نتیجه‌ای یافت نشد.

آمار رسمی از وضعیت مطالعه در ایران

شناسه خبر: 98312 سرویس: کتاب و شهر کتاب شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵, ۲۹ : ۰۱ : ۰۰
آمار رسمی از وضعیت مطالعه در ایران
نتایج آمارگیری فرهنگی از خانوارهای ایرانی که از سوی مرکز آمار ایران صورت گرفته، نشانگر آن است که حدود 32 درصد مردم ایران مطالعه کتاب غیردرسی نداشته‌اند.
۵۵آنلاین :

نتایج آمارگیری فرهنگی از خانوارهای ایرانی که از سوی مرکز آمار ایران صورت گرفته، نشانگر آن است که حدود 32 درصد مردم ایران مطالعه کتاب غیردرسی نداشته‌اند. به گزارش خبرگزاری مهر، نتایج جدیدترین بررسی‌های مرکز آمار ایران از وضعیت فعالیت‌ها و رفتارهای فرهنگی خانوارهای ایرانی در سال ۹۴ که چندی پیش منتشر شده، نشانگر این است که حدود ۶۸ درصد افراد ۱۸ ساله و بیشتر باسواد شهری، در یک سال قبل از زمان آمارگیری در سال ۱۳۹۴ مطالعه کتاب غیردرسی داشته‌اند، حدود ۳۲ درصد هم مطالعه کتاب غیردرسی نداشته‌اند. همچنین 7/ 9 درصد از افراد شهری که مطالعه کتاب‌های غیردرسی داشته‌اند، کمتر از یک ساعت، 7/ 21 درصد یک تا دو ساعت و بقیه این افراد معادل 8/ 68 درصد بیشتر از دو ساعت در هفته مطالعه داشته‌اند. همچنین 1/ 37 درصد از افراد ۱۸ ساله و بیشتر باسواد شهری، در هفته قبل از آمارگیری روزنامه مطالعه کرده‌اند و 9/ 62 درصد مطالعه روزنامه نداشته‌اند. حدود 9/ 20 درصد از افراد ۱۸ساله و بیشتر شهری در سال گذشته به سینما رفته و 1/ 79 درصد از افراد ۱۸ ساله و بیشتر سینما نرفته‌اند.

از افراد ۱۸ ساله و بیشتر شهری که سینما رفته‌اند، 4/ 38 درصد یک‌بار، 3/ 26 درصد دوبار و 7/ 9 درصد نیز6‌بار و بیشتر به سینما رفته‌اند. حدود 5/ 5 درصد از افراد ۱۸ ساله و بیشتر شهری در سال گذشته به تئاتر رفته و 5/ 94 درصد از افراد ۱۸ ساله و بیشتر تئاتر نرفته‌اند. نتایج بیانگر آن است که ۹۴ درصد افراد ۱۸ساله و بیشتر شهری، در روزهای غیرتعطیل به تماشای سیمای جمهوری اسلامی ایران نشسته‌اند و در روزهای تعطیل درصد افراد تماشاکننده سیمای جمهوری اسلامی ایران به ۹۲ درصد کاهش یافته است. از مجموع افراد ۱۸ ساله و بیشتر شهری، 4/ 27 درصد در روزهای غیرتعطیل به تماشای برنامه‌های ماهواره‌ای پرداخته‌اند و در روزهای تعطیل، درصد افراد تماشاکننده برنامه‌های ماهواره به 1/ 26 درصد رسیده است. در سال ۹۴ حدود 2/ 44 درصد افراد ۱۸ ساله و بیشتر شهری، اظهار کرده‌اند که ورزش می‌کنند، در مقابل حدود 8/ 55 درصد بیان کرده‌اند که ورزش نمی‌کنند.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در گرماگرم خشم‌هاي روزمره

...مي‌توان آن را با سطح مهارتي مورد نياز براي هدايت يک جت پيشرفته مقايسه کرد.

جامعه امروز ایران چقدر به ما شانس سالم ماندن می دهد؟

اکثریت مطلق ما آدمهای نسبتا درستکاری هستیم. یعنی، درستکاریم در زمانی که موقعیتش پیش نیامده باشد. قفل ها برای دزدها تعبیه شوند، دزدها بلدند چگونه قفل ها را باز کنند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان

ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان برای حفاظت از این محوطه تاریخی، ورود خودروها ممنوع است

ویدیو: کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه

هشدار - دارای صحنه دلخراش کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه شنبه ۲۵خرداد یک توله خرس ۲ساله در منطقه دراسله سوادکوه استان مازندران؛ هنگامی که همراه مادر خود در حرکت بود از یک تپه به پایین سقوط کرده و از مادرش فاصله گرفت. اهالی روستا به طرز بی رحمانه ای با ضربات متعدد سنگ و چوب توله خرس را زخمی کردند. هرچند کوهنوردان عابر به محیط بان ها اطلاع دادند و آن ها به کمک توله خرس شتافتند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر