نتیجه‌ای یافت نشد.

آغاز عملیات توسعه‌ای چابهار از هفته آینده

شناسه خبر: 136072 سرویس: گوناگون يكشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷, ۴۵ : ۱۷ : ۰۰
آغاز عملیات توسعه‌ای چابهار از هفته آینده
چابهار یکی از بندرهای جنوب استان سیستان‌و‌بلوچستان و تنها بندر اقیانوسی ایران است که در کرانه دریای مکران و اقیانوس هند قرار دارد. لنگرگاه این منطقه آزاد بازرگانی قابلیت پهلوگیری کشتی‌های اقیانوس‌پیما را دارد. علاوه بر این،‌ بندر چابهار به‌دلیل موقعیت راهبردی که برای اتصال به کشورهای افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان و دسترسی به آب‌های آزاد دارد از اهمیت فراوانی برخوردار است
۵۵آنلاین :

فریبا نهاوندی. با این حال توسعه و توجه به این بندر، گاهی با کاستی‌هایی مواجه بوده است. نگاهی تاریخی نشان می‌دهد برای اولین بار در سال ۱۳۵۲ طرح جامع تاسیس بندر چابهار مطرح و قراردادهای مربوطه با پیمان‌کاران منعقد شد. پس از انقلاب اسلامی به‌دلیل کمبود منابع مالی، بخشی از طرح به تعویق افتاد و بخشی از طرح شامل اسکله نصب سریع و موج‌شکن به اتمام رسید. اسکله شهید بهشتی به‌عنوان بندر اصلی چابهار در سال ۱۳۶۱ با توجه به جنگ عراق و ایران و با تاکید دولت بر ضرورت داشتن بندر در خارج از تنگه هرمز و خلیج‌فارس احداث شد. اسکله شهید کلانتری نیز با تکمیل چهار پست اسکله فلزی در سال ۱۳۶۲ درعمل به بهره‌برداری رسید. در شرایطی که پروژه‌های توسعه‌ای چابهار رو به پیشرفت بود، شدت‌گرفتن تحریم‌ها در دولت‌های نهم و دهم دست‌اندازی در مسیر پیشرفت این بندر استراتژیک شد. اما با راه‌اندازی اسکله پنج بندر شهید کلانتری و اسکله پنج بندر شهید بهشتی در پسابرجام، در حال حاضر بندر چابهار ظرفیت پهلودهی کشتی‌ها با آبخور 5/12 متر را دارد. همچنین مذاکرات برای ادامه طرح‌های توسعه‌ای که از سال گذشته با هند شروع شده بود به نتیجه رسید و قرار است از هفته آینده همکاری هند با ایران برای توسعه بندر چابهار به مرحله اجرا برسد. بر‌اساس این قرارداد، هند برای توسعه بندر چابهار ایران متعهد به سرمایه‌گذاری 500 ‌میلیون دلاری شده است. فاز اول این بندر در دسامبر سال گذشته با حضور رئیس‌جمهوری ایران و نمایندگانی از هند و سایر کشورهای منطقه افتتاح شد. پس از انقلاب اسلامی ایران، سازندگی و سرمایه‌گذاری در بندر چابهار به‌عنوان اولویت اجرای برنامه‌ها در این منطقه مطرح شد. ساخت اسکله، افزایش گنجایش بارگیری کشتی‌های اقیانوس‌پیما، ساخت راه‌آهن به سوی آسیای میانه و احداث فرودگاه بین‌المللی از جمله برنامه‌هایی است که در این بندر اجرا شد این بندر را به یکی از مهم‌ترین چهارراه‌های کریدور بازرگانی شمال-جنوب در جهان تبدیل کرد. اما پس از اجرای برجام مسیر جدیدی برای توسعه بندر چابهار تعریف شد. طوری که هند در سفر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، به این کشور در بهمن 96، کنترل فاز اول بندر چابهار (اسکله شهید بهشتی) را بر عهده گرفت و تعهد کرد که عملیات‌های توسعه‌ای این بندر را پیش از 27 خرداد آغاز کند. بر این اساس،، روز گذشته مسئولان وزارت کشتیرانی هند اعلام کردند با وجود تصمیم آمریکا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران پس از خروج واشینگتن از برجام، قصد دارند از هفته آینده عملیات توسعه‌ای بندر راهبردی چابهار را آغاز کنند. این کشور، شرکت «بنادر و خدمات دریایی کاوه ایران» را برای انجام عملیات توسعه‌ای بندر چابهار به مدت 18 ماه انتخاب کرده است. در این مدت این کشور به‌دنبال انتخاب یک شرکت هندی برای مدیریت طولانی مدت بندر چابهار می‌گردد.

آغاز عملیات در چابهار

شرکت بین‌المللی بندرها «ای.پی.جی.ال» هند در سال 2015 توسط دولت هند برای توسعه بندرها در خارج از این کشور ایجاد شده است. این شرکت در ماه مه سال 2016 (اردیبهشت 95) برای تجهیز و اداره پایانه‌های چندجانبه و کانتینری اسکله چندمنظوره شهید بهشتی در فاز اول بندر چابهار ایران با شرکت آریابندر ایران قرارداد امضا کرد. بر‌اساس این قرارداد، این شرکت با سرمایه‌گذاری معادل 21/85‌میلیون دلار، اداره اسکله شهید بهشتی را به مدت 10 سال بر عهده دارد. گوپال کریشنا، معاون وزارت کشتیرانی هند، گفت: ما توانسته‌ایم برای آغاز عملیات موقت در بندر چابهار آماده شویم. این عملیات به‌زودی آغاز می‌شود. دولت هند همچنین انجام مناقصه‌های جدید برای انتخاب یک شرکت همکار جهت اداره، مدیریت و نگهداری از بندر چابهار را آغاز کرده است. در مناقصه پیشین به‌دلیل شرایط سخت، هیچ‌کدام از شرکت‌های هندی از جمله ادانی، جی.اس.دبلیو و شرکت بین‌المللی زیرساخت‌ها و پایانه‌های باری انتخاب نشدند. یکی از شرایط درنظرگرفته‌شده این بود که شرکت منتخب در مناقصه باید 52/8‌میلیون دلار در ابتدای قرارداد پرداخت می‌کرد. پس از شکایت شرکت‌های حاضر در این مناقصه، وزارت کشتیرانی هند اعلام کرد شرایط جدیدی را درنظر می‌گیرد. یک مقام در شرکت خصوصی بندرهای جهانی هند گفت: کابینه دولت تصمیم گرفته است شرایط شرکت در این مناقصه از جمله پیش‌پرداخت قرارداد را تسهیل کند.

دستاورد روابط ایران و هند

بندر چابهار یک دستاورد در روابط هند و ایران است و پس از عملیاتی شدن آن، تحولات زیادی پیرامون این بندر اتفاق افتاده و بر‌اساس خبرهای منتشرشده ترافیک باری از بندر کراچی به چابهار منتقل شده است. بندر چابهار هزینه‌های حمل‌و‌نقل و زمان برای صادرات کالاهای هند را تا یک‌سوم کاهش می‌دهد. این بندر همچنین تجارت میان هند، افغانستان و ایران را با توجه به مخالفت‌های پاکستان برای استفاده از خاک این کشور، افزایش می‌دهد. بندر چابهار که در استان سیستان‌و‌بلوچستان واقع در سواحل جنوبی ایران قرار دارد، راه دسترسی هند به چهار شهر در افغانستان را نیز فراهم می‌کند. هند برای توسعه بندر چابهار ایران متعهد به سرمایه‌گذاری 500‌میلیون دلاری شده است. فاز اول این بندر در ماه دسامبر سال گذشته با حضور حسن روحانی و نمایندگانی از هند و سایر کشور‌های منطقه افتتاح شد. از طرف دیگر، ایران و افغانستان در حال تایید ایجاد یک کریدور حمل‌و‌نقل بین‌المللی هستند، طوری که نخستین محموله گندم هند از طریق بندر چابهار به افغانستان ارسال شد. اجرای چنین قراردادهایی نشانگر آن است که خروج آمریکا از برجام تاثیر چندانی بر روابط ایران با سایر کشورها ندارد.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نگاهی به مجموعه درحال پخش «برادرجان »

سریالی از شبکه سه سیما درحال پخش است که بر خلاف اغلب آثار تولیدی، حرف هایی برای گفتن دارد.

نگاهی بر جوسازی‌های ضد ایرانی عربستان و امارات : بازندگانی که ادعای برنده بودن دارند

سران سعودی و اندک شرکای منطقه‌ای که برای آنها باقی مانده این روزها به جوسازی رسانه‌ای علیه ایران روی آورده‌اند تا هم شکست‌های سنگین اخیر خود در منطقه را پنهان سازند و هم با ایران هراسی خدمتی به آمریکا کرده باشند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: شیرجه عجیب «اینفینیته تاکر» در لحظات پایانی مسابقه دو ۴۰۰ متر با مان

شیرجه عجیب «اینفینیته تاکر» در لحظات پایانی مسابقه دو ۴۰۰ متر با مانع در آمریکا از این حرکت که مورد توجه رسانه ها قرار گرفته به عنوان «شیرجه سوپرمن» یاد شده است.

ویدیو: زخمی شدن تعدادی از مسافرین مترو در مکزیکوسیتی به دلیل انبوه جمعیت در ایستگاه

زخمی شدن تعدادی از مسافرین مترو در مکزیکوسیتی به دلیل انبوه جمعیت در ایستگاه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر