آمار رسمی از وضعیت مطالعه در ایران

شناسه خبر: 98312 سرویس: کتاب و شهر کتاب شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵, ۲۹ : ۰۱ : ۰۰
آمار رسمی از وضعیت مطالعه در ایران
نتایج آمارگیری فرهنگی از خانوارهای ایرانی که از سوی مرکز آمار ایران صورت گرفته، نشانگر آن است که حدود 32 درصد مردم ایران مطالعه کتاب غیردرسی نداشته‌اند.
۵۵آنلاین :

نتایج آمارگیری فرهنگی از خانوارهای ایرانی که از سوی مرکز آمار ایران صورت گرفته، نشانگر آن است که حدود 32 درصد مردم ایران مطالعه کتاب غیردرسی نداشته‌اند. به گزارش خبرگزاری مهر، نتایج جدیدترین بررسی‌های مرکز آمار ایران از وضعیت فعالیت‌ها و رفتارهای فرهنگی خانوارهای ایرانی در سال ۹۴ که چندی پیش منتشر شده، نشانگر این است که حدود ۶۸ درصد افراد ۱۸ ساله و بیشتر باسواد شهری، در یک سال قبل از زمان آمارگیری در سال ۱۳۹۴ مطالعه کتاب غیردرسی داشته‌اند، حدود ۳۲ درصد هم مطالعه کتاب غیردرسی نداشته‌اند. همچنین 7/ 9 درصد از افراد شهری که مطالعه کتاب‌های غیردرسی داشته‌اند، کمتر از یک ساعت، 7/ 21 درصد یک تا دو ساعت و بقیه این افراد معادل 8/ 68 درصد بیشتر از دو ساعت در هفته مطالعه داشته‌اند. همچنین 1/ 37 درصد از افراد ۱۸ ساله و بیشتر باسواد شهری، در هفته قبل از آمارگیری روزنامه مطالعه کرده‌اند و 9/ 62 درصد مطالعه روزنامه نداشته‌اند. حدود 9/ 20 درصد از افراد ۱۸ساله و بیشتر شهری در سال گذشته به سینما رفته و 1/ 79 درصد از افراد ۱۸ ساله و بیشتر سینما نرفته‌اند.

از افراد ۱۸ ساله و بیشتر شهری که سینما رفته‌اند، 4/ 38 درصد یک‌بار، 3/ 26 درصد دوبار و 7/ 9 درصد نیز6‌بار و بیشتر به سینما رفته‌اند. حدود 5/ 5 درصد از افراد ۱۸ ساله و بیشتر شهری در سال گذشته به تئاتر رفته و 5/ 94 درصد از افراد ۱۸ ساله و بیشتر تئاتر نرفته‌اند. نتایج بیانگر آن است که ۹۴ درصد افراد ۱۸ساله و بیشتر شهری، در روزهای غیرتعطیل به تماشای سیمای جمهوری اسلامی ایران نشسته‌اند و در روزهای تعطیل درصد افراد تماشاکننده سیمای جمهوری اسلامی ایران به ۹۲ درصد کاهش یافته است. از مجموع افراد ۱۸ ساله و بیشتر شهری، 4/ 27 درصد در روزهای غیرتعطیل به تماشای برنامه‌های ماهواره‌ای پرداخته‌اند و در روزهای تعطیل، درصد افراد تماشاکننده برنامه‌های ماهواره به 1/ 26 درصد رسیده است. در سال ۹۴ حدود 2/ 44 درصد افراد ۱۸ ساله و بیشتر شهری، اظهار کرده‌اند که ورزش می‌کنند، در مقابل حدود 8/ 55 درصد بیان کرده‌اند که ورزش نمی‌کنند.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در مسیر خودباوری

عزت نفس به معنای احساس ارزشمندی شخصی است و به عبارت دیگر، به این معناست که چقدر خود را انسانی ارزشمند و قابل احترام می‌دانیم. تفاوت عزت‌نفس با اعتماد به نفس در گستردگی مفهوم عزت نفس است. اعتماد به نفس به موضوع بستگی دارد، ممکن است یک فرد در آشپزی اعتماد به نفس داشته باشد ولی در رانندگی یا نقاشی کردن فاقد اعتماد به نفس باشد ولی عزت نفس یک مفهوم کلی است و در تمام حیطه های زندگی فردی، اجتماعی، شغلی،عاطفی و... تاثیر دارد و نباید این دو مفهوم‌ با یکدیگر خلط شود.

چرا محیط کسب و کار بهبود پیدا نمی‌کند؟

آنچه در دهه های اخیر مبنای ارزیابی و رتبه بندی کشورها از لحاظ اقتصادی قرار گرفته، محیطی است که در آن بنگاه های اقتصادی فعالیت دارند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : جاستین ترودو در چهارسالی که گذشت

ویدئو : ده ها خودرو در سیل اسپانیا واژگون شدند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر