"تو آن درخت روشنی" / به مناسبت زادروز بهرام بیضایی

شناسه خبر: 121221 سرویس: فرهنگ و هنر سه شنبه ۵ دي ۱۳۹۶, ۲۳ : ۱۲ : ۰۰
"تو آن درخت روشنی" / به مناسبت زادروز بهرام بیضایی
بهرام بیضایی (زادهٔ ۵ دی ۱۳۱۷) نمایشنامه‌نویس، فیلم‌ساز و پژوهشگر سرشناس هنر است. از کارهای وی می‌شود کارگردانی فیلم و نمایش، تدوین فیلم، تهیه فیلم، مقاله‌نویسی، نگارش داستان و شعر و بیش از چهل فیلمنامه و بیش از سی نمایشنامه و انبوهی پژوهش تاریخی و استادی در دانشگاه را برشمرد.
۵۵آنلاین :

"تو آن درخت روشنی با شاخه های پرپشت باشکوه، که چه بسیار راهیان صحنه در سایبان سبز تو پروریده اند. تو آن بلاکش معصومی که هوش ویرانگر و ادراک عالی تو، قادر به درک عقلانیت روزمره ی ما نیست. آری، تو آن حماسه ی نستوهی که در امتداد نیم قرن آفرینش و نوزایی، و در عصر بی خصلتی که خرده کاسبان، عفاف صحنه ی ما را جواز کسب خود کرده با خیال جمع در لابی های تولیدی و بنگاه های سریالی پرسه می روند و گورزادگان و کوچک پایان، پسمانده های مکتب پاریس و لندن سابق را در دایره ی فُرم غرغره می کنند و با تعدادی کارتون، یک چینش هندسی، دو تیغه نور و یک سکوت خواب آور و ناگهان خرنعره های پلشت و یک زبان معلق یأجوج (لالبازی؟ یا متن زدایی؟) مدعی کشف لحظه های ناب هستی اند. در این عهد بی خصلت بی هویت بی معنی، تو پاسوخته ی بیرون صحنه مانده، در جستجوی معنی تآتر، جام خضر زمانه ای و زهی ما که معنی تآتر را درژرفه های درون و آن تشعشع اسطوره های شورانگیز تو بازجُسته ایم."

(بخشی از یادداشت مرحوم اکبر رادی به مناسبت زادروز بهرام بیضایی)

 


منبع : 55 آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نشانه‌هایی از این‌که در مسیر شغلی اشتباه قرار دارید

قرار گرفتن در موقعیت یا مسیر شغلی بد، علاوه بر ناکامی‌های مادی باعث بیماری‌‌های روحی نیز می‌شود. اما چگونه می‌توان نامناسب بودن شغل را تشخیص داد؟

ایرانیان: غنچه هایی که باید گُل شوند

یکی از وجوه طبیعت بشر دیده شدن است. رضایت ناشی از دیده شدن بالاتر از پول و ثروت و مقام و سِمَت است. سال گذشته، شخصی که از مذهب سیک هندی است وزیر دفاع کانادا شد و اخیراً یک پاکستانی تبار به مقام وزارت کشور در انگلستان دست یافت.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: یک کلیپ زیبا از ترکیب 5000 عکس از اصفهان

یک کلیپ زیبا از ترکیب 5000 عکس از اصفهان بیش از 100 ساعت برای ساخت آن زمان صرف شده است.

ویدیو: سوختن هاوایی در زیر مواد مذاب

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان