آشنایی با کلیسای هایراوانک در ارمنستان

شناسه خبر: 131103 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون چهارشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۷, ۵۹ : ۱۵ : ۰۰
کلیسای هایراوانک( Hayravank) که آیریوانک هم نامیده می‌شود در استان گغارکونیک کشور ارمنستان در کنار دریاچۀ سوان جای گرفته است.
۵۵آنلاین :

 

حمیدرضا سروری

کلیسای هایراوانک( Hayravank) که آیریوانک هم نامیده می‌شود در استان گغارکونیک کشور ارمنستان در کنار دریاچۀ سوان جای گرفته است. تاریخ ساخت کلیسا به سده‌های نهم تا دوازدهم میلادی می‌رسد و مشتمل بر سه سازۀ اصلی است کلیسای بزرگ،کلیسای کوچک و پیش تالار ورودی کلیسا موسوم به گاویت(Gavit). گاهی وقتها این کلیسا با کلیسای دیگر و مشهور ارمنستان یعنی دِیرگغارد اشتباه می‌شود چرا که نام دیگرگغارد هم آیریوانک است.کلیسای اصلی یا کلیسای سنت استپانوس پلانی چلیپایی شکل دارد و در سدۀ نهم میلادی ساخته شده،کلیسای کوچک نیز در سدۀ دهم میلادی ساخته شده است. پیش تالار دِیر هم در سده دوازدهم میلادی درست شده،دارای دو ستون است و از دو سوی غرب و جنوب در دسترس است. سنگهای قرمز و خاکستری به کار رفته در ساخت کلیسای هایراوانک از نوعی سنگ آهکی به نام توفاTufa)) است این سنگ در ارمنستان به فراوانی یافت می‌شود و سده‌ها از مصالح اصلی ساخت بناها در ارمنستان بوده،این سنگ در آغاز و پس از استخراج از معدن نرم است اما به مرور و در اثر مجاورت با هوا کم‌کم سخت می‌شود. کهنترین کتیبۀ موجود در بنا از سال1211میلادی است و به تعمیرهایی درکلیسا اشاره کرده. درون کلیسا ساده است اما بسیار هیجان‌انگیز ساخته شده است. هنگامی که خورشید به درون پنجره‌های باریک کلیسا می‌تابد پرتوهای خورشید به درون هجوم می‌آورند در این هنگام شور و تقدس پر احساسی ایجاد می‌شود. اطراف کلیسا چندین چلیپا سنگ(خاچکار) و سنگ‌گور وجود دارد که بخشی از یک گورستان کوچک است. در شمال غربی و نزدیک کلیسا هم محوطه‌ای از دورۀ مفرغ وجود دارد که کاوشهای باستان‌شناسی بخشهایی از آن را نمایان کرده است سفالهای سیاه‌ رنگ صیقل داده شده،اسلحه‌های فلزی و سنگی،پیکرکهایی ازگل پخته،تنور و...از دیگر یافته‌های موجود در محوطه بوده است. درکاوشهای باستان‌شناسان دو گور از عصر آهن نیز به دست آمده،همسایگی هایراوانک با دریاچۀ سوان زیبایی و جلوۀ ویژه‌ای به آن بخشیده و بر جذابیتش افزوده است.


منبع : 55آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

هوش مصنوعی و آینده ما

اخیراً در رقابتی میان چند شرکت و مؤسسه تحقیقاتی، آزمایشگاه هوش مصنوعی دانشگاه استنفورد موفق شد در کویر نِوادای آمریکا، وسیله نقلیه­ ای را بدون راننده برای ۲۱۱ کیلومتر آزمایش کند. این مؤسسه از طرف آژانس پروژه­ های عالی پیشرفته پنتاگون، دو میلیون دلار جایزه گرفت. شرکت فولکس واگن یکی از این رقبا بود که موفقیتی کسب نکرد، هرچند در سال ۲۰۱۷، این شرکت خودروسازی ۱۲٫۱میلیارد یورو برای تحقیقات سرمایه ­گذاری کرده بود.

پیشروی ایران در مسیر توسعه

«موسسه بروکینگز» در یکی از جدیدترین گزارش‌های خود به بررسی مختصات فعلی و مسیر پیش‌رو در اجرای «دستور کار توسعه پایدار ۲۰۳۰» پرداخته ‌است. این دستورکار که در سال ۲۰۱۵ جایگزین «اهداف توسعه هزاره» شد، شامل ۱۷هدف اصلی و ۱۶۹ هدف ویژه است که نقشه راه جامعه بین‌المللی را در زمینه توسعه پایا برای پانزده سال آینده ترسیم می‌کند. مطالعه‌ای که نشان می‌دهد بسیاری از نقاط هدف‌گذاری سازمان ملل متحد برای سال ۲۰۳۰ لااقل در وضعیت فعلی فاصله معناداری با پارامترهای موجود دارد، تا جایی که روند فعلی درجریان در صورت تداوم، در برخی از شاخص‌ها حکایت از دور شدن از این نقاط هدف‌گذاری شده دارد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر

ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر، سال 1349 كه بعدها نوحه "ممد نبودى" بر روى این ملودى ساخته شد. تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد

ویدیو: لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی

لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی فوت مرحوم کرم حیدری در گلفرج (جلفا) روز عاشورا ۲۹ شهریور ۱۳۹۷

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر