آفتاب‌پرست‌های چشم آبی

شناسه خبر: 131503 سرویس: گوناگون دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۷, ۲۱ : ۰۳ : ۰۰
آفتاب‌پرست‌های چشم آبی
گابریلا لازاریدیس/ جیووانا کامپانی/ آنی بنونیست و دیگران ترجمه: محمدحسین باقی مصاحبه‌شوندگان به‌طور کلی به تبعیض در جامعه به‌ویژه در بازار کار و نظام آموزشی به‌عنوان موانع مهم در ادغام اقلیت‌های قومی در دانمارک اشاره کردند و دیگران به‌طور فزاینده‌ای بر قانون محدودکننده مهاجرت اشاره کردند که از سوی مقام‌های دانمارکی به‌عنوان مانع مهم سیاسی‌پذیرفته شده است.
۵۵آنلاین :

تمام پاسخ‌دهندگان در مورد اهمیت حفظ «پاراگراف نژادپرستی» برای محافظت در برابر نفرت‌پراکنی توافق دارند. این با صداهای جدید برخاسته از روشنفکران دست چپی، روزنامه‌نگاران و کارشناسان در تضاد است که استدلال می‌کنند پاراگراف نژادپرستی شاید‌پذیرفته‌شدن شکست مباحث عمومی است و اینکه بهترین راه برای مبارزه با نژادپرستی حذف آن است. تمام این سازمان‌ها به «اشکال جدیدی از نژادپرستی» اشاره می‌کردند که متفاوت از نژادپرستی بیولوژیک است، با این وجود همچنان افراد و گروه‌ها را در جامعه رادیکال می‌سازد اما درک آنها از این مساله و استراتژی‌ها برای تعامل با آن فرق دارد.

یکی از استراتژی‌های مهم برای مبارزه با نفرت‌پراکنی، تبعیض و نژادپرستی اتخاذشده از سوی سازمان‌های دانمارکی همانا ادغام نقش‌های دوگانه به‌عنوان حامیان (برای) و کنشگرانی است که برای گروه‌های آسیب‌پذیر می‌جنگند. مصاحبه‌شوندگان به‌طور کلی باور داشتند که ترکیب استراتژی‌های متفاوت- برای مثال- برای دستیابی به حمایت قانونی، اصلاح سیستم دادگاهی و سیاست‌های مهاجرتی، «کنشگری هر روزه» و آگاه کردن عموم موثر است. استراتژی‌های چندگانه که هم گروه‌های هدف و هم نظام سیاسی و قانونی را هدف می‌گیرد، می‌توانند برای دموکراسی خوب تلقی شوند و نقش حمایتی به نمایندگی از گروه‌های آسیب‌پذیر ممکن است به ایجاد چارچوب‌هایی کمک کند که اقدامات «خود توانمندسازی» در قالب آن چارچوب‌ها می‌تواند ظهور یابد، هرچند به‌نظر می‌رسد این چارچوب‌ها اهداف اصلی این گروه‌ها نباشند. مصاحبه‌ها مسائلی کلی در مورد نقش مهاجران، پناهجویان، آوارگان و غیره در متن شرایط دانمارک و به‌ویژه در مورد خطر بازتولید شکاف میان ایده‌های بشردوستانه «موجودات منفعل»، «قربانیان»ی که نیازمند حمایت از کنشگران محلی هستند و مواضعی که فعالانه حامی و توانمندگر آن نهاد/ آژانس بوده و ذهنیت سیاسی این افراد را تحریک می‌کند، مطرح کرد. یک سوال اساسی: تا چه حد رویکردهای سازمان‌های متفاوت به توانمندسازی آژانس مهاجران و ظرفیت اقدام محور خودشان از طریق اشکال «خود توانمندسازی» کمک می‌کند؟

تاملات نهایی: استراتژی‌های تقابلی برای سیاست ترس

این فصل برخی ویژگی‌ها و خصلت‌های مهم دانمارک امروز را در زمینه مبارزه با نفرت‌پراکنی، نژادپرستی و دیگرسازی بررسی کرده است. «سیاست ترس» یک پدیده گسترده و جهان‌شمول است که متاثر از شرایط خاص تاریخی و سیاسی است که به روش‌های متفاوت در شرایط ملی متفاوت پیکربندی می‌شود. اینکه چه کسی دوست یا دشمن تلقی می‌شود و اینکه چگونه این برداشت مورد مذاکره قرار گرفته و از سوی سیاستمداران، موسسات، مقام‌ها و «نظام حقوقی» متاثر می‌شود در زمره مسائل مهم در درک چگونگی «دیگرسازی» و تبعیضی است که رخ داده و گسترش می‌یابد. این سوالاتی را در مورد این مساله مطرح می‌کند که چه استراتژی‌هایی برای حامیان و کنشگران در چارچوب این شرایط محتمل و مطلوب هستند: تا چه حد این سازمان‌ها قادر به ترکیب استراتژی‌های متفاوت بوده و قادر به ایجاد ائتلاف در سطح فراملی و همکاری با دیگر گروه‌ها هستند؟ چگونه استراتژی‌ها می‌توانند برای درنظر گرفتن موانع و فرصت‌ها در سطح ملی و فراملی تغییر داده شوند؟ این فصل استدلال کرده است که پوپولیسم دست‌راستی در دانمارک با دو نگرش نسبتا متفاوت زنده و حالش خوب است. یک چشم‌انداز از سوی DPP پیکربندی می‌شود و به نوعی از شوونیسم ملی- رفاهی تبدیل شده که پیوند نزدیکی با دفاع از دولت رفاهی «فقط» برای دانمارکی‌های بومی و قومی دارد و «دیگری مهاجر» و اسلام را هدف می‌گیرد. نسخه دیگر ازپوپولیسم دست‌راستی از سوی مواضع رادیکال ضداسلامی TS مفصل‌بندی می‌شود که پیوندی غیررسمی با جنبش‌های اسلام‌هراسانه بین‌المللی در اروپا و فراتر از آن دارد که مبتنی است بر دفاع مطلق از آزادی بیان که عمدتا اسلام و «دیگری مسلمان» را هدف گرفته است.

در دانمارک، کلان‌شهر کپنهاگ همچنان مهم‌ترین مرکز برای فعالیت‌ها و کنشگری‌های حامی مهاجران است و تا حدی مهم‌ترین مرکز برای مبارزه با نژادپرستی، تبعیض و جرائم مرتبط بانفرت پراکنی است. در وضعیت و شرایط دانمارک بیشتر گروه‌ها به سرمایه‌های عمومی و حمایت از نهادهای حکومتی متکی‌اند که ممکن است بر اهداف، استراتژی‌ها و فعالیت‌هایشان تاثیر بگذارد. گروه‌هایی که روی مسائل مشابه کار می‌کنند مانند سازمان‌های دگرباشان، سازمان‌های ضدنژادپرستی یا حامیان پناهجویان و آوارگان استراتژی‌های متفاوتی دارند اما معمولا با هم همکاری داشته و از هم حمایت می‌کنند تا اینکه به مخالفت با هم بپردازند.

در این فصل، همچنین استدلال کردیم که توسعه جناح راست پوپولیست و تحکیم نفوذ DPP در درون و فراسوی پارلمان به چیزی کمک کرده که ما آن را به مثابه تقسیم کار میان سازمان‌های دست‌راستی متفاوت پوپولیستی در این کشور، به‌طور خاص‌تر، میان DPP و TS می‌نگریم: همین گروه‌ها به منزله اهداف و قربانیان در ادبیات سیاسی‌شان قالب‌بندی می‌شوند اما استراتژی‌های متفاوتی را اتخاذ کرده و راه‌حل‌های متفاوتی برای مساله مهاجرت پیشنهاد می‌دهند.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

بازگشت ونزوئلا به استعمار نفتی

«ده‌ها سال بعد از امروز، بیست‌ها سال بعد از امروز، خواهید دید نفت ما را به ویرانی می‌کشاند... نفت پسماند شیطان است.» این جمله مشهور پابلو پرز آلفونزو، وزیر نفت ونزوئلا در زمان ملی شدن صنعت نفت این کشور و یکی از بنیان‌گذاران اوپک است؛ او این پیش‌بینی را برای ونزوئلا در سال ۱۹۷۶ کرد. بیش از ۴۰ سال از آن زمان می‌گذرد و حال وابستگی شدید اقتصاد ونزوئلا به نفت، این کشور را در سال‌های اخیر به فروپاشی اقتصادی و سیاسی بسیار نزدیک کرده است. هر ماه با افت تولید نفت، دولت سوسیالیست-پوپولیست نیکلاس مادورو یک گام دیگر به سمت سقوط بر‌می‌دارد. آخرین برآوردها نشان می‌دهد تولید نفت ونزوئلا ممکن است تا پایان سال جاری میلادی به کمتر از یک میلیون بشکه در روز برسد که به معنای افت بیش از ۴۲ درصدی نسبت به ابتدای سال جاری است.

پیش‌بینی فارن پالیسی از آینده تنش ایران و آمریکا

دنیس راس، دیپلمات سابق و عضو شورای روابط خارجی آمریکا با نگارش مقاله‌ای در «فارن‌پالیسی» پیش‌بینی کرده ایران و آمریکا به‌رغم جنگ لفظی اخیر در نهایت با میانجیگری ولادیمیر پوتین به پای میز مذاکره رفته و توافق خواهند کرد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: واژگونی تریلر و واکنش عجیب مردم!!

واژگونی تریلر و واکنش عجیب مردم!! باید از خودمان شروع کنیم.

ویدیو: بررسی ابعاد حقوقی دریای خزر

تا زمانی تحدید حدود دریای خزر نهایی نشود ایران از درصد اعلامی اش ( حدود ۲۰٪ ) صیانت می کند. تا کشورهای دیگر مبادرت به اکتشاف و بهره برداری از منابع انرژی نکند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر