چینی بزم او این شعر سعدی را می شنود: تا دل به مهرت دادم در بحر فکر افتادم چون در نماز استادم گویی به محراب اندری!

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: فضای سبز بدون استفاده

این ویدیو،فضای سبز منطقه ی ۱۴ تهران رو نشون میده،بلوار پاسدار گمنام تقاطع خیابان برادران شهید واضحی فر من سه ساله ساکن این خونه هستم،و تو این سه سال حتی برای نیم ساعت هم ندیدم که در این مجموعه برای استفاده باز باشه همونطور که در فیلم میبینید،که همه وسایل مجموعه در اثر عدم رسیدگی دچار نقص شدن .نمیدونم اگه قرار به استفاده نبوده چرا باید ساخته بشه پولی که میتونسته تو جای درست استفاده شه،اینجا خرج شده

ویدیو: ماجرای جشن جنجالی برج سلمان که بازداشت برخی مسئولان اداره ارشاد مشهد را رقم زد

ماجرای جشن جنجالی برج سلمان که بازداشت برخی مسئولان اداره ارشاد مشهد را رقم زد دادستانی: بازداشت معاون مدیر کل و رییس اداره ارشاد مشهد به دلیل «جریحه دار کردن عفت عمومی و عدم رعایت قوانین» / نماینده مشهد: می خواهند مشهد را تبدیل به شهری توریستی کنند

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان