آشنایی با کلیسای هایراوانک در ارمنستان

شناسه خبر: 131103 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون چهارشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۷, ۵۹ : ۱۵ : ۰۰
کلیسای هایراوانک( Hayravank) که آیریوانک هم نامیده می‌شود در استان گغارکونیک کشور ارمنستان در کنار دریاچۀ سوان جای گرفته است.
۵۵آنلاین :

 

حمیدرضا سروری

کلیسای هایراوانک( Hayravank) که آیریوانک هم نامیده می‌شود در استان گغارکونیک کشور ارمنستان در کنار دریاچۀ سوان جای گرفته است. تاریخ ساخت کلیسا به سده‌های نهم تا دوازدهم میلادی می‌رسد و مشتمل بر سه سازۀ اصلی است کلیسای بزرگ،کلیسای کوچک و پیش تالار ورودی کلیسا موسوم به گاویت(Gavit). گاهی وقتها این کلیسا با کلیسای دیگر و مشهور ارمنستان یعنی دِیرگغارد اشتباه می‌شود چرا که نام دیگرگغارد هم آیریوانک است.کلیسای اصلی یا کلیسای سنت استپانوس پلانی چلیپایی شکل دارد و در سدۀ نهم میلادی ساخته شده،کلیسای کوچک نیز در سدۀ دهم میلادی ساخته شده است. پیش تالار دِیر هم در سده دوازدهم میلادی درست شده،دارای دو ستون است و از دو سوی غرب و جنوب در دسترس است. سنگهای قرمز و خاکستری به کار رفته در ساخت کلیسای هایراوانک از نوعی سنگ آهکی به نام توفاTufa)) است این سنگ در ارمنستان به فراوانی یافت می‌شود و سده‌ها از مصالح اصلی ساخت بناها در ارمنستان بوده،این سنگ در آغاز و پس از استخراج از معدن نرم است اما به مرور و در اثر مجاورت با هوا کم‌کم سخت می‌شود. کهنترین کتیبۀ موجود در بنا از سال1211میلادی است و به تعمیرهایی درکلیسا اشاره کرده. درون کلیسا ساده است اما بسیار هیجان‌انگیز ساخته شده است. هنگامی که خورشید به درون پنجره‌های باریک کلیسا می‌تابد پرتوهای خورشید به درون هجوم می‌آورند در این هنگام شور و تقدس پر احساسی ایجاد می‌شود. اطراف کلیسا چندین چلیپا سنگ(خاچکار) و سنگ‌گور وجود دارد که بخشی از یک گورستان کوچک است. در شمال غربی و نزدیک کلیسا هم محوطه‌ای از دورۀ مفرغ وجود دارد که کاوشهای باستان‌شناسی بخشهایی از آن را نمایان کرده است سفالهای سیاه‌ رنگ صیقل داده شده،اسلحه‌های فلزی و سنگی،پیکرکهایی ازگل پخته،تنور و...از دیگر یافته‌های موجود در محوطه بوده است. درکاوشهای باستان‌شناسان دو گور از عصر آهن نیز به دست آمده،همسایگی هایراوانک با دریاچۀ سوان زیبایی و جلوۀ ویژه‌ای به آن بخشیده و بر جذابیتش افزوده است.


منبع : 55آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

بستن راه رانت مهم‌تر است یا شفاف‌سازی رانت؟

در حدود 40 سال عمر نظام جمهوری اسلامی ایران، فقط در مقطع کوتاهی در سال 1372 و کمتر از 10 سال بین سال‌های 1381 تا 1391، ارز تک‌نرخی در کشور حاکم بوده است.

غرضی: بحث پارازیت فعلا حل نمی شود

روزنامه اعتماد با محمد غرضی، وزیر اسبق پست وتلگراف و تلفن در مورد نصب نمایشگر تشعشعات و امواج که آذری جهرمی، وزیر جوان کابینه خبر داده، گفت وگو کرده است. او معتقد است مساله پارازیت ها تا زمانی که از حوزه سیاسی به حوزه تخصصی و فنی منتقل نشود قابل حل نیست.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: یک گردباد کوچک، مسحور کننده و ترسناک!

یک گردباد کوچک، مسحور کننده و ترسناک! این گردباد کوچک که بهش "شیطان شنی" هم میگن وقتی ایجاد میشه که تو یک روز گرم و خشک به هر دلیلی بخشی از زمین سریعتر از جاهای دیگه گرم بشه!

ویدیو: لحظات دراماتیک خارج شدن زنی از سیلاب بعد از 3 کیلومتر کشیده شدن با آب!

لحظات دراماتیک خارج شدن زنی از سیلاب بعد از 3 کیلومتر کشیده شدن با آب! تو سیل سال گذشته تو پرو 62 نفر کشته و 12000 خانه خراب شد!

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر