نتیجه‌ای یافت نشد.

«جلیقه زردها» به لبنان رسیدند

شناسه خبر: 154850 سرویس: جهان ، سیاست ، گوناگون يكشنبه ۲ دي ۱۳۹۷, ۴۳ : ۱۹ : ۰۰
«جلیقه زردها» به لبنان رسیدند
صدها نفر از فعالان لبنانی با الگوبرداری از اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه با تجمع در مرز بیروت به وضعیت بدن معیشتی در کشورشان اعتراض کردند.
۵۵آنلاین :

صدها فعال از طوایف و مناطق مختلف لبنان امروز در میدان شهدا در مرکز شهر بیروت در اعتراض به وضعیت معیشتی و اقتصادی این کشور تجمع کردند.

برخی از شرکت کنندگان در این تجمع از ایده جلیقه زردهای فرانسه الگو گرفتند و با سر دادن شعار، بر حقوق خود و برخورداری از شرایط زندگی مطلوب تاکید کردند.

دعوت به تجمع از یک هفته پیش در شبکه های اجتماعی آغاز شد و کاربران تصاویری از آمدن شمار زیادی از مردم با جلیقه های زرد در این شبکه ها منتشر کردند.

بحث و جدل هایی نیز بین نیروهای امنیتی و تجمع کنندگان در برابر ساختمان نخست وزیری در میدان ریاض الصلح روی داد زیرا معترضان از میدان الشهدا به سمت میدان مجاور یعنی ریاض الصلح حرکت کردند که کاخ نخست وزیری در آنجا واقع است.

همزمان با تجمع بیروت، شماری از لبنانی ها در شهر صور در جنوب و نیز منطقه القاسمیه تجمعی را در اعتراض به وضعیت بد اقتصادی و اجتماعی برگزار کردند.

پلاکاردهای معترضان طیف متفاوتی از خواسته ها از "سرنگونی نظام" و "مبارزه با فساد" تا "تصویب قانون استرداد پول های به غارت رفته" را در برمی گرفت. برخی پلاکاردها نیز خواهان "تشریع در تشکیل دولت" و "سرنگونی دولت" بودند.

محمد دانشجوی 22 ساله گفت: این تجمع بیانگر درد و رنج مردم از سیاست های طبقه سیاسی است که ملت را فقیر و اموالش را به غارت برده است.

وی هر لبنانی را صرف نظر از گرایش سیاسی یا طایفه ای به این اعتراض دعوت کرد زیرا دغدغه همه آنها یکی است.

یارا کارمند 30 ساله لبنانی نیز گفت: آمدن به خیابان کمترین کار برای مقابله با این وضعیت دشوار است که مسئولان می خواهند آن را تا ابد بر ما تحمیل کنند.

وی افزود: تا چیزی در این کشور تغییر نکند، همه باید صدای خود را برای درخواست جهت پایان دادن به این نمایش مسخره چندین ساله بلند کنند. این تجمع خودجوش نشان می دهد که ملت لبنان همچنان زنده است و هرگز سرقت حقوقش را نخواهد پذیرفت.

خبرگزاری دولتی لبنان نیز گزارش داد: برخی معترضان چند سطل زباله را در اعتراض به حل نشدن مشکل سطل های زباله که باعث تظاهرات دوسال قبل شده بود، آتش زدند.

به گزارش این خبرگزاری، تجمع به درگیری خشن بین تجمع کنندگان و ارتش انجامید که سعی کرد خیابانها و مسیرهای بسته شده به علت تجمع را بازکند.

 


منبع : تسنیم
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در ورزشگاههای فوتبال چه خبر است؟

نفرت پراکنی قومیتی و شعارهایی با محوریت تفرقه افکنانه روز به روز در ورزشگاههای ایران در حال پر رنگ تر شدن است و کسی هم به این بحران و تهدید جدی واکنش خاصی نشان نمی دهد.

توازن منطقه اى،توسعه روستايى و توانمند سازى اقشار آسيب پذير چگونه انجام ميشود؟

با توجه به گذشت بیش از پنجاه سال از عمر برنامه‌ریزی در ایران و علی‌رغم تجربه‌ای نسبتاً طولانی در این دوران، نگاه بخشی بر نظام برنامه‌ریزی ایران غالب بوده‌است تا جایی که کشور ایران دچار عدم تعادل‌های منطقه‌ای بالایی در جغرافیای خود به ویژه در میان بخش شهری و روستایی بوده‌است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: روستایی که محو شده!

روستایی که محو شده! روستای "چم حسین" تنگ تیر که تا پیش از سیل در شهرستان چگنی قرار داشت، در حال حاضر وجود خارجی ندارد و با آب یکسان شده است.

ویدیو: مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش

مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش به جز تلخی دلهره و تنهایی یک کودک و زبان شیرین و شیوا و هوش بالای او ؛ ضرورت آموزش کودکان عنصر کلیدی در این ویدیوست.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر