نتیجه‌ای یافت نشد.

"ترامپ اوکراین" پیروز انتخابات ریاست جمهوری

شناسه خبر: 170180 سرویس: گوناگون دوشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۸, ۵۲ : ۱۲ : ۰۰
"ترامپ اوکراین" پیروز انتخابات ریاست جمهوری
ولادیمیر زلینسکی با کسب 73 درصد آرا در انتخابات اوکراین پیروزی قاطعی کسب کرد.
۵۵آنلاین :

با پیروزی "ولادیمیر زلینسکی" کمدین 41 ساله در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین، امیدها به بهبود رابطه اوکراین با روسیه پس از 5 سال مناسبات تنش‌آلود که تا مرز درگیری نظامی تمام عیار بین دو کشور پیش رفته بود، بالا رفته است.

به گزارش عصرایران، دیروز در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری اوکراین همان طور که پیش‌بینی می‌شد یک شگفتی رقم خورد و یک کمدین تازه کار در عرصه سیاست سکان عالی ترین مقام سیاسی اوکراین را در دست گرفت.

ولادیمیر زلینسکی با کسب 73  درصد آرا در انتخابات اوکراین پیروزی قاطعی کسب کرد و رقیب او "پترو پروشنکو" با کسب 24 درصد آرا، پیروزی رقیب را پذیرفت و بدین ترتیب انقلابی آرام از طریق صندوق آرا در اوکراین رقم خورد.

جشن پیروزی زلینسکی در انتخابات اوکراین در جمع هواداران/عکس: رویترز

زلینسکی در زمان انتخابات کوشید از طریق جلب آرای شهروندان روس‌تبار در مناطق شرق اوکراین، پیروزی خود در انتخابات را تضمین کند و با کسب حدود سه چهارم از آرای رای دهندگان در مرحله دوم انتخابات، به نظر می‌رسد او در این استراتژی خود موفق بوده است.

با وجودی که زلینسکی فاقد تجربه سیاسی است و با وجودی که در کارزار انتخابات هیچ برنامه مدونی برای دوران ریاست جمهوری خود نداده است، اما اقبال مردم شرق و غرب اوکراین به او امیدها را برای آغاز دورانی جدید و کم تنش‌تر در عرصه سیاست داخلی و خارجی اوکراین، بیشتر کرده است.  

نتیجه انتخابات اخیر اوکراین با استقبال دولت مسکو مواجه شده و زلینسکی نیز که هوشمندانه از کارت بازی مسکو در انتخابات بهره  گرفته بود در نخستین سخنان خود پس از اعلام پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری با وعده آتش‌بس و صلح با جدایی طلبان شرق اوکراین، کار خود را آغاز کرد.

این وعده برای روسیه که حامی خارجی جدایی‌طلبان در شرق اوکراین بوده، دلگرم کنننده است و نشان می‌دهد دولت اوکراین پس از آنکه با پشت‌گرمی کشورهای غربی  بیش از 5 سال را با روابط تنش‌آلود با همسایه بزرگ خود روسیه گذرانده بود، حالا امیدوار است با بهبود رابطه، از سطح تنش در روابط دوجانبه با روسیه بکاهد.

زلینسکی دیشب پس از اعلام نتایج اولیه آرا در سخنان خود گفت:" من هنوز رییس جمهوری رسمی اوکراین نشده‌ام و به همین خاطر از جایگاه یک شهروند اوکراینی به جمهوری‌های عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق می‌گویم به ما نگاه کنند و ببینند هر چیزی ممکن است."

پروشنکو نیز که دیشب شکست در انتخابات را پذیرفت اما از زدن نیش و کنایه به رقیب انتخاباتی خود کوتاهی نکرد و در توییتی کنایه‌آمیز نوشت: با پیروزی زلینسکی در کاخ کرملین جشن برپا خواهد شد.

او نوشت: "روس‌ها بر این باورند که با این رییس جمهوری تازه کار و ناشی در سیاست، اوکراین دوباره و به سرعت به مدار نفوذ روسیه بازخواهد گشت."

گفتنی است به دلیل نداشتن پیشینه سیاسی زلینسکی و نیز طرح شعارهای جنجالی در دوران کارزار انتخاباتی، برخی رسانه‌ها در غرب به او لقب "ترامپ اوکراین" داده بودند، هر چند که از نظر میزان ثروت این "پترو پروشنکو" بود که به واسطه سرمایه‌دار بودن، با ترامپ قابل قیاس بود اما به دلیل تازه کاری در سیاست و کسب پیروزی غیرمنتظره بر رقبای کهنه‌کار سیاسی، این زلینسکی جوان و تازه‌کار است که بیشتر به ترامپ شباهت دارد.


منبع : عصر ایران
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

آنچه آمریکا از ایران هراسی در منطقه دنبال می‌کند: بهانه‌تراشی برای سرکیسه کردن قارون‌های منطقه

آمریکایی‌ها در حالی از عدم اقدام نظامی علیه ایران می گویند و حتی ادعای دادن شماره تلفن برای مذاکره را مطرح می کنند که در رفتار منطقه‌ای آنها اقداماتی خاص مشاهده می‌شود که بیش از هر چیز بوی دلار می دهد. گویی تاجر مسلکان حاکم بر آمریکا همچنان اصرار دارند که از این نمد آشوفته بازار منطقه کلاهی برای خود دست و پا کنند.

پرونده امامی و دلاویز یک پولشویی حرفه ای است

نماینده دادستان: احسان دلاویز متهم ردیف دوم در جلسات به مزاح گفته اگر الان بریزند و ما را بگیرند از من هیچ چیزی ندارند / آن آقای فامیل و صاحب منصب شما، توضیح دهد چرا حیدرآبادی را به بانک سرمایه تحمیل کرد / هادی رضوی گفته دلاویز با من تماس گرفت و درصدی بین یک تا یک و نیم درصد مبلغ وام را مطالبه کرد / امامی و دلاویز لیست بدهکاران کلان بانک سرمایه را در اختیار داشتند و کارچاق کن بودند / دلاویز 200 میلیارد از رضوی گرفت / دلاویز: من برای نظام می میرم و حال بیایم و اخلال کنم؟ من بچه شهرستان را عزت دادند / شهرزاد و شاهگوش را با رضوی شروع کردم؛ در بسیاری از کارها حضور داشتم ولی اسمم نبود / سرمایه سریال شهرزاد آلوده نبود

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: آموزش پلیس آلمان به راننده های گوشی به دست

توی یک بزرگراه در آلمان تصادف وحشتناکی شده و یه عده از راننده ها می خوان از صحنه تصادف عکس و فیلم بگیرن (چیزی که توی ایران عادیه!) پلیس بهشون می گه خیلی دوست دارید اجساد رو ببینید؟ و پیاده شون می کنه و اصرار می کنه راننده را ببرد بالای سر اجساد، ادامش رو خودتون ببینید. در آخر هم جریمه سنگینی براشون می نویسه...

ویدیو: دستگیری مسافری که قصد داشت لحظه قبل فرود شیشه هواپیما را بشکند

تصاویری از دستگیری فردی که لحظاتی قبل از فرود بوئینگ ۷۳۷ در شهر کون مینگ چین قصد شکستن شیشه هواپیما داشت

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر