«فرهادی» خواب ماند، «دلواپسان» خوشحال شدند

شناسه خبر: 84424 سرویس: فرهنگ و هنر پنجشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۵, ۵۰ : ۱۲ : ۳۷
«فرهادی» خواب ماند، «دلواپسان» خوشحال شدند
از نگاه بسیاری که مشتاق دیدن تازه‌ترین اثر «اصغر فرهادی» بودند، دیدن فیلم «فروشنده» ساعت شش صبح خیلی هم عجیب نبود و البته استقبال چشمگیر مخاطبان از روز نخست که نوید اکران موفق این فیلم سینمایی را می‌دهد. از سوی دیگر حملات برخی رسانه‌ها به تازه‌ترین اثر اصغر فرهادی که از مدت‌ها قبل آغاز شده و قضاوت درباره ساختار و مضمون فیلم پیش از اکران رسمی در ایران، یکی دیگر از حاشیه‌سازی‌ها برای این فیلم بود، بر همین اساس خیلی بیراه نیست که برخی استقبال مردم از این فیلم سینمایی را به شیوه دیگری بازتاب بدهند و تعدادی از صندلی‌های خالی روز نخست اکران در ساعت ابتدای روز را به دلیل شیوه‌ای دیگر مانند بلیت‌فروشی به شیوه‌ای غیرمعمول و دلایل دیگر عنوان کنند.
۵۵آنلاین :
55آنلاین:   از نگاه بسیاری که مشتاق دیدن تازه‌ترین اثر «اصغر فرهادی» بودند، دیدن فیلم «فروشنده» ساعت شش صبح خیلی هم عجیب نبود و البته استقبال چشمگیر مخاطبان از روز نخست که نوید اکران موفق این فیلم سینمایی را می‌دهد. از سوی دیگر حملات برخی رسانه‌ها به تازه‌ترین اثر اصغر فرهادی که از مدت‌ها قبل آغاز شده و قضاوت درباره ساختار و مضمون فیلم پیش از اکران رسمی در ایران، یکی دیگر از حاشیه‌سازی‌ها برای این فیلم بود، بر همین اساس خیلی بیراه نیست که برخی استقبال مردم از این فیلم سینمایی را به شیوه دیگری بازتاب بدهند و تعدادی از صندلی‌های خالی روز نخست اکران در ساعت ابتدای روز را به دلیل شیوه‌ای دیگر مانند بلیت‌فروشی به شیوه‌ای غیرمعمول و دلایل دیگر عنوان کنند.  

علی سرتیپی، پخش‌کننده این فیلم سینمایی، در گفت‌وگو با «شرق» درباره اکران نخست فیلم فروشنده و خالی‌ماندن برخی صندلی‌های «سینما آزادی»، گفت: «ديروز، در روز نخست اکران فیلم، تمامی بلیت‌های فیلم فروش رفته بود. سئانس ٩ صبح فول شد و بلیت‌های یک ربع به هفت صبح هم کامل فروش رفته بود؛ اما تنها تعدادی از مخاطبان فیلم که بلیت‌ها را پیش‌خرید کرده بودند، خواب ماندند».

او ادامه داد: «حتی آقای فرهادی هم که قصد داشت به یکی از سالن‌های نمایش‌دهنده فیلم در سئانس ابتدای روز اول اکران برود، خواب ماند و نتوانست برود؛ اما خدا را شکر استقبال مخاطبان از روز نخست اکران فیلم بسیار خوب بود».

فروشنده و دلواپسان
اما نقد تند برخی رسانه‌ها به «فروشنده» با آغاز اکران رسمی آن شدت گرفت؛ سایت «رجانیوز» در مطلبی با عنوان «ولنگاری فرهنگی، زیر سر دستگاه‌های خوش‌نام و بدعمل»، از اکران عمومی این فیلم نوشت و نگاه فرهادی در این فیلم را نقد کرد: «در خبرها آمده که فیلم فروشنده، آخرین ساخته اصغر فرهادی از چهارشنبه اکران خواهد شد و حتی بلیت‌هایش پیش‌فروش هم شده، با ٥٠ درصد افزایش قیمت، چرا؟ چون آقای فرهادی تخم دوزرده کرده و خشم مقدس (بخوانید غیرت) را هدف گرفته است. ‌آش آن‌قدر شور است که ترانه علیدوستیِ فمینیست که بازیگر فروشنده است، در کنفرانس خبری فیلم در «کن» وقتی فرهادی غیرت، خشونت مقدس را به تروریسم تشبیه می‌کند، می‌گوید: «موضوع آبرو، حیا و غیرت در این فیلم مطرح می‌شود و من برخلاف نظر آقای فرهادی فکر می‌کنم یک مرد غربی هم در مواجهه با این موضوع چنین برخوردی را انجام می‌داد. مسئله درباره تعرض به حریم شخصی یک زن است و این مسئله در همه‌جای دنیا وجود دارد».

در بخش دیگری از این یادداشت آمده: «حالا نه‌تنها وزارت ارشاد جمهوری اسلامی به این فیلم موهن مجوز اکران داده، بلکه حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی هم پای کار آمده تا فیلم را اکران کند تا خدایی نکرده روشنفکرها نرنجند! شهرداری هم پردیس‌هایش را در اختیار فیلم قرار داده است. 

صداوسیما هم قول داده تیزرهای فیلم پخش شود، همه سیستم فرهنگی کشور دست‌ به دست هم داده تا روی پرده سینما «غیرت» را دست بیندازند تا آقای فرهادی که فیلمش را کمپانی قطری حامی داعش سرمایه‌گذاری کرده، حالا از پول بلیت هم‌وطنانش نیز بی‌نصیب نماند! مبارکش باشد و آفرین به فرهادی که کل سیستم سانسور و کشور را در فیلم فحش‌کش کرده و آخر سر با امکانات سانسورچی‌ها فیلمش را به مخاطب نمایش می‌دهد. فرهادی رگ‌ خواب مسئولان را خوب به دست گرفته، هرچقدر بیشتر پیش برود، طرف مقابلش بیشتر عقب‌نشینی می‌کند. حجت‌الاسلام سیدمهدی خاموشی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو شورای فرهنگ عمومی کشور و عضو هیأت‌امنای دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و عضو دارای حق وتو در شورای پروانه نمایش، فیلم را دیده است و سلبا و ایجابا نظری نداده، نه موافق بوده نه مخالف تا خدایی نکرده دل هنرمندِ ساختارشکن نشکند، لباس پیامبر بر تن کرده و نمایندگی رهبری را بر دوش دارد و اما به سمت کسانی غش کرده که دارند دین و ایمان را به تاراج می‌برند».

یکه‌تازی فروشنده و خیز برای «اسکار»
تازه‌ترین اثر سینمایی اصغر فرهادی به‌تازگی در ایران اکران شده و خواست فرهادی نیز پیش از اکران فیلمش در دنیا، نمایش این فیلم برای هم‌وطنانش بود تا مخاطبان ایرانی بتوانند فیلم تحسین‌شده جشنواره فیلم کن را زودتر بر پرده نقره‌ای ببینند. البته افزایش قیمت بلیت این فیلم سینمایی پیش از اکران عمومی حواشی بسیاری در پی داشت که این موضوع خیلی زود از طرف سازندگان فیلم حل‌و‌فصل شد و دامنه انتقاد‌ها باعث شد پخش‌کننده فیلم «فروشنده» دو روز بعد از آغاز پیش‌فروش اعلام کند بلیت‌های این فیلم از شنبه ۱۳ شهریور به قیمت سابق پیش‌فروش می‌شود. براساس اعلام دفتر «فیلمیران» با توجه به مخالفت تهیه‌کننده فیلم «فروشنده» با افزایش قیمت بلیت‌های سینمایی این فیلم، قیمت بلیت‌های این فیلم بنا به تصویب شورای صنفی نمایش به همان قیمت سابق؛ سینماهای ممتاز هشت ‌هزار تومان و سینماهای مدرن ۱۰‌ هزار تومان به فروش می‌رسد.  

محمدرضا فرجی، مدیر کل سینمای حرفه‌ای نیز ضمن تأیید مصوبات شورای صنفی نمایش، تأکید کرد قیمت بلیت فیلم «فروشنده» پیش‌از‌این از سوي این شورا به سینماهای نمایش‌دهنده ابلاغ شده است و اعلام کرد بلیت فیلم فروشنده با قیمت معمول و مصوب شورای صنفی نمایش که در حواله سینماها نیز قید شده است، به مخاطبین عرضه مي‌شود. فرجی بیان کرد: «بازرسان اداره کل سینمای حرفه‌ای، فرایند فروش بلیت در سینماهای نمایش‌دهنده فیلم را زير نظر خود دارند. چنانچه در این زمینه تخطی شود، به‌یقین با عاملان آن برخورد قانونی خواهد شد».

فروشنده درحال‌حاضر یکی از گزینه‌های اصلی معرفی به آکادمی اسکار است و یکی از شروط معرفی فیلم به آکادمی اسکار، نمایش عمومی فیلم در کشور سازنده فیلم است و با نمایش عمومی این فیلم می‌توان امیدوار بود که فروشنده قدم بعدی برای این معرفی را برداشته است. حال باید دید دامنه حمله دلواپسان به این فیلم سینمایی چه سمت‌وسویی خواهد داشت و گیشه سینمای ایران با اکران فروشنده چه رکوردهایی را جابه‌جا خواهد کرد؟

 

 
منبع: روزنامه شرق

منبع : ۵۵آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

یک «بوچانی» در ایران زندگی می‌کند؟

یوسف علیخانی بعد از اعلام انتشار نسخه فارسی رمان بهروز بوچانی نوشت: از صبح سردرد گرفتم؛ از بس به این فکر کردم که چند نفر کارهای حسین شکربیگی نویسنده ایلامی را خوانده‌اند؟!

روز جهانی زبان مادری

کسانی که در تهران زندگی می‌کنند و از یک منطقه‌ای از ایران آمده‌اند که زبان مادری آنها غیر از فارسی است، با معضلی بزرگ در برخورد با فرزندهایشان مواجه بوده‌اند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: دفاع دکتر ظریف از ایران را ببینید

کسانی که او را به جاسوسی و خیانت متهم کردند، در فرودگاه با لنگه کفش به استقبالش رفتند، در توئیتر فحش نثارش کردند خوب این ویدئو را ببینند. خیانت گاهی سست کردن زانوی وفاداران راستین این کشور است که نتیجه اش می شود رضایت و لبخند دشمن. جای خادم و خائن در این کشور بارها عوض شده ... و باز هم می شود.

ویدیو: صحنه ای دردناک از دویدن مردم برای خرید گوشت یخ زده در یکی از هایپر استارهای شیرا

صحنه ای دردناک از دویدن مردم برای خرید گوشت یخ زده در یکی از هایپر استارهای شیراز ▪️مسئولان! اگه خواب نیستید؛ ببینید مردم برای تامین کالای اساسی شون اینطور می دوند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر