آغاز سفر' مودی'به چهار کشور اروپایی/برلین نخستین ایستگاه

شناسه خبر: 103850 سرویس: جهان دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶, ۴۳ : ۱۳ : ۰۰
آغاز سفر' مودی'به چهار کشور اروپایی/برلین نخستین ایستگاه
دهلی نو-ایرنا- 'نارندرا مودی' نخست وزیر هند روز دوشنبه سفر یک هفته ای خود را به چهار کشور اروپایی با هدف جذب سرمایه گذاری خارجی و افزایش مبادلات تجاری از برلین پایتخت آلمان آغاز کرد.
۵۵آنلاین :

'مودی' پس از آلمان برای گفت وگو با مقامات عالیرتبه اسپانیا،فرانسه و روسیه راهی این کشورهای مهم و تاثیر گذار قاره سبز می شود.

نخست وزیر هند امروز -دوشنبه - قرار است در آلمان با 'آنگلا مرکل' صدر اعظم و 'فرانک والتر اشتاین مایر' رئیس جمهوری آلمان دیدار کند.

'مودی' پیش از سفر به آلمان در دهلی نو اظهار کرد من و صدر اعظم آلمان یک نقشه راه برای گسترش همکاری های دو کشور در زمینه های تجارت و سرمایه گذاری، امنیت و مبارزه با تروریسم، نوآوری، علم و فن آوری، توسعه مهارت ها ، زیر ساخت های شهری، حمل و نقل هوایی و ریلی ، انرژی پاک، همکاری های توسعه ای، بهداشت و طب جایگزین ترسیم خواهیم کرد.

نخست وزیر هند از آلمان به عنوان یک همکار ارزشمند یاد کرد و افزود:مهارت ها و تجارب آلمان می تواند به هند در راستای دستیابی به رشد و توسعه پایدار کمک کند.

قرار است 'مودی' و 'مرکل' با سران اقتصادی و تجاری دو کشور در برلین دیدار کنند.

نخست وزیر هند سه شنبه آلمان را به سوی مادرید برای گفت وگو با مقامات اسپانیا ترک می کند.این نخستین سفر نخست وزیر هند به اسپانیا در سه دهه گذشته محسوب می شود.

وی در این سفر با 'فیلیپ ششم' پادشاه و 'ماریانو راجوی' رئیس جمهوری اسپانیا دیدار و گفت و گو می کند.

نخست وزیر هند در خصوص سفر به اسپانیا خاطرنشان کرد هند و اسپانیا در این سفر، راههای گسترش و تعامل دوجانبه به خصوص در حوزه های اقتصادی ،مسائل بین المللی و نگرانی مشترک بویژه در زمینه تروریسم را بررسی خواهند کرد.

وی افزود: هند خواهان حضور فعال صاحبان صنایع اسپانیا در پروژه های مختلف هند از جمله زیرساخت ها، شهرهای هوشمند، اقتصاد دیجیتال، انرژی های تجدید پذیر، دفاع و گردشگری است.

'مودی'در سومین مرحله این سفر اروپایی 31 می/10 خرداد برای شرکت در هجدهمین نشست سالانه هند و روسیه به سن پترزبورگ سفر می کند.

او در حاشیه این نشست با 'ولادیمیر پوتین' رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفت وگو می کند.

نخست وزیر هند در خصوص سفر به روسیه اظهار کرد من در دیدار با 'پوتین' رئیس جمهوری روسیه مذاکرات فشرده ای را در خصوص افزایش همکاری های دو کشور خواهم داشت.

وی تصریح کرد در این سفر در دیدار با مقامات مناطق مختلف روسیه زمینه افزایش تعامل دوجانبه و منطقه ای فراهم می شود.

روسیه بزرگترین شریک نظامی هند است. دو کشور در زمینه انرژی هسته ای دارای روابط گسترده ای هستند.

نخست وزیر هند در آخرین مرحله سفر اروپایی خود 2 ژوئن /12 خرداد برای گفت وگو با مقامات فرانسوی وارد پاریس می شود.

مودی،فرانسه را از همکاران راهبردی مهم هند دانست و تصریح کرد در دیدار با رئیس جمهوری جدید فرانسه در خصوص مسائل دوجانبه بحث و تبادل نظر می شود.

وی، اصلاحات در شورای امنیت سازمان ملل و عضویت دائم هند در این شورا، مبارزه با تروریسم، همکاری در خصوص پدیده گرمایش زمین و اتحاد بین المللی در زمینه انرژی خورشیدی را ازجمله محورهای گفت وگو با رئیس جمهوری فرانسه عنوان کرد.

فرانسه نهمین کشور بزرگ سرمایه گذار در هند است و همکاری گسترده ای با دهلی نو در زمینه های دفاعی ،فضا،انرژی هسته ای و تجدید پذیر، توسعه شهری و راه آهن دارد.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ببخشید که ما بنزین را گران کردیم!

به بهانه توییت حسام الدین آشنا

استيضاح ترامپ از كجا آب ميخورد؟

اقدامات ترامپ مانند خروج از برجام،اقدامات نظامى در افغانستان،روابط ضد و نقيض با عربستان و ...بدون پشتوانه سياسى و منطقى محكم اتفاق افتاد و جهان را شوكه كرد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ درگیری تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در بغداد

ویدئو؛ چکمه ناپلئون در حراجی پاریس ۱۱۷ هزار یورو فروخته شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر