آشنایی با تکیه معاون الملک در کرمانشاه

شناسه خبر: 145622 سرویس: توسعه ، فرهنگ و میراث فرهنگی ، اجتماعی ، گوناگون جمعه ۳۰ شهريور ۱۳۹۷, ۴۸ : ۱۴ : ۰۰
بانی این بنا حسن‌خان معین الرعایا ملقب به معاون الملک بوده است. ایشان پدربزرگ رحیم معینی کرمانشاهی شاعر و ترانه‌سرای فقید بودند.
۵۵آنلاین :

 

 

حمیدرضا سروری

تکیه معاون الملک در مرکز شهرکرمانشاه،کنارآبشوران پیشین در سمت شرقی خیابان شهید حداد عادل امروزی جای گرفته،بانی این بنا حسن‌خان معین الرعایا ملقب به معاون الملک بوده است. ایشان پدربزرگ رحیم معینی کرمانشاهی شاعر و ترانه‌سرای فقید بودند. این بنا دارای سه بخش به نامهای حسینیه،زینبیه و عباسیه است.تاریخ ایجاد تکیه سال1315هجری قمری است. در ابتدا بخش حسینیه ساخته شده و پس از آن بخشهای دیگر افزوده گشته است.

در ابتدا به جزکاشی‌کاری دارای گچ‌بری و آیینه‌کاری هم بوده.معین الرعایا از این تکیه افزون بر انجام مراسم مذهبی برای زدایش اختلافهای قومی و عشایری نیز استفاده می‌کرده،مردمان بومی هم به پاس سپندینگی بنا و احترام به شخص معین الرعایا از اختلافهای خود دست بر می‌داشته‌اند. تکیه بارها دستخوش رویدادهای گوناگون قرارگرفته و آسیبهای زیادی به آن وارد شده است. درجریان انقلاب مشروطه،جنگ تحمیلی و البته آسیبهای ناشی از عاملهای طبیعی.

حجره‌های بسیار زیبا با تاق نماهای جالب که نمایانگر سبک ویژه معماری دوره قاجار است زینت بخش قسمت حسینیه است. بخش میانی تکیه زینبیه است که گنبد تکیه روی این بخش جای گرفته. نقطۀ مرکزی و فضای اصلی تکیه را این بخش تشکیل داده،این بخش با دو دالان به حسینیه و عباسیه وصل می‌شود،آرامگاه بانی بنا نیز در این بخش قرار دارد. حجره های اطراف صحن زینبیه از کاشیهای رنگی پوشیده شده و تصویرهایی از رویداد کربلا را نمایش می‌دهند. درحاشیه پایینی آنها نیز پادشاهان اسطوره‌ای و تاریخی ایران به نمایش در آمده‌اند. بنای عباسیه هم در بخش شرقی تکیه قرار دارد و دارای حیاط گسترده با دیوارهای بلند است. ساختمانی دو طبقه در سمت جنوبی حیاط جای دارد که امروزه به موزه مردم‌شناسی تبدیل شده. دورتادور عباسیه هم پوشیده ازکاشیهای رنگارنگ است روی کاشیها صحنه‌هایی از رویدادهای مهم تاریخی و آیینی مانند داستان حضرت یوسف،مجلس درویشان و بارگاه حضرت سلیمان به گونه‌ای بسیار زیبا روی کاشی تصویر شده‌اند.

سراسر این بنا گنجینه‌ای از آثار هنرمندان ایرانیست.تصویرکاشیها،تاق‌نماها و شیوه معماری نظر بیننده را به خود جلب می‌کند. از همه مهمتر فضای مینوی این بنا است که بر ارزش و جایگاه آن بیش از پیش می‌افزاید در ابتدای ورودی و با فاصله کمی از در بزرگ چوبی تکیه سقاخانه‌ای وجود دارد که به منظور برافروختن شمع و گاهی برای نذورات مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد.نمای خارجی سقاخانه با کاشیهای رنگارنگ و نفیس زینت داده شده و صحنه‌ای از حادثه عاشورا بر آن نقش بسته. درکنار جایگاه نذورات نقش یک کاشی با نماد شیر و خورشید دیده می‌شود. درکنار آن نیز گرمابۀ حسن خان جای دارد. این گرمابه با تکیه یک مجموعه را تشکیل داده اند. این اثر در تاریخ ۱۰ آذر۱۳۵۴ با شماره ثبت ۹۴۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است.

 


منبع : 55 آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
۱۳۹۷/۰۶/۳۰ ۱۱:۰۹
چه آدم عجیبی بوده معینی کرمانشاهی
6 6 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

باز کردن گره‌های زندگی با دست

در این مطلب فهرستی از این راهکارها که ساده اما موثر و کاربردی می‌باشند را ارائه می‌دهیم تا با انجام آنها بتوانید تغییراتی را در زندگی‌تان ایجاد کنید.

اتحادیه اروپا 12 هزار جوان 18 ساله را رایگان راهی سفر می‌کند

مقامات اروپایی از امکان سفر رایگان ۱۲ هزار جوان اروپایی در منطقه شنگن خبر دادند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: جنایت بزرگ ترامپ

ترامپ:عربستان از ما ده ها میلیارد دلار اسلحه می خرد و ما حاضر نیستیم به خاطر قتل انسانها، از سر روابطمان با عربستان و قراردادهای پر سود نظامی با آنها بگذریم.

ویدیو: شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟

شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟ واگذاری ۱۷۰۰ ملک و آپارتمان نجومی در دوره قالیباف

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر