«تهران هوشمند» جهانی بیاندیشد

شناسه خبر: 152273 سرویس: توسعه ، کسب و کار ، اجتماعی ، گوناگون پنجشنبه ۸ آذر ۱۳۹۷, ۵۳ : ۱۹ : ۰۰
پدر فناوری اطلاعات ایران با تاکید بر ضرورت ورود هوشمندانه و استفاده صحیح از فناوری ارتباطات و اطلاعات گفت: در این حوزه باید با پیشرفت‌های روز دنیا همراه شویم.
۵۵آنلاین :
علی‌اکبر جلالی در رابطه با مزیت‌های پیاده‌سازی پروژه تهران هوشمند گفت: اگر در تهران، پروژه شهر هوشمند اجرا شود، رفت و آمدها محدود شده و همه از طریق تصویر و ویدئو می‌توانند بسیاری از کارها را انجام دهند و بدین صورت شاهد ترافیک و بسیاری از معضلاتی نخواهیم بود.که در حال حاضر شهر با آن مواجه است.
این استاد دانشگاه اشتغال‌زایی و پدید آمدن مشاغل جدید را از دیگر مزیت‌های هوشمندسازی تهران دانست و گفت: کارآفرینی در دنیای امروز به واسطه ICT انجام می‌شود و کارآفرینان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات نقش ویژه‌ای در این زمینه ایفا می‌کنند. به بیان دیگر، مشاغل جدید دانش محور هستند.
وی ادامه داد: البته برای پیاده‌سازی این پروژه با مشکلاتی روبه رو هستیم، به عنوان مثال، پهنای باند در ایران فاصله زیادی با کشورهای پیشرفته جهان دارد و می‌توان گفت حدود ۲۰۰ برابر کمتر از پهنای باند اینترنت در کشورهای توسعه یافته است، اما با همه این‌ها نمی‌توان جلوی ورود فناوری به کشور را گرفت، چراکه در حال حاضر جمعیت زیادی از ایرانیان از گوشی هوشمند استفاده می‌کنند و این یعنی شهروندان از فناوری‌های نوین استقبال می‌کنند.
این استاد دانشگاه علم و صنعت ایران با بیان اینکه ۸۰ درصد زندگی آینده ما در فضای مجازی خلاصه می‌شود، تصریح کرد: اینترنت انسانی تمام و اینترنت اشیاء در جهان آغاز شده است، بنابراین ما باید جهانی بیندیشیم. علاوه براین، پرواضح است که  IT محور توسعه است با این تفاسیر، شهرهای ما نیز باید بر این مبنا شکل گیرند. 
جلالی افزود: نقش فناوری در حوزه آموزش بسیار بالاست و هوشمندسازی مدارس و آموزش یکی از مهمترین محورهای ایجاد شهرهای هوشمند در کشور است.
وی با بیان اینکه وضعیت ایران در حوزه دولت الکترونیک، تجارت الکترونیکی و فناوری‌های نوین و جدید مناسب نیست، گفت: البته در برخی شاخص‌ها و زیرساخت‌ها شرایط بهتر و مطلوب‌تری نسبت به گذشته وجود دارد، اما برای رسیدن به یک شهر هوشمند باید در حوزه‌های مذکور به شرایط ایده‌آل دست پیدا کنیم.
استاد دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: کارکرد دولت الکترونیک درتهران کمتر از 15 درصد است و هنوز ارائه بسیاری از خدمات دولت بدون مراجعه و حضور مردم در نهادها و سیستم های اجرایی ممکن نیست، در چنین وضعیتی نمی‌توان ادعای پیاده‌سازی کامل پروژه تهران هوشمند را داشت.
جلالی با اشاره به این نکته که ایران در زمینه خدمات دولت الکترونیک در بین 164 کشور دنیا هم اکنون رتبه 90 دارد، تاکید کرد: البته در زمینه خدمات نوین بانکداری الکترونیکی نیز ایران جایگاه ویژه‌ای در بین کشورهای همسایه و حتی جهان دارد و با اشراف و آشنایی مردم با این گونه خدمات وضعیت مطلوب‌تری نیز پیدا خواهیم کرد.
وی افزود: در بسیاری از حوزه‌های زیرساختی و خدماتی که در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعالیت می‌کنند و به‌ویژه در مقوله تلفن همراه هوشمند، کشورمان وضعیت رو به بهبود و پیشرفته‌ای داشته است اما هنوز هم مهمترین چالش و مشکل اساسی در رابطه با هوشمندسازی شهرها در راستای فناوری‌های جدید و پیشرفته است.
دومین همایش و نمایشگاه تهران هوشمند به میزبانی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، 19 و 20 آذرماه 1397 در برج میلاد تهران برگزار می‌شود.

منبع : اسکان نیوز
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نقاشیهای کاخهای چهلستون و عالی قاپو اصفهان در موزۀ باستان‌شناسی حیدرآباد هند

موزۀ باستان‌شناسی ایالت تلنگانا یا موزۀ حیدرآباد موزه‌ای است که در شهر حیدرآباد هندوستان جای دارد و کهن‌ترین گنجینۀ شهر است.

حکیم‌باشی‌های امروز ما

دیدگاه سیاستمدارانی که در این روزها از اقتصاد تجربی در مقابل اقتصاد علمی و دانشگاهی دفاع می‌کنند بی‌شباهت با دیدگاه مردمی نیست که چند دهه پیش از طب تجربی و آموزه‌های حکیم‌باشی‌ها در مقابل پزشکان درس‌خوانده در دانشگاه و برگشت از فرنگ دفاع می‌کردند. حکیم‌باشی نسبت به دکتر برگشته از فرنگ این مزیت را داشت که حرفش برای همگان قابل‌فهم بود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تهیه زغال به چه قیمتی!

برای تهیه هر گونی زغال باید شش اصله درخت بیست سالە را قطع کرد. نابودی جنگلها به چه قیمتی!

ویدیو: فریادهای زن معترض فرانسوی

فریادهای این زن معترض فرانسوی بازتابی گسترده در شبکه های اجتماعی داشته است. امانوئل مکرون، دیشب در نطق تلویزیونی با اذعان به اینکه تن دادن به این وضعیت، بزدلانه بوده است بر مبنای مردمی مشروعیت، تاکید و اعتراف کرد که بخش هایی از مردم نادیده گرفته شده بودند. مکرون همچنین از لغو افزایش مالیات سوخت خبر داد.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر